Uzstājoties ANO Cilvēktiesību padomē Ženēvā, amatpersona norādīja, ka Gazas dienvidu pilsēta, kur vairāk nekā 1,4 miljoni palestīniešu ir saspiesti telšu pilsētiņās, ir humānās palīdzības operācijas kodols šajā palestīniešu apdzīvotajā teritorijā.
"Pilna mēroga Izraēlas ofensīva pret pilsētu būtu ne tikai biedējoša vairāk nekā miljonam palestīniešu civiliedzīvotāju, kas tur patvērušies, bet tā arī iedzītu pēdējo naglu mūsu [humānās] palīdzības programmu zārkā," viņš teica.
Rafāha, kas atrodas uz Gazas-Ēģiptes robežas, pašlaik ir pārpildīta. Turklāt humānā situācija tur arvien saasinās – īpaši smags ir jautājums par humānās palīdzības kravu, toskait ēdiena piegādi.
ANO vairākkārt brīdinājusi par pieaugošu bada risku. Kā vēsta BBC, tūkstošiem bērnu savas dienas aizvada, meklējot pārtiku sev un ģimenēm. ANO Pasaules pārtikas programma pagājušajā nedēļā apturēja pārtikas kravu piegādi Gazas ziemeļiem, līdz tiks radīti droši apstākļi šo kravu piegādēm.
Gutērrešs kolēģus uzrunāja neilgi pēc tam, kad Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu svētdien atkārtoti paziņoja, ka viņa valsts ir iecerējusi veikt sauszemes iebrukumu Rafahā, lai gūtu "pilnīgu uzvaru" pār teroristu organizāciju "Hamās".
Viņš sacīja, ka pēc sauszemes iebrukuma pilsētā uzvara būs tikai "dažu nedēļu attālumā" un ka iespējamais pamiers, par kuru notiek diskusijas Kataras galvaspilsētā Dohā, tikai aizkavēs operāciju.
Gutērrešs pirmdien uzsvēra, ka "nekas nevar attaisnot "Hamās" paveikto civiliedzīvotāju tīšu nogalināšanu, ievainošanu, spīdzināšanu un nolaupīšanu, seksuālās vardarbības pielietošanu vai neselektīvu raķešu palaišanu Izraēlas virzienā".
Taču vienlaikus nekas arī neattaisnojot palestīniešu tautas kolektīvo sodīšanu, viņš piebilda.
KONTEKSTS:
2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.
Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.
Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti līdz pat 1,9 miljoniem cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.
Kopš 2023. gada oktobra sākuma Gazas joslā karadarbības dēļ bojā gājuši vairāk nekā 25 tūkstoši tās iedzīvotāju, apgalvo "Hamās" pārvaldītā Veselības ministrija.
Izraēlas intensīvajos uzlidojumos bojātas plašas apdzīvotas teritorijas Gazā – aptuveni puse ēku, tostarp skolas un medicīnas iestādes, zem kurām atradušies "Hamās" teroristu izveidotie tuneļi un komandcentri.
Telaviva apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga.
Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.