Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Sāks skatīt portugāļu jauniešu sūdzības pret 32 valstu klimata politiku

No Ukrainas izbraukuši 7 "graudu kuģi"

No Ukrainas izbraukuši 7 «graudu kuģi»

No Ukrainas Odesas apgabala pa pagaidu humāno koridoru ceļā devušies jau septiņi tā dēvētie graudu transporta kuģi. Tomēr ceļš ir riskants, jo Krievija turpina apšaudīt eksporta ostas, tai skaitā pie robežupes Donavas. 

Ukrainas Jūras spēku pārstāvji informēja, ka pa jauno koridoru iebraukuši divi, bet ceļā devušies septiņi kuģi. Tie turpina ceļu pa NATO dalībvalstu Rumānijas, Bulgārijas un Turcijas teritoriālajiem ūdeņiem līdz Bosfora jūras šaurumam, un Kijiva darot visu iespējamo, lai garantētu transporta drošību Ukrainas ūdeņos.

Rumānijas Melnās jūras ostas Konstancas vadība arī informē, ka Ukrainas graudu pārvadātāji, baidoties no Krievijas gaisa triecieniem, jau vairākas nedēļas naktīs savus kuģus slēpj Donavas attekā Rumānijas pusē. Par šādu risinājumu augustā vienojušies Eiropas Savienības un Amerikas Savienoto Valstu diplomāti.

Draudi ir reāli, un to skaidri parāda otrdienas naktī notikušais uzbrukums Ukrainas prāmju kompleksam pie Donavas upes. Bojāta infrastruktūra, vairākas kravas automašīnas ar pirmās nepieciešamības precēm, un pēdējā brīdī izdevies paglābt autobusu ar bērniem. Trieciena sekas labi varēja redzēt no upes otra krasta – Rumānija teritorijas. 

KONTEKSTS:

17. jūlijā Krievija paziņoja, ka izstājas no vienošanās, kas Ukrainai nodrošināja iespēju turpināt lauksaimniecības produkcijas eksportu no Melnās jūras ostām.

2022. gada vasarā izveidotais Ukrainas graudu eksporta koridors Melnajā jūrā ļāva apiet Krievijas karakuģu īstenoto Ukrainas ostu blokādi, ko Krievija uzsāka pēc pilna apmēra iebrukuma pagājušā gada 24. februārī.

Ukraina ir viena no pasaulē vadošajām labības piegādātājām, taču pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma graudu eksports apstājās. Krievijas īstenotās blokādes dēļ no Ukrainas Melnās jūras ostām mēnešiem nevarēja izbraukt kuģi ar simtiem tūkstošiem tonnu graudu un citiem lauksaimniecības produktiem. Savukārt tas izraisīja pārtikas cenu pieaugumu pasaulē.

Ukrainas graudu eksports atsākās tikai 2022. gada jūlijā pēc tam, kad Kijiva un Maskava piekrita ANO un Turcijas izstrādātajai iniciatīvai, kas ļauj kravas kuģiem no Ukrainas ostām netraucēti nokļūt līdz Bosfora šaurumam Turcijā, bet pēc tam doties tālāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti