Pasaules panorāma

Afganistānas vēstniecība neatzīst talibu valdību Kabulā

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma. Sausums Eiropā un "Šerifa Republika"

Eiropas Savienībai svarīga Centrālāzijas valstu savstarpēja integrēšanās

ES interesēs ir Centrālāzijas valstu savstarpēja integrēšanās

Robežu pārvaldības programmu Centrālāzijā ir lielākā Eiropas Savienības programma Centrālāzijā, un tā jau vairākus gadus darbojas Latvijas vadībā. Galvenais birojs bāzēts Biškekā, Kirgizstānā. Latviešu amatpersonas un diplomāti skaidroja, ka Eiropas Savienības interesēs ir, lai reģions savstarpēji integrētos.

Kirgizstānā LTV tikās ar Latvijas Valsts robežsardzes pulkvedi Māri Domiņu. Viņš vada Robežu pārvaldības programmu Centrālāzijā jeb saīsinājumā BOMCA. Šī programma ir lielākais Eiropas Savienības un Centrālāzijas sadarbības projekts, un tā centrālais birojs ir Biškekā.

Latvija to uzņēmās vadīt 2015.gadā, kad bija Eiropas Savienības prezidējošā valsts.

Māris Domiņš. Robežu pārvaldības programmas Centrālāzijā BOMCA vadītājs.
Māris Domiņš. Robežu pārvaldības programmas Centrālāzijā BOMCA vadītājs.

"BOMCAs viens no stūrakmeņiem, arī apmācībās, ir Eiropas Savienības vienotās robežpārvaldes pieredzes nodošana šeit. Jo šeit katrā valstī ir izveidojusies sava robežu pārvaldības sistēma. Un programma, ieviešot šo Eiropas Savienības robežpārvaldības modeli, mēģina vienādot Centrālāzijas pieeju robežapsardzības jautājumos," skaidroja programmas BOMCA reģionālais vadītājs Māris Domiņš.

Programma mērķi ir šajās valstīs radīt gan integrētu pieeju robežsardzes jautājumiem, rīkojot reģionālās sanāksmes, gan stiprināt robežsargu kvalifikāciju un prasmes, piemēram, apmācot kinologus. Tas dod pienesumu migrācijas plūsmu kontrolē, kā arī centienos apkarot narkotiku kontrabandu no Afganistānas. Padomi tiek sniegti arī robežu demarkācijas jautājumos.

"Ne visur ir uz Centrālāzijas iekšējām robežām ir miers. Jo dažkārt notiek sadursmes, arī starp vietējiem iedzīvotājiem, kas pāraug arī bruņotos konfliktos. Vairākkārt arī Latvijas mediji ir atspoguļojuši konfliktu uz Kirgizstānas-Tadžikistānas robežas," norādīja Domiņš.

Robežu drošības uzlabošana arī veicina tirdzniecību. Tas un starptautiskā ģeopolitiskā situācija veicinājusi lielāku Eiropas uzmanību Kirgizstānai un reģionam kopumā.

Drošība bija viena no tēmām arī šomēnes Kirgizstānā notikušajā Eiropas Savienības un Centrālāzijas samitā, kurā piecu Centrālāzijas valstu līderi tikās ar Eiropadomes priekšsēdētāju Šarlu Mišelu.

Un arī ekonomiskā sadarbība ir būtiska, norāda latviešu diplomāts Raimonds Vingris, kurš Kirgizstānā dzīvojis piecus gadu – viņš ir Eiropas Savienības delegācijas Kirgizstānā vadītājas vietnieks. Bet kopumā viņš reģionā strādājis vairāk nekā desmit gadus.

Latviešu diplomāts Raimonds Vingris
Latviešu diplomāts Raimonds Vingris

"Reģions, lai arī ir viens, un mēs pazīstama Centrālāziju kā "piecas stānas", un

mums liekas, ka tas varētu būt diezgan līdzīgs, tomēr tās ir piecas atšķirīgas valstis.

Mēs kā Eiropas Savienība ļoti vēlamies redzēt, lai reģions savstarpēji integrējas. Un šajā sakarā Eiropa dalās ar savu pieredzi un mēģina veicināt reģiona iekšējo integritāti – gan iepretim potenciālajiem ārējiem spiedieniem, gan lai attīstītu potenciāls, kas viņiem šeit ir," pastāstīja Vingris.

Teritorijas ziņā piecas Centrālāzijas valstis kopā aizņem četrus miljonus kvadrātkilometru – praktiski tikpat, cik Eiropas Savienība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti