Pasaules panorāma

Krimas atbrīvošana var izraisīt Krievijas sabrukšanu

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma

Ukrainas un Krievijas gaisa spēku samērs

Ukrainas un Krievijas gaisa spēki – samērs un atšķirības

Ukrainā daudzas no cīņām Krievijas sāktajā karā notiek tieši gaisā. Kā šobrīd izskatās Ukrainas gaisa spēki salīdzinājumā ar Krievijas gaisa spēkiem?

Krievijai ir vara, bet Ukrainai – griba. Šo teicienu, kas kara kontekstā piesaukts vairākkārt, var attiecināt arī uz abu pušu gaisa spēkiem. Pieejamie dati par valstu rīcībā esošajiem iznīcinātājiem pirms kara liecina, ka Krievijai to bija desmitkārt vairāk. Daudz vairāk arī kaujas helikopteru.

"Military Balance" ziņo, ka pirms kara Ukrainai bija 124 iznīcinātāji un 57 kaujas helikopteri, Krievijai – attiecīgi 1391 un 407.

Aprēķini par to, kāda bilance varētu būt uz šo brīdi, ir ļoti aptuveni. ASV gaisa spēku komandieris Eiropā lēš, ka Ukraina karā varētu būt zaudējusi kopumā 60 lidaparātu, nekonkretizējot to veidu, bet Krievija vairāk nekā 70.

Lai arī realitātē šie skaitļi varētu būt lielāki, skaidrs ir tas, ka Krievija pārsvaru notur.

Ukrainas rīcībā ir padomju laikā ražotie Mig-29 un Su-27 iznīcinātāji. Abu parametri ir līdzīgi – tie spēj sasniegt ātrumu nedaudz virs 2400 kilometriem stundā un vairāk nekā 18 kilometru augstumu.

Arī Krievijas arsenāls sastāv galvenokārt no Aukstā kara laikā ražotajiem kaujas lidaparātiem. Taču Krievijas iznīcinātāju flote pēcpadomju modernizācijas laikā papildināta arī ar trīs jaunākas paaudzes iznīcinātājiem (Su-30, Su-34 un Su-35), kuriem ir modernāki radari nekā Ukrainai esošajiem.

Krievijas rīcībā ir arī piektās paaudzes virsskaņas kaujas lidaparāti, kas spēj lidot augstāk (Su-57), taču tie Ukrainā izmantoti maz.

Kaut arī skaitļi ir par labu Krievijai, eksperti norāda, ka tās gaisa spēki nespēj attaisnot savu potenciālu.

Liela daļa viņu rīcībā esošo lidaparātu nemaz netiek izmantoti vai arī tiek izmantoti neefektīvi. Gaisa spēkos trūkst stratēģijas, līderības, apmācību, spējas precīzi noteikt mērķus. Tāpēc, neskatoties uz spēka pārsvaru, tie nav spējuši iegūt kontroli pār Ukrainas gaisa telpu.

Savukārt Ukrainas "uzvarošā kārts" bijušas gan pašu, gan Rietumu dotās pretgaisa aizsardzības sistēmas, kas efektīvi spēj atvairīt Krievijas uzbrukumus. Un, lai izvairītos no notriekšanas, tagad Krievijas spēki virs Ukrainas teritorijas arī lido krietni retāk. Tā vietā viņi uzbrukumiem izmanto bumbvedējus ar tālas darbības raķetēm, kā arī salīdzinoši lētos Irānas ražotos dronus.

KONTEKSTS:

Turpinot aizstāvēties pret Krievijas jau vairāk nekā gadu izvērsto iebrukumu, Ukraina jau labu laiku lūdz Rietumu sabiedrotos nodrošināt tai iznīcinātājus F-16. Tomēr ASV līdz šim atteikušās tos piegādāt. Tajā pašā laikā citi ASV partneri NATO, arī Polija izrādījusi pazīmes par gatavību apmierināt šo Ukrainas lūgumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti