Ukraina attīsta bezpilota lidaparātu armiju, apmācīti 10 000 dronu pilotu

Ukraina arvien biežāk uzbrukumiem frontes līnijā izmanto bezpilota lidaparātus. Ieguldot salīdzinoši mazus līdzekļus un saudzējot karavīru dzīvības, ar droniem līdz šim iznīcināta gan Krievijas smagā militārā tehnika, gan arī panākts izrāviens pie Bahmutas. Krievija no ukraiņiem mācās, tādēļ abas karojošās puses nemitīgi attīsta savas kaujas spējas.

Kopš kara sākuma Krievija ir izmantojusi tālas darbības rādiusa, militārām vajadzībām paredzētus bezpilota lidaparātus, lai nodarītu postījumus Ukrainas pilsētām un veiktu psiholoģisko teroru pret to iedzīvotājiem. 

Laika gaitā Ukrainas bruņotie spēki ir atbildējuši, palaižot savus militārās kategorijas bezpilota lidaparātus dziļi aiz ienaidnieka līnijām, mērķējot uz karakuģiem Melnajā jūrā, lidlauku Pleskavas apgabalā un pat ēkām galvaspilsētā Maskavā.

Līdz šim jūnijā uzsāktais Ukrainas pretuzbrukums pagaidām nav devis tādus panākumus, uz kādiem sākotnēji cerēja ukraiņi un Ukrainas atbalstītāji pasaulē. Pretuzbrukuma gaitā zaudētas daudzu karavīru dzīvības. Taču bezpilota lidaparātu izmantošana Ukrainai ir palīdzējusi atjaunot pretuzbrukuma jaudu, spriež ziņu aģentūra "Associated Press".

Ar bezpilota lidaparātiem, kas, salīdzinot ar artilēriju, ir krietni mazāki un lētāki, Ukraina sākusi mērķēt pa Krievijas apjomīgo un dārgo bruņojumu. Šādu taktiku karalaukā aizsāka bijušais uzņēmējs, kurš frontē tiek dēvēts par Farmaceitu.

Sprāgstošu dronu izgatavošana izmaksā aptuveni 400 ASV dolāru (376 eiro), kamēr artilērijas šāviņš var būt gandrīz 10 reizes dārgāks. Pat ja tanka notriekšanai ir nepieciešami vairāki droni, šāds uzbrukums tomēr atmaksājas, vērtē Farmaceits.

Lai šādi uzbrukumi būtu iespējami, dronus bija nepieciešams pielāgot darbībai karalaukā – jāpapildina tie ar attiecīgo aparatūru un programmatūru. Pārveidotie bezpilota lidaparāti nu spēj iekļūt dziļāk aiz ienaidnieka līnijām, netiekot atklāti vai traucēti. 

Pateicoties savam uzņēmēja garam, Farmaceits pārvērta inženieru, biznesmeņu un kinoļaužu grupu par elitāru kaujas vienību.

Farmaceits lēš, ka viņa 12 cilvēku komanda, kuras rīcībā bija tikai 700 000 dolāru (658 tūkstoši eiro), ir iznīcinājusi ienaidnieka aprīkojumu 80 miljonu dolāru (75 miljonu eiro) vērtībā.

Liela daļa Ukrainas bezpilota trieciengrupas cilvēku ir brīvprātīgie, kuri iepriekš ar militāru tehniku nav strādājuši.

To, cik vērtīga ir bezpilota lidaparātu izmantošana kaujās, novērtējusi arī Ukrainas valdība, kas apņēmusies ieguldīt vairāk nekā 1 miljardu ASV dolāru (941 miljonu eiro), lai modernizētu savu dronu kaujas spējas.

To izmantošana spēj būtiski pasargāt ukraiņu karavīrus no bojāejas, kā arī samazināt valsts tēriņus karalaukā. Bezpilota lidaparāti ir arī precīzāki nekā tradicionālā artilērija.

Ukrainas vicepremjers un par digitālo transformāciju atbildīgais ministrs Mihailo Fedorovs "Associated Press" stāstīja, ka valdība ir apņēmusies izveidot modernu "bezpilota lidaparātu armiju", kuras ietekme uz pretuzbrukuma operāciju būs redzama vēl līdz šā gada beigām. 

Ukraina šogad jau ir apmācījusi vairāk nekā 10 000 jaunu dronu pilotu. "Drīz sāksies jauns kara posms," solīja Federovs.

Valsts budžeta projektā 2024. gadam ir iekļauti papildu 48 miljardi hrivnu (vairāk nekā 1,22 miljardi eiro) aizsardzības izdevumiem, kas paredzēti dronu iegādei.

Ukrainas spēku uzbrukumi kļūst arvien efektīvāki, taču arī Krievija seko līdzi notikumu attīstībai un frontē izvieto bezpilota lidaparātu signāla traucēšanas iekārtas. Krievu karaspēks arī iemanījies slēpties labāk un meistarīgāk.

Lai bezpilota lidaparāti varētu ielidot dziļāk aiz ienaidnieka pozīcijām un būtu mazāk pamanāmi, dronu vienības Ukrainā arvien strādā pie dažādiem radošiem risinājumiem.

"Šī ir interaktīva, abpusēja konkurence," sacīja ASV Ārlietu padomes vecākais eksperts aizsardzības politikas jautājumos Stīvens Bidls.

Arī Krievijas armija, kas ieilgušajā karā Ukrainā saskaras ar ekonomiskām un militārām problēmām, cenšas paātrināt bezpilota lidaparātu izmantošanu. 

Krievija dronu ražošanu bija pastiprinājusi vēl pirms pilna apmēra iebrukuma Ukrainā, taču amatpersonas atzina, ka ar to nav bijis gana. Tagad Krievijas iepirkšanās centri tiek pārveidoti par pētniecības laboratorijām un rūpnīcām, kas veltītas bezpilota lidaparātu ražošanai, norādīja ASV bāzētā domnīca "Kara pētījumu institūts" (ISW).

Eksperti uzskata, ka viens no iemesliem, kāpēc par prioritāti jāizvirza dronu ražošanas spējas Ukrainā, ir arvien pieaugošās grūtības iegādāties detaļas no Ķīnas, kas ir pasaulē vadošais bezpilota lidaparātu ražotājs.

"Mēs darām visu, lai uzņēmumi investētu dažādu dronu ražošanā," sacīja Ukrainas digitālās transformācijas ministrs Federovs. 

Viņš lēsa, ka ražošana valsts iekšienē simts reižu pārsniegs pagājušā gada līmeni. Kopš marta valstī ir izveidoti vismaz astoņi jauni uzņēmumi, kas ražo dronus, kas spēj pārvadāt sprāgstvielas.

KONTEKSTS:

2022. gada 24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Plaša ofensīva izgāzās, Ukraina nepadevās, un, saņemot ārvalstu militāro palīdzību, ukraiņu armijai izdevās apturēt iebrucējus un rudenī arī atbrīvot Harkivas apgabalu, atgūt Hersonu, un vasaras sākumā sācies Ukrainas pretuzbrukums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti