Dienas notikumu apskats

Britu premjere Meja ar vizīti uz Eiropu grib saglābt ''Brexit'' vienošanos

Dienas notikumu apskats

Eksperti uzsver, ka steigšus jārisina problēmas bērnu psihiatrijā

Eiropas Savienībā ir pieaudzis antisemītisms pret ebrejiem

Aptauja: Daudzi ebreji ES pieaugošā antisemītisma dēļ apsvēruši iespēju emigrēt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Eiropas Savienībā (ES) ir pieaudzis antisemītisms, liekot daudziem ebrejiem apsvērt iespēju pārcelties uz citu dzīvesvietu. Šāds secinājums izdarīts ES veiktajā aptaujā. Tajā noskaidrots, ka visnopietnākā situācija izveidojusies Francijā un Vācijā.

ES Pamattiesību aģentūra sava pētījuma laikā aptaujājusi gandrīz 16 400 ebreju 12 ES dalībvalstīs. Tajās dzīvo gandrīz 96% no visiem 28 valstu blokā dzīvojošajiem ebrejiem. Pētījumā atklātie dati izrādījušies ļoti satraucoši, jo gandrīz 90% no Eiropas ebrejiem uzskata, ka antisemītisms pēdējo gadu laikā ir ievērojami pastiprinājies.

Turklāt vairāk nekā trešā daļa respondentu iepriekšējo piecu gadu laikā ir apsvēruši iespēju pārcelties no ES uz citu vietu, baidoties par savu drošību.

Starp pētījumā apskatītajām valstīm autori īpaši norāda uz trijām. Tā, piemēram, Francijā gandrīz 95% no aptaujas dalībniekiem antisemītismu minējuši par lielāko sociālo un politisko problēmu, un kopš iepriekšējās aptaujas pirms sešiem gadiem šādi domājošo cilvēku skaits ir palielinājies aptuveni par 10%. Gandrīz tikpat liels skaits aptaujāto norāda, ka ar naida runu pret ebrejiem ir saskārušies sabiedriskās vietās, lai arī visizplatītākie antisemītisma manifesti ir internetā un sociālo mediju platformās.

Arī Vācijā antisemītisms ir izplatīts internetā, taču nedaudz vairāk kā 40% ebreju saskārušies ar tiešiem un personiskiem draudiem, turklāt bieži vien šādi draudi nākuši no musulmaņiem ar ekstrēmiskiem uzskatiem. Kā norāda aģentūra "Deutsche Welle", atsaucoties uz laikrakstu "Bild", šie rādītāji ir krasā pretrunā ar Vācijas policijas datiem, kuros konstatēts, ka gandrīz visus antisemītiskos noziegumus ir pastrādājuši galēji labējo uzskatu atbalstītāji.

Savukārt Polijas ebreji atzinuši, ka vēršanos pret saviem tautiešiem redz ne tikai internetā, bet arī dzird daudzu politiķu izteikumos.

Bieži vien dzirdami tādi apgalvojumi, kā "Ebrejiem Polijā ir pārāk liela vara" vai "Ebreji ļaunprātīgi izmanto holokausta upuru statusu savās interesēs".

Kā, prezentējot šo ziņojumu, paziņojis Eiropas Komisijas pirmais viceprezidents Franss Timmermanss, pret antisemītisma izplatību ir nepieciešams cīnīties kopīgi un ar spēku, jo ebreju kopienai Eiropā ir jājūtas droši un kā mājās. Ja to nav iespējams sasniegt, Eiropa pārstāj būt Eiropa.

"Nākamajā gadā mēs kritiski izvērtēsim iegūtos datus un līdz šim paveikto. Tad varētu kļūt skaidrs, kur Eiropas Savienība varēja un kur tai vajadzēja pievienot lielāku vērtību saviem darbiem. Taču, ja mēs runājam par to, kā pārliecināties, vai visi pilsoņi Eiropā jūtas droši,

es uzskatu, ka primārā atbildība gulstas uz varas iestādēm – vai tās būtu Eiropas, nacionālā, reģionālā vai vietējā līmeņa," sacīja Timmermanss.

No savas puses ES tieslietu komisāre Vera Jourova iedrošinājusi ES dalībvalstis pieņemt Starptautiskās Holokausta piemiņas alianses izstrādāto antisemītisma definīciju, tādējādi izglītojot sabiedrību.

Jourova arī solījusi nākotnē lielāku uzmanību pievērst tam, ka gandrīz 80% ebreju par pret viņiem vērstajiem apvainojumiem vai noziegumiem neziņo varas iestādēm vai citām organizācijām. Jourova gan vienlaicīgi paudusi gandarījumu par to, ka arvien vairāk interneta platformu aktīvi vēršas pret naida runu un to ātri dzēš.

Sagaidāms, ka nākamā gada sākumā šīs aptaujas rezultāti tiks apvienoti ar "Eirobarometra" pētījumu par kopējo sabiedrības attieksmi pret antisemītismu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti