Afganistānas talibi apstiprina – gatavi miera sarunām ar ASV

Afganistānā talibi apstiprinājuši ASV prezidenta Donalda Trampa paziņoto, ka „grib noslēgt vienošanos” un ir atsāktas sarunas par pamieru.

Tramps Afganistānā paziņo, ka ir atsāktas sarunas ar talibiemGints Amoliņš

Pēc Trampa vizītes Afganistānā, netālu no Kabulas esošajā Bagramas bāzē, talibi piektdien, 29. novembrī, apstiprināja, ka ir gatavi atsākt miera sarunas ar Amerikas Savienotajām Valstīm.

Talibu kaujinieki, kas patlaban Afganistānā kontrolē vairāk teritorijas nekā jebkad iepriekš kopš viņu gāšanas no varas 2001. gadā, līdz šim attiekušies iesaistīties tiešās sarunās ar Afganistānas valdību. Viņi uzstāj, ka vispirms ir nepieciešama vienošanās ar Savienotajām Valstīm. Turklāt viņi pieprasa, lai ārvalstu spēki no Afganistānas tiek izvesti.

Ziņu aģentūrai “Reuters” talibu līderi apstiprinājuši, ka kopš pagājušās nedēļas tikušies ar augstu stāvošām ASV amatpersonām Kataras galvaspilsētā Dohā, taču sarunas vēl nav oficiāli atsākušās.

Vizītes laikā Tramps arī apstiprināja, ka plāno „būtiski” samazināt amerikāņu karavīru skaitu Afganistānā – no pašreizējiem aptuveni 13 tūkstošiem līdz 8600.

Trampa paziņojums par sarunu atsākšanu seko gūstekņu apmaiņai pagājušajā nedēļā. Tās ietvaros talibi atbrīvoja divus gūstā saņemtus rietumniekus – amerikāņu un austrāliešu akadēmiķus – apmaiņā pret trim talibu līderiem, kas bija atradušies ieslodzījumā.

KONTEKSTS:

18 gadus pēc ASV iebrukuma Afganistānā konflikts joprojām turpinās.

Divi iepriekšējie ASV prezidenti solīja panākt mieru Afganistānā, tagad arī pašreizējais Baltā nama saimnieks Donalds Tramps. Šī bija pirmā Trampa vizīte Afganistānā, kopš viņš stājās prezidenta amatā.

Iepriekšējās ASV sarunas ar talibiem izjuka septembrī. Pirms tam Vašingtona bija solījusi izvest tūkstošiem savu karavīru apmaiņā pret drošības garantijām no talibu puses.

Novembra beigās ASV prezidents vizītē Afganistānā paziņoja, ka talibi vēlas panākt uguns pārtraukšanu. Patlaban nav skaidrs, cik detalizētas bijušas līdzšinējās sarunas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti