Medijs: Rietumkrastā spriedze starp Izraēlu un palestīniešiem draud pāraugt jaunā kara frontē

Rietumkrastā pieaudzis vardarbības līmenis, un pēdējo divu nedēļu laikā Izraēlas okupētajā teritorijā nogalināti vairāk nekā 90 palestīniešu, galvenokārt sadursmēs ar Izraēlas karaspēku. Izraēlas militārie spēki tur apkarojot palestīniešu teroristisko grupējumu kaujiniekus pēc "Hamās" uzbrukuma no Gazas joslas.

Pieaugošās vardarbības dēļ Rietumkrasts var kļūt par vēl vienu fronti jau divas nedēļas ilgušajā Izraēlas karā ar "Hamās" un rada spiedienu uz starptautiski atzīto Palestīniešu pašpārvaldi, kas kontrolē daļu Rietumkrasta un nav īpaši populāra palestīniešu vidū, jo sadarbojas ar Izraēlu drošības jautājumos.

Starp 90 bojāgājušajiem palestīniešiem ir seši, kas nogalināti atsevišķos gadījumos svētdien, tostarp divi, kas tika nogalināti gaisa triecienā mošejai Dženinas bēgļu nometnē.

Izraēlas spēki apgalvoja, ka pazemes infrastruktūrā zem "Al-Ansar" mošejas kompleksa esot uzturējušies "teroristisko grupējumu "Hamās" un "Islāma džihāds" kaujinieki, kas bija atbildīgi par vairāku teroraktu organizēšanu pēdējo mēnešu laikā un gatavojās veikt kārtējo uzbrukumu tuvākajā nākotnē.

Pagājušajā nedēļā Izraēla veica uzlidojumu arī citai bēgļu nometnei Rietumkrastā, kurā tika nogalināti 13 palestīnieši, tostarp pieci nepilngadīgie, un viens Izraēlas paramilitārās robežpolicijas darbinieks.

Lai arī Izraēla kopš 7. oktobra teju nepārtraukti bombardējusi "Hamās" pārvaldīto Gazas joslu, gaisa spēkus pret Rietumkrastu tā izmanto reti.

Kopš kara sākuma Izraēlā ir nogalināti vairāk nekā 1400 cilvēku, lielākoties civiliedzīvotāji, kuri gāja bojā teroristu grupējuma "Hamās" iebrukumā no Gazas joslas. Savukārt "Hamās" vadītā Veselības ministrija Gazā apgalvo, ka līdz šim nogalināti vairāk nekā 4300 palestīniešu.

Rietumkrastā kopš 7. oktobra bojā gājis 91 palestīnietis, turklāt ziņu aģentūras "Associated Press" veiktie aprēķini liecina, ka pārējā gada laikā līdz "Hamās" iebrukumam Izraēlā šajā teritorijā nogalināti 197 palestīnieši.

Papildus gaisa triecieniem un sadursmēm ar Izraēlas militārajiem spēkiem palestīnieši ir nogalināti arī vardarbīgos pret Izraēlu vērstos protestos, un dažos gadījumos viņiem uzbrukuši cilvēki no ebreju apmetnēm.

Uzreiz pēc "Hamās" uzbrukuma Izraēla stingri ierobežoja arī Rietumkrasta teritoriju, slēdzot robežšķērsošanas punktus un kontrolpunktus starp palestīniešu pilsētām. Izraēla apgalvo, ka kopš karadarbības sākuma tās spēki Rietumkrastā ir aizturējuši vairāk nekā 700 aizdomās turamo, tostarp 480 "Hamās" biedru.

Tas, ka Izraēla jūlijā atsāka gaisa uzbrukumus Dženinai ar tādu intensitāti, kas nebija pieredzēta kopš palestīniešu sacelšanās pret Izraēlu pirms divdesmit gadiem, liecina par militārās taktikas maiņu, vērtēja "Associated Press".

Izraēlas militārie spēki aprakstīja "Al-Ansar" mošeju Dženinā kā teroristu kaujiniekiem "Hamās" un "Islāma džihādam" piederošu ēku kompleksu. Abu grupējumu kaujinieki pēdējos mēnešos esot veikuši vairākus uzbrukumus un plāno vēl vienu drīzumā gaidāmu uzbrukumu.

Pastiprinātā vardarbība seko pēc vairāk nekā gadu ilgiem reidiem un arestiem Jordānijas Rietumkrastā.

Izraēla 1967. gada karā ieņēma Rietumkrastu kopā ar Gazu un Austrumjeruzalemi. Palestīnieši vēlas, lai visas trīs teritorijas tiktu iekļautas topošajā Palestīnas valstī. 

Vairāk nekā 500 000 izraēliešu dzīvo apmetnēs visā Rietumkrastā, kuras lielākā daļa starptautiskās sabiedrības uzskata par nelikumīgām, bet vairāk nekā 2,5 miljoni palestīniešu šajā teritorijā dzīvo Izraēlas militārā pakļautībā.

Palestīnieši uzskata, ka ebreju uzceltās apmetnes ir lielākais šķērslis konflikta ar Izraēlu atrisināšanai. Pēdējās nopietnās un būtiskās miera sarunas tika pārtrauktas pirms vairāk nekā desmit gadiem.

Kopš "Hamās" uzbrukuma ir pastiprinājusies arī ebreju apmetņu iedzīvotāju vardarbība pret palestīniešiem. Saskaņā ar Palestīniešu pašpārvaldes iestāžu datiem, kolonisti ir nogalinājuši vismaz piecus palestīniešus, un tiesību aizsardzības grupas apgalvo, ka cilvēki no ebreju apmetnēm ir aizdedzinājuši automašīnas un uzbrukuši vairākām nelielām beduīnu kopienām, piespiežot tās evakuēties uz citām teritorijām.

Rietumkrasta aizsardzības konsorcijs – nevalstisko organizāciju un donorvalstu, tostarp Eiropas Savienības, koalīcija – apgalvo, ka kopš 7. oktobra vismaz 470 palestīnieši Rietumkrastā ir piespiedu kārtā pārvietoti kolonistu vardarbības dēļ. 

Tas ir jāpieskaita vairāk nekā 1100 personām, kas pārvietotas kopš 2022. gada.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" kaujinieki 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas, izšaujot vairākus tūkstošus raķešu un iefiltrējoties vairākās vietās Izraēlā. "Hamās" un to sabiedrotie arī sagrābuši ķīlniekus, kas nogādāti Gazas joslā.

Iebrukums pārsteidza nesagatavotus Izraēlas izlūkdienestus un drošības spēkus. Izraēlā oficiāli ir izsludināts karastāvoklis. Atbildot "Hamās", Izraēla uzsāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Izraēla īsteno Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi.

21. oktobrī nepārtraukti bombardētajā Gazas joslā iebrauca pirmā humānās palīdzības krava kopš 7. oktobra. Kravas lidmašīnas un smagās mašīnas vairākas dienas piegādā palīdzības krājumus Ēģiptes robežas pusē ar Gazu. Taču Izraēla līdz šim likusi šķēršļus palīdzības piegādēm Gazas joslā, jo tās galvenās bažas ir par degvielas piegādēm, kas varētu nonākt "Hamās" grupējuma rokās.

ANO apsolījusi apsargāt konvojus un uzraudzīt palīdzības izsniegšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti