Rīta Panorāma

Izraēla turpina militāro operāciju Gazas joslā

Rīta Panorāma

PČ hokejā

Somijā attīsta akumulatoru pārstrādi

Somijā attīsta akumulatoru pārstrādi

Somijas pilsētā Ikālinenā jau trīs gadus veiksmīgi darbojas liela akumulatoru pārstrādes rūpnīca. Līdz 2027. gadam tajā plānots sasniegt jaudu – 30 tūkstoši tonnu akumulatoru gadā.

"Fortum" akumulatoru sektora direktors Tero Holanders norādīja: "Patlaban lielākā daļa akumulatoru ir jauni ar ražošanas defektiem, un mums vēl nav daudz nolietotu bateriju, bet laika gaitā to skaits noteikti palielināsies. Ideja ir būt gatavam, kad tirgus augs. Atgriežoties pēc gada, jūs redzēsiet, ka tas vairs nebūs tas pats!"

Pārstrādes process nav vienkāršs, jo vispirms akumulatori jāatbrīvo no visas uzkrātās enerģijas. Šajā stadijā iespējama aizdegšanās, tāpēc zem pārstrādes iekārtas ir ūdens tvertne. Vēlāk notiek to demontāža, iegūto materiālu sasmalcināšana. Iegūtā "melnā masa" satur atkārtoti izmantojamus materiālus, tai skaitā grafītu, niķeli, kobaltu, litiju un mangānu, un citā pilsētā Somijā notiek arī tā tālāka pārstrāde ar hidrometalurģijas paņēmienu.

Šādā veidā iespējams atgūt pat 95 procentus vērtīgo materiālu.

Uzņēmums ar lepnumu atzīst, ka ir vienīgais, kas īsteno pilnu pārstrādes ciklu, un, pieaugot elektroauto īpatsvaram, pieprasījums tikai augs. Zīmīgi, ka projektu atbalsta arī vietējie iedzīvotāji, jo tas ienesot novatorismu un inovācijas klusajā mazpilsētā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti