Panorāma

Lai atgūtu nolaupīto bērnu, jābrauc uz ienaidnieka valsti

Panorāma

Panorāma

Ukrainas bērnu nolaupīšana – kara noziegums

Krievija turpina nolaupīt un ietekmēt ukraiņu bērnus – pat atgūtie nezina, kam īsti ticēt

Dažām ukraiņu ģimenēm, kā piemēram Oļesjai, savus uz Krieviju nelikumīgi izvestos bērnus izdevās atgūt, taču Ukrainā ir neskaitāmas ģimenes, kas arvien ir šausmās un neziņā par nolaupītajiem bērniem. To labi zina Kijivā bāzētajā palīdzības organizācijā "Save Ukraine", kas palīdz meklēt uz Krieviju aizvestos ukraiņu bērnus.   

Organizācijas "Save Ukraine" pārstāve Olga Jerohina LTV atzina, ka "neviens jums īsti nepateiks precīzu izvesto bērnu skaitu".

"Līdz šodienai mēs esam no Krievijas pārveduši 150 ukraiņu bērnus. Pie mums turpina vērsties atkal un atkal jauni vecāki. Mums strādā karstā telefona līnija.

Valsts oficiāli saka, ka ir identificēti 20 000 bērnu, kuri tikuši aizvesti uz Krieviju. Bet Krievija vēl nesen paziņoja, ka no Ukrainas ir aizvedusi 744 000 bērnu.

Mēs organizācijā skaitām arī tos bērnus, kuri ir aizvesti pēc 2014. gada, un te mēs varam teikt, ka, kopš tā laika un sākoties Krievijas pilna mēroga karam, no Ukrainas ir aizvesti kopumā 20% bērnu. Tie ir teju pusmiljons bērnu," stāstīja Olga.

Sāpes ir milzīgas, Olga atzina.

Vecāki vienkārši sakož zobus un brauc uz Krieviju, jo citu iespēju nav. 

Ģimenes, kuras vēl nav savus bērnus atguvušas, no publicitātes tiek saudzētas, jo pastāv bažas, ka Krievijas varas iestādes var pilnībā nogriezt iespēju bērnu atgūt. Ir gadījumi, kad okupētajos rajonos aizvilina ar propagandu, īpaši pusaudžus, bet ir arī tā, ka bērnus vienkārši, neko nejautājot, sasēdina autobusā un ved prom.

"Krievija ir īpaši ieinteresēta pusaudžos, jo tos, kuri tuvojas astoņpadsmit gadu vecumam, varētu izveidot par iespējamajiem nākamajiem karavīriem. Tas ir tas, ko redzējām Donbasā – Doneckas, Luhanskas apgabalā. Tie bērni, kuriem 2014. gadā bija aptuveni 10 gadi, tagad ir izauguši, un kopā ar Krievijas armiju karo pret savu dzimteni Ukrainu," stāstīja Olga.

Ar bērniem, kurus izdodas izraut no Krievijas nagiem, pēc tam ilgi un pacietīgi ir jāstrādā.

"Ir vajadzīgs laiks, lai viņi varētu atgriezties normālā dzīvē, lai viņi saprastu, ka ir atpakaļ mājās, atpakaļ Ukrainā, ka tā ir viņu zeme, ka tas ir viņu ciems, viņu vecāki. Īpaši mazi bērni, viņi ļoti ātri pielāgojas, un tad viņiem sajūk, kam īsti tagad var ticēt," atklāja Olga.

"Parasti bērni ir ļoti noslēgti, negrib runāt, un tiešām ir vajadzīgs laiks, lai viņi atvērtos un saprastu, ka ir drošībā, ka par viņiem parūpēsies un ka viņiem stāsta taisnību par to, kas un kur viņi ir," sacīja "Save Ukraine" pārstāve.

Bērnu izvešana turpinās joprojām, sacīja Olga. Okupētajās teritorijās nedarbojas nekādi likumi un ienaidnieks arvien rīkojas, kā vien grib.

"Mēs atkal un atkal vēršamies pie starptautiskās sabiedrības, jo ir ANO, Sarkanais Krusts, kas var Krievijai pieprasīt precīzus aizvesto bērnu sarakstus. Mēs to nevaram, jo mums ar Krieviju nav diplomātisko attiecību, mēs karojam. Taču starptautiskās organizācijas to var," uzsvēra Olga.

"Var arī izveidot starptautisku ekspertu grupu, kuru varētu ielaist Krievijā, lai noskaidrotu, kur bērni atrodas, kāds ir viņu stāvoklis, īpaši par bāreņiem, kurus atrast ir visgrūtāk. Šādas organizācijas varētu būt vidutājs un palīdzēt bērnus atrast," viņa sprieda.

Bērnu nolaupīšana, nošķiršana no ģimenēm ir kara noziegums, atgādināja Olga. Bet šobrīd viņu galvenais darbs – bērnus atrast un atvest mājās.

KONTEKSTS:

Tieši par bērnu deportācijām uz Krieviju no okupētajām Ukrainas teritorijām Starptautiskā Krimināltiesa izdevusi Krievijas prezidenta Vladimira Putina un bērnu tiesībsardzes Marijas Ļvovas-Belovas aresta orderi. Putina arestēšana un izdošana tiesai ir maz ticama, bet aresta orderis sašaurina Putina iespējas ceļot, liedzot viņam apmeklēt valstis, kas atzīst šīs tiesas jurisdikciju.

2022. gada 24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Plaša ofensīva izgāzās, Ukraina nepadevās, un, saņemot ārvalstu militāro palīdzību, ukraiņu armijai izdevās apturēt iebrucējus un rudenī arī atbrīvot Harkivas apgabalu, atgūt Hersonu, un vasaras sākumā sācies Ukrainas pretuzbrukums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti