Strīds par 2500 gadu senām skulptūrām izjauc Grieķijas un Lielbritānijas premjeru tikšanos

2500 gadu senas skulptūras ir izraisījušas diplomātisko strīdu starp Lielbritāniju un Grieķiju. Britu premjerministrs Riši Sunaks atcēlis otrdien paredzēto tikšanos ar Grieķijas premjeru Kirjaku Micotaki, tā reaģējot uz Micotaka paziņojumu, ka Grieķija vēlas atgūt Britu muzejā Londonā izstādītās Partenona skulptūras, ko 19. gadsimta sākumā briti demontēja no Atēnu Akropoles.

Britu premjers Riši Sunaks uzstāja, ka šiem artefaktiem ir jāpaliek Britu muzejā. Viņam ar Micotaki bija paredzēta tikšanās, lai apspriestu karu starp Izraēlu un teroristisko grupējumu "Hamās", turpmākās palīdzības sniegšanu Ukrainai karā pret Krieviju, cīņu pret klimata pārmaiņām un migrācijas problēmu.

Abiem līderiem bija paredzēts runāt arī par Partenona skulptūrām, kas ir Senās Grieķijas marmora skulptūru un arhitektonisko detaļu kolekcija. 

Tās laikā no 1799. līdz 1803. gadam savāca un nogādāja Lielbritānijā toreizējais britu vēstnieks Osmaņu impērijā lords Elgins. Vēlāk skulptūras atpirka Lielbritānijas valdība un nodeva Britu muzejam.

Grieķija nav slēpusi vēlmi atgūt Partenona skulptūras, jo uzskata, ka tās savulaik nelikumīgi aizvestas no Atēnu Akropoles. Jau kādu laiku Grieķijas valdībai norit sarunas ar Britu muzeju par to, ka šie artefakti varētu tikt nodoti Akropoles muzejam aizdevuma līguma formā, jo Lielbritānijas likumi aizliedz šīs skulptūras vienkārši atdot.

Svētdien Grieķijas premjers Micotakis sniedza interviju raidsabiedrībai BBC un kārtējo reizi atgādināja, ka grieķi vēlētos atgūt Partenona skulptūras.

"Tās vislabāk izskatītos Akropoles muzejā, kas tika celts šim nolūkam. Mēs uzskatām, ka šīs skulptūras pieder Grieķijai un ka tās būtībā tika nozagtas. Taču tas nav jautājums par īpašumtiesībām. Kur jūs vislabāk varat novērtēt to, kas būtībā ir viens piemineklis? Tas būtu tas pats, kas pārgriezt Monu Lizu uz pusēm un vienu daļu novietot Luvrā, bet otru – Britu muzejā. Vai jūs domājat, ka skatītāji novērtētu gleznas skaistumu šādā veidā? Tieši tā notika ar Partenona skulptūrām, un tāpēc mēs turpinām strādāt pie tā, lai panāktu vienošanos, kas ļautu mums atgūt skulptūras Grieķijai un ļautu cilvēkiem tās novērtēt to sākotnējā vidē," paziņoja Micotakis.

Šie Micotaka izteikumi acīmredzot saniknoja britu premjeru Sunaku, kurš nolēma atcelt tikšanos ar Grieķijas kolēģi.

Lielbritānijas transporta ministrs Marks Hārpers otrdienas rītā intervijā raidījumam "BBC Breakfast" sacīja, ka Dauningstrīta ir piedāvājusi Micotakim tikšanos ar Sunaka vietnieku Oliveru Daudenu, taču Grieķijas puse esot atteikusies. 

"Mums ir žēl, ka Grieķijas premjerministrs nevarēja tikties ar premjera vietnieku, bet tāds piedāvājums tika izteikts. Premjera vietnieks būtu ļoti priecājies šodien tikties ar Grieķijas premjeru, lai pārrunātu ar viņu mūsu valstīm būtiskus jautājumus," sacīja Hārpers. "Premjerministrs ir skaidri pateicis valdības nostāju – Elgina marmoram ir jābūt Britu muzeja pastāvīgajā kolekcijā."

Micotakis pirmdienas vakarā izplatīja paziņojumu, kurā pauda nožēlu par Sunaka lēmumu, bet viņa pārstāvji medijiem sacīja, ka Grieķijas premjers esot neizpratnē un sašutis par šādu britu valdības rīcību.

Pirmdien Micotakim bija tikšanās ar opozīcijā esošās Leiboristu partijas līderi Keiru Stārmeru, kurš viņam apliecināja, ka leiboristi neiebildīs, ja Grieķija un Britu muzejs vienosies par Partenona skulptūru nodošanu Akropoles muzejam.

Aizvadītajā vasarā "Parthenon Project" jeb iniciatīva skultpūru atgriešanai Grieķijā publicēja aptauju, kurā noskaidrots, ka 64% britu atbalsta Partenona skulptūru atgriešanu. 

Tāpat projekts minēja, ka 77% Apvienotās Karalistes iedzīvotāju nekad nav apskatījuši šīs skulptūras Britu muzejā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti