Ukrainā pastiprinās runas par armijas virspavēlnieka Zalužnija iespējamo atbrīvošanu no amata

Ukrainā pēdējā laikā pastiprinājušās runas par prezidenta Volodimira Zelenska un bruņoto spēku virspavēlnieka Valērija Zalužnija konfliktu. Nedēļas sākumā pat parādījās ziņas, ka Zelenskis pieņēmis lēmumu par Zalužnija atlaišanu, taču oficiāli tās nav apstiprinātas.

Par to, ka abu augsto Ukrainas amatpersonu attiecību saspīlējums sasniedzis jaunu virsotni, šonedēļ vēsta virkne uzticamu Ukrainas mediju. Tas viss gan balstās neoficiālos avotos valsts varas gaiteņos un Ukrainas bruņotajos spēkos, jo oficiālu komentāru par to nav.

Ilgstošas domstarpības

Pirmdien, 29. janvārī, prezidents Zelenskis izsaucis pie sevis Ukrainas armijas virspavēlnieku Zalužniju un informējis, ka plāno viņu tuvākajā laikā atbrīvot no amata. Nav zināms, kas tieši izraisījis šādu Zelenska reakciju. Taču abu starpā jau ilgstoši pastāvējušas domstarpības, kas dažkārt izpaudušās arī publiskajā telpā.

Domstarpības ir gan tādos būtiskos jautājumos, kā turpināt cīnīties pret iebrucēju, gan arī tiek vēstīts par lielu savstarpējo neuzticēšanos.

Spriedze ģenerāļa un prezidenta attiecībās augusi jau labu laiku, īpaši samilstot pēc Zalužnija izteikumiem medijos par pretuzbrukuma nonākšanu strupceļā.

Jau tolaik virmoja baumas, ka Zelenskis no viņa varētu mēģināt atbrīvoties. Abu starpā izcēlušās nesaskaņas arī par militāro stratēģiju un nepieciešamību pēc plašākas mobilizācijas.

Zelenskis pirmdien esot piedāvājis Zalužnijam citus amatus dažādās sfērās, no kā Zalužnijs atteicies. Arī atlūgumu viņš pats rakstīt negrasās.

Informācija par šo tikšanos un prezidenta vēlmi atlaist armijas virspavēlnieku pirmdien vakarpusē ātri nonāca publiskajā telpā – gan riņkoja anonīmos "Telegram" kanālos, gan arī mediju redzeslokā, lai arī oficiāla apstiprinājuma tam nav vēl līdz šim brīdim.

Vienīgais, ko norādījis prezidenta preses sekretārs, ka Zalužnijs nav atlaists.

Medijos izskanējušas ziņas, ka Zelenskis atteicies no ieceres par Zalužnija atlaišanu, jo šim plānam neesot piekritis ne tikai pats Zalužnijs, bet arī viņa potenciālie pēcteči.

Ģenerālis populārāks par Zelenski

Tas, ka pēc pirmdienas tikšanās līdz šim brīdim nav nekādu oficiālu paziņojumu par Zelenska lēmumu, arī raisījis jautājumus mediju telpā. Izskan versija, ka Zelenska rīcību varētu būt apturējuši starptautiskie partneri, kas šobrīd ļoti būtiski palīdz Ukrainai, lai tā varētu turpināt cīņu pret iebrucēju un finansēt arī savas iekšzemes budžeta vajadzības.

Zalužnijs ir iemantojis starptautisko partneru uzticību un ir arī ļoti populārs Ukrainas iedzīvotāju vidū. Dažas sabiedriskās domas aptaujas rāda, ka viņš ir pat populārāks par prezidentu Zelenski.

Otrs minējums, kāpēc joprojām nav Zelenska lēmuma par Zalužnija atbrīvošanu – vienkārši pagaidām neesot skaidrības, ko likt Zalužnija vietā Ukrainas armijas vadībā.

Kā galvenie pretendenti uz šo posteni minēti Ukrainas sauszemes spēku komandieris ģenerālpulkvedis Oleksandrs Sirskis un Ukrainas armijas izlūkdienesta vadītājs ģenerālleitnants Kirilo Budanovs.

Nav dūmu bez uguns

Ukrainas sabiedrība ar lielu satraukumu seko līdzi šīm ziņām. Arī mediji pievērš tam lielu uzmanību, jo tas nav tikai jautājums par kārtējo amatpersonu nomaiņu, bet gan par to, kurš vadīs Ukrainas armiju un lielā mērā arī, cik sekmīgi tā varēs turpināt cīnīties pret agresorvalsts karaspēku.

"Zināt, te ir dūmi ne bez uguns. Vakar patiešām bija sarežģītas sarunas starp Zelenski un Zalužniju. Es ļoti gribētu, tas būtu vislabākais scenārijs Ukrainai, ja viņi apsēstos un tiktu skaidrībā...

Tas ir pilnīgi normāli, ka starp viņiem var būt savstarpēja rīvēšanās un nesaprašanās, tāda ir dzīve," spriež Ukrainas parlamenta deputāts Oleksijs Gončarenko no frakcijas "Eiropas solidaritāte".

"Vislabākais būtu, ja šodien vai rīt Zelenskis kopā ar Zalužniju iznāktu kopīgā preses konferencē vai ierakstītu video ikvakara uzrunā. Es domāju, ka visa Ukraina novērtētu un aplaudētu."

Kā norāda Zalužnijam pietuvinātais opozīcijas deputāts Gončarenko, prezidenta birojs paudis bažas, ka Zalužnijs pēdejā laikā nāk klajā ar vairāk politiska, nekā militāra rakstura vēstījumiem.

Lai gan ģenerālis noliedz, ka viņam būtu jebkādas politiskas ambīcijas, šādas aizdomas birojā aizvien pastāv, īpaši ņemot vērā, ka sabiedriskās domas aptaujās viņš ir populārāks par Zelenski. Tieši tāpēc lēmums par Zalužnija atlaišanu gan sabiedrībā, gan militārajās aprindās varētu būt ļoti pretrunīgi vērtēts un tādēļ riskants.

Zelenska līdzgaitnieki aizstāv prezidentu

Parlamenta deputāte Lesja Zaburanna no prezidenta Zelenska partijas "Tautas kalps" aizstāv Zelenska tiesības pieņemt lēmumus par armijas vadību.

"Visi – gan ASV, gan visā pasaulē – atzīst, ka stratēģisku militāru lēmumu pieņemšana, tajā skaitā kadru jautājumos un ārēji politiskos, ir valsts vadītāja prerogatīva, un viņš lieliski ar to tiek galā!"

Zelenskim ir viņa partijas atbalsts, taču iespējamais lēmums par Zalužnija atbrīvošanu jebkurā gadījumā būs smags. Virkne avotu ukraiņu medijiem norādījuši, ka bruņoto spēku virspavēlnieka atkāpšanas, visticamāk, ir tikai laika jautājums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti