ASV veic uzlidojumus kaujinieku pozīcijām Irākā un Sīrijā

Amerikas Savienoto Valstu (ASV) gaisa spēki veikuši uzlidojumus šiītu grupējuma “Hizbollah brigādes” mērķiem Sīrijā un Irākā. Operācija īstenota neilgi pēc kaujinieku raķešu uzbrukuma Irākas armijas bāzei netālu no Kirkūkas, kura laikā tika nogalinātas un ievainotas vairākas militārpersonas.

ASV amatpersonas informē, ka  uzbrukts trim grupējuma mērķiem Irākā un diviem mērķiem Sīrijā, tai skaitā ieroču noliktavām. Kopumā izšautas 30 raķetes, un tā esot skaidra ziņa, ka Vašingtona atbildēs uz Irānas rīcību, kas apdraud amerikāņu dzīvības.

Par Kirkūkas uzbrukumu neviens grupējums atbildību nav uzņēmies, taču ASV uzskata, ka to īstenoja Teherānas atbalstītie kaujinieki. Vienlaikus arī Irākas armija sākusi militāru operāciju pret džihādistu grupējuma “Islāma valsts” pozīcijām.  Grupējums vēl joprojām kontrolē piecus nelielus rajonus Sīrijas pierobežā.

ASV veic uzlidojumus kaujinieku pozīcijām Irākā un SīrijāRihards Plūme

Pret ASV interesēm Irākā kopš oktobra beigām ir sarīkoti vairāki raķešu uzbrukumi. Par tiem neviens nav uzņēmies atbildību, bet Vašingtona šajos uzbrukumos vaino šiītu paramilitāros grupējumus, kurus atbalsta Irāna. Aizsardzības ministrs Marks Espers paziņoja, ka uzbrukts trim grupējuma "Hizbollah brigādes” mērķiem Irākā un diviem mērķiem Sīrijā. Kopumā pieciem mērķiem uzbrukuši iznīcinātāji "F-15”.

"Trīs mērķi, kuriem tika izbrukts, atradās Irākas rietumos, bet divi – Sīrijas austrumos. Mērķi bija vai nu ieroču noliktavas, vai vadības un kontroles centri. Uzbrukums bija veiksmīgs un piloti un lidaparāti droši atgriezās bāzē. Diskusijā ar prezidentu izrunājām arī citas rīcības iespējas. Mēs veiksim papildu soļus, ja tas būs nepieciešams, lai nodrošinātu savu aizsardzību un atturētu grupējumu vai Irānu no sliktas rīcības," teica Espers.

Irākas drošības spēki ziņo, ka ASV uzbrukumos nogalināti vismaz 25 grupējuma kaujinieki, bet vairāk nekā 50 tikuši ievainoti. Ņemot vērā, ka grupējumu atbalsta Irāna, ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo brīdināja Teherānu, ka ASV atbildēs, ja tiks apdraudētas amerikāņu dzīvības.

"Uzbrukumi, kas tika īstenoti Irākas armijas bāzei, apdraudēja amerikāņu spēkus. Tas notiek jau nedēļām ilgi. Tā nebija pirmā reize, kad pret šo un citiem mērķiem Irākā notiek uzbrukumi, kuros tiek apdraudētas amerikāņu dzīvības. Šodien, tas, ko mēs izdarījām, bija izšķiroša atbilde, kas skaidri parāda prezidenta Trampa mēnešiem ilgi teikto. Proti, mēs neatbalstīsim Irānas Islāma Republiku, kas veic tādas darbības, kas pakļauj briesmām amerikāņu vīriešus un sievietes," teica Pompeo.

Šītu kaujinieki tikmēr turpina noliegt savu saistību ar uzlidojumu Irākas bāzei.

“Amerikāņu spēki uzbruka militārajām pozīcijām pie Sīrijas robežas Irākas teritorijā. Tas ir Izraēlas suverenitātes pārkāpums,” paziņoja Irākas šiītu vienības komandieris Abu Muntazars .

Irākas “Hezbollah” brigādes plašu uzmanību piesaistīja ar uzbrukumiem ASV spēkiem pēc Irākas kara. Sākoties Sīrijas pilsoņu karam, šie kaujinieki kopā ar citiem šiītu grupējumiem sāka karot pret “Islāma valsti”. Tiek uzskatīts, ka grupējuma finansēšanā un apmācīšanā ir iesaistīta Irānas revolucionārā gvarde.

Irānas atbalstītais šiītu kaujinieku grupējums "Hizbollah brigādes” tika izveidots 2007.gadā. ASV norāda, ka grupējumam ir saikne ar Irānas Revolucionārās gvardes īpašo uzdevumu vienību "Quds” un grupējums vairākkārt ir saņēmis palīdzību un atbalstu no Irānas, ko tas izmantojis, lai uzbruktu koalīcijas spēkiem. Irānas ietekme Irākas iekšpolitikā pieaug jau kopš 2003.gada, kad ASV iebruka Irākā.

Savienotās Valstis veikušas uzlidojumus arī džihādistu grupējuma "Al Shabaab” kaujiniekiem Somālijā. Uzlidojumi veikti, jo sestdien Somālijas galvaspilsētā Mogadīšo mīnētas automašīnas sprādzienā gāja bojā vismaz 79 cilvēki un vēl daudzi tika ievainoti. Lai gan atbildību par sprādzienu neviens nav uzņēmies, galvaspilsētā regulāri notiek džihādistu grupējuma „Al Shabaab” rīkoti uzbrukumi. Grupējums 2011.gadā tika padzīts no galvaspilsētas, taču joprojām kontrolē rajonus laukos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti