Pasaules panorāma

"Bišu strops": cīņā ar dezinformāciju svarīga sabiedrība

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma

Somija sīvā konkurencē izvēl jaunu prezidentu

Somijā galvenie pretendenti uz prezidenta amatu ir divi bijušie ārlietu ministri

Somijā svētdien notiks prezidenta vēlēšanas, kurās somiem būs jāizraugās jauna valsts galva. Līdzšinējais prezidents Sauli Nīniste šajā postenī pavadījis 12 gadus (divreiz pa sešiem gadiem) un nedrīkst pretendēt uz jaunu termiņu.

Somijā prezidenta pilnvaras ir līdzīgas kā Latvijā, tomēr valsts galvu ievēl tauta.

Sabiedriskās domas aptaujas rāda, ka no kopumā deviņiem kandidātiem priekšplānā izvirzījušies divi. Abi pārstāv Somijas politiskā spektra diametrāli pretējos spēkus, abi iepriekš ieņēmuši ārlietu ministra amatu.

Kreiso spārnu pārstāv Peka Hāvisto no Zaļo partijas, savukārt labējo spārnu – Aleksandrs Stubs no Nacionālās koalīcijas partijas.

Somijas prezidenta amata kandidāti Aleksandrs Stubs (no kreisās) un Peka Hāvisto
Somijas prezidenta amata kandidāti Aleksandrs Stubs (no kreisās) un Peka Hāvisto

Kā intervijā LTV raidījumam "Pasaules panorāma" uzsver Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Kārlis Bukovskis, abi ir spēcīgi un pieredzējuši kandidāti, īpaši ārpolitikā.

"Jāatceras, ka Latvijā esam pieraduši nedaudz savādāk izprast – kreisais, labējais. Mums tas vienmēr bijis ģeopolitisks, etnisks jautājums. Lielākajā daļā rietumvalstu, ieskaitot arī Somiju, to nosaka ekonomiskais princips – vai pieslienas liberālākai ekonomikai vai sociāldemokrātiskākai, sociālistiskākai ekonomikai.

Bet ārpolitikas un drošības jautājumos viņu pozīcijas ir līdzīgas, viņi abi lielā mērā ir bijuši arhitekti šā brīža Somijas ārpolitikai."

Paredzams, ka vēlēšanu pirmajā kārtā svētdien neviens no kandidātiem neiegūs vismaz 50% balsu, tādēļ pēc divām nedēļām – 11. februārī – būs jārīko otrā kārta, kurā iekļūs divi spēcīgākie kandidāti.

Pašlaik aptaujas rāda, ka tie varētu būt Stubs un Hāvisto, kurus atbalsta vairāk nekā 20% respondentu.

Taču pēdējā laikā viņiem pietuvojies Somijas parlamenta priekšsēdētājs Jusi Halla-aho, kurš pārstāv labējo nacionālistu Somu partiju. Viņu atbalsta ap 18% respondentu.

Bukovskis norāda: somi apzinās, ka prezidentam svarīgas ir reprezentatīvās funkcijas, jāpiedalās attiecību veidošanā ar citām valstīm. "Vienlaicīgi arī prezidents nedrīkst būt tāds, kurš tikai labi izskatās."

Kā vēsta Somijas mediji, aptauju līderis pašlaik ir Aleksandrs Stubs, kuram arī otrajā kārtā būtu labākas izredzes pārspēt Hāvisto un citus konkurentus. 55 gadus vecais Stubs iepriekš bijis Somijas ārlietu ministrs, nepilnu gadu bijis arī premjerministrs. Plašo pieredzi politikā papildina arī viņa pieredze Eiropas Investīciju bankas viceprezidenta amatā.

"No Somijas viedokļa raugoties, viņš ir ļoti spēcīgs kandidāts. Baltijas jūras reģionā tad būtu prezidents, kurš būs daudz aktīvāks, redzamāks, un arī pat harismātiski spēcīgāks, nekā esam pieraduši redzēt," spriež Bukovskis.

Somijā prezidenta institūtam cilvēki uzticas visvairāk, atsaucoties uz vietējā bezpeļņas attīstības fonda pasūtītu aptauju, vēsta Somijas sabiedriskais medijs. Otrajā vietā ierindojās pašu aptaujāto atbalstītās partijas, tad mediji un ceturtajā vietā parlaments.

"Būtiski, protams, ir tas, ka Somija tikko kļuvusi par NATO dalībvalsti. Šobrīd neviens no kandidātiem neizskatās tāds, kurš veicinātu stāties ārā vai rosinātu kā savādāk mainīt Somijas ārpolitikas kursu.

Somija ļoti labi apzinās, kas ir tās kaimiņvalsts austrumos. Ļoti labi apzinās, kas ir tie draudi," secina Bukovskis.

Vienlaikus, kā vēsta Somijas mediji, tramvaju pieturās ir pamanīti viltus kampaņu plakāti, kuros attēloti prezidenta amata kandidāti Halla-aho un Hāvisto, viņiem piedēvējot fašismu.

"Viena lieta, pie kuras mēs jau sākam pierast, ir tas, ka sociālajos medijos viltoti plakāti un viltotas mēmes, viltoti paziņojumi un raksti, un viltota informācija parādās – to jau uztveram dabiski. Tas, ka uzraksti un plakāti, kas ir viltojumi, ir reālajā vidē, ir nepierastāka situācija," secina Bukovskis.

Somi jau bijuši naski vēlētāji, un daudzi balsi nodod iepriekšējā balsošanā. Līdz nedēļas sākumam savu izvēli par nākamo valsts vadītāju iepriekšējā balsošanā jau bija izdarījuši gandrīz pusotrs miljons somu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti