Bagdādē demonstranti uzbrukuši ASV vēstniecībai; Tramps sola saukt pie atbildības Irānu

Irānai draudzīgi noskaņoti demonstranti otrdien, 31.decembrī, uzbrukuši ASV vēstniecībai Irākā. Uzbrucēji pieprasījuši ASV spēku izvešanu no valsts. Sadursmēs ar amerikāņu drošības spēkiem ievainojumus guvuši vairāk nekā 20 cilvēku. ASV prezidents jau pieprasījis, lai pret demonstrantiem tiktu izmantots spēks, solot, ka par notikušo pie atbildības tiks saukta Irāna.  

Pagājušajā nedēļas nogalē Amerikas Savienotās Valstis Irākā veica uzlidojumus kaujinieku grupējumu tīkla “Hashed al Shaabi” atzaram, kas pazīstams kā “Hezbollah brigādes”. Šajos uzbrukumos dzīvību zaudēja 25 cilvēki. Ar uzlidojumiem Amerikas Savienotās Valstis atbildēja uz pagājušās nedēļas 36 raķešu triecienu, kurā dzīvību zaudēja viens Irākas bāzē strādājošs amerikāņu līgumstrādnieks.

Bagdādē demonstranti uzbrukuši ASV vēstniecībai; Tramps sola saukt pie atbildības IrānuUģis Lībietis

Līdzīgi uzbrukumi reģionam, kur izvietoti amerikāņu spēki, notiek diezgan regulāri, un ASV uzskata, ka aiz tiem stāv tieši “Hezbollah brigādes”.

Reaģējot uz amerikāņu uzbrukumiem, otrdienas rītā Irānai labvēlīgi noskaņoti irākieši uzbruka ASV vēstniecībai Irākas galvaspilsētā Bagdādē.

Šī ir pirmā reize vairāku gadu laikā, kad protestētājiem izdevies sasniegt stingri aizsargātajā Zaļajā zonā izvietoto vēstniecības ēku. Nesaskaroties ar faktiski nekādu Irākas drošības spēku pretestību, demonstranti skandējuši saukļus un vicinājuši karogus, atbalstot irākiešu šiītu tīklu “Hashed”, kas saņēmis apmācību un bruņojumu no ietekmīgā kaimiņa – Irānas.

Demonstranti arī slavinājuši Irākā notiekošo procesu koordinatoru, Irānas revolucionāro sargu komandieri ģenerālmajoru Kasemu Soleimani, kā arī pieprasījuši amerikāņu spēku izvešanu no valsts. Akcijas dalībnieku vidū ir bijis arī Irākas Nacionālās drošības padomnieks Falehs al Faijads, kurš vienlaikus ir arī “Hashed” grupas vadītājs.

Protesta akcijas dalībnieki arī metuši akmeņus un postījuši drošības kameras, ignorējot aicinājumus atstāt vēstniecības kompleksu.

Protestētāji arī nodedzinājuši vēstniecībai tuvumā esošu sarga pasteni.

Atbildot uz šo uzbrukumu, ASV jūras spēku sargi demonstrantu virzienā raidījuši gumijas lodes, asaru gāzi un trokšņa granātas.

Tiek ziņots, ka ievainojumus ir guvuši vismaz 20 cilvēki.

Vairākas stundas pēc uzbrukuma sākuma pagaidu premjerministrs Adelabdels Mahdi paziņojis, ka protestētājiem vēstniecības komplekss ir nekavējoties jāpamet un drošības spēki aizliegs jebkādu agresiju vai uzbrukumus ārvalstu diplomātiskajām pārstāvniecībām.

Notiekošo Irākā otrdien nosodījis ASV prezidents Donalds Tramps, kurš paudis cerību, ka Irāka izmantos spēku, lai aizsargātu Savienoto Valstu vēstniecību.

ASV prezidents arī asi kritizējis Irānu par šī uzbrukuma vadīšanu, piedraudot, ka Teherānai par notikušo būs jāatbild pilnā apmērā.

Arī ASV Valsts sekretārs Maiks Pompeo ir brīdinājis, ka Savienotās Valstis savus cilvēkus aizsargās.

Nedēļas sākumā Vašingtonas un Bagdādes starpā notika asa vārdu apmaiņa. Valsts departamenta pārstāvji paziņojuši, ka Irākas varas iestāžu pienākums ir aizsargāt valstī esošos amerikāņus, taču tas nav ticis darīts. Savukārt Irāka, komentējot ASV veiktos gaisa triecienus, brīdinājusi, ka šādi uzbrukumi var nākotnē ietekmēt abu valstu attiecības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti