Analītiķi: Krievija izmanto jaunu drona versiju, kas patstāvīgi identificē mērķus

Krievijas armija izmanto jaunu pašmājās ražotā bezpilota lidaparāta "Lancet" versiju, kas var patstāvīgi identificēt mērķus. Par to vēsta ASV domnīcas "Kara studiju institūts" analītiķi. Tikmēr Ukraina un Krievija abas ziņo par dronu uzbrukumiem aizvadītajā naktī.

Analītiķi: Krievija izmanto jaunu drona versiju, kas patstāvīgi identificē mērķus
00:00 / 03:31
Lejuplādēt

Naktī uz svētdienu vairākos Ukrainas apgabalos tika izsludināta gaisa trauksme, un vēlāk kļuva zināms, ka Ukrainas gaisa spēki notriekuši visus piecus "Šahed" dronus, ar kuriem Krievija uzbruka Mikolajivas, Zaporižjas un Hmeļnickas apgabalos. Krievija naktī veica arī raķešu uzbrukumu Poltavas apgabala Mirgorodas rajonam. Nekādas nopietnas sekas uzbrukums neesot radījis, skaidroja gaisa spēki.

Taču nav snaudusi arī Ukraina un Krievijas Krasnodaras apgabalā drons uzbrucis naftas pārstrādes rūpnīcai, izraisot sprādzienu, pēc kura rūpnīcas teritorijā izcēlās ugunsgrēks. Krievija tikmēr apgalvoja, ka it kā notriekusi vairākus desmitus Ukrainas dronu. Dronus šajā karā plaši izmanto abas puses.

Saskaņā ar ASV "Kara studiju institūta" ziņojumā pausto, Krievija sākusi izmantot jaunu bezpilota lidaparāta "Lancet" versiju un aktīvi to dara kopš 21.oktobra. Dronam, iespējams, ir automātiska mērķa atlases sistēma, kas var atšķirt dažādu veidu mērķus un palielināt veiksmīga trieciena izredzes.

Uzlabotie, 53. versijas droni, vēl netiek plaši izmantoti, taču Krievijas militārpersonas jau pārbauda bezpilota lidaparātus masveida sinhronizētiem triecieniem.

Analītiķi norādīja, ka šādi droni spēj vest trīs līdz piecus kilogramus smagu kravu, kas neesot pietiekami, lai būtiski bojātu svarīgus militāros mērķus. Arī Ukrainas bruņotie spēki jau iepriekš ziņoja, ka Krievija modernizē savus ieročus, tostarp "Lancet" dronus. Ukrainas dienvidu aizsardzības spēku preses centra vadītāja Natālija Humeņuka iepriekš skaidroja, ka tagad šo dronu lidojuma diapazons ir palielinājies līdz 70 kilometriem līdzšinējo 40 kilometru vietā.

Ukrainas mediji arī vēstījuši, ka Krievija izmantojot kāda jauna tipa dronus. Runa esot par kādu "Šahed" tipa modifikāciju. Ukrainas Gaisa spēku pārstāvis Jurijs Ihnats gan norādīja, ka tas neesot nekas jauns un Krievija izmantojot dažādus dronus. Tie esot gan iepirkti, gan ražoti savā teritorijā. Piemēram, septembrī Krievija savā teritorijā salikusi 500 "Šahed" tipa dronus.

Neatkarīgi no ražošanas vietas, dronu sastāvdaļas gan nenākot no pašas Krievijas un nereti arī tiekot izmantoti droni, kas salikti no visa, kas trāpījies pa rokai.

"Šādus bezpilota lidaparātus viņi izmanto ne pirmo reizi. Vienkārši parādījušies kadri un man prasa, kas tie par lidaparātiem. Es saku, ka tiek izmantotas lētas sastāvdaļas. Izmanto visu, kas pa rokai, lai nogurdinātu mūsu pretgaisa aizsardzību, un tam var būt arī citi mērķi," sacīja Ihnats.

Krievija izmanto un izmantos dronus uzbrukumos arī energoinfrastruktūrai. Tādēļ Ukraina pirms aukstā gada perioda centusies uzlabot pretgaisa aizsardzības kapacitāti un kvalitāti.

Kā vēsta laikraksts "The New York Times", sadarbojoties ASV un Ukrainas amatpersonām, izveidota programma ("FrankenSAM"), kurā apvienotas modernas Rietumu kalibra zeme-gaiss raķetes ar pārveidotām padomju laika palaišanas ierīcēm vai radariem, kas jau tiek izmantoti Ukrainas karaspēkā. Vienā no versijām padomju palaišanas iekārtas "Buk" apvienotas ar amerikāņu "Sea Sparrow" raķetēm, bet otrā apvienoti padomju laika radari un amerikāņu "Sidewinder" raķetes. Trešajā variantā ar padomju tehniku apvienota raķešu sistēma "Hawk". Laikraksts vēsta, ka šādas hibrīdsistēmas palīdz aizpildīt kritiskās nepilnības Ukrainas pretgaisa aizsardzībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti