Rīta Panorāma

Intervija ar Valsts kontrolieri Edgaru Korčaginu

Rīta Panorāma

Kijivas dzelzceļa stacijā interaktīva Ziemassvētku izstāde

Gazas joslā pasliktinās humānā situācija

Gazas joslā pasliktinās humānā situācija – akūti trūkst pārtikas

Izraēlas militārā operācija Gazas joslā turpina pasliktināt palestīniešu civiliedzīvotāju stāvokli. Par katastrofālo humāno situāciju bažas pauž arī Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) eksperti. 

Katarā bāzētā raidorganizācija "Al Jazeera" atsaucas uz ANO Humānās palīdzības koordinācijas biroja datiem un vēsta, ka vairāk nekā ceturtajai daļai Gazas iedzīvotāju jeb 576 tūkstošiem cilvēku ir akūta pārtikas nepietiekamība.

No Ēģiptes turpinās humānās palīdzības piegādes, bet realitātē ir nepieciešams 10 reižu vairāk pārtikas. Darbu daļēji turpina tikai trešā daļa slimnīcu, savukārt palīdzības organizāciju darbu apgrūtinot Izraēlas armija.

Karavīri trešdien veikuši kratīšanu Sarkanā Pusmēness biedrības bāzē un aizturējuši personālu, kura atrašanās vieta nav zināma. Daudzas ģimenes spiestas pamest savas mājas, bet gaisa triecienos pēdējās dienās nogalināti vismaz 28 palestīnieši.

"Hamās" neiesaistās sarunās par ķīlnieku atbrīvošanu

Tikmēr palestīniešu teroristiskais grupējums "Hamās" ir paziņojis, ka neiesaistīsies netiešās sarunās ar Izraēlu par ķīlnieku atbrīvošanu, kamēr Gazas joslā netiks pilnībā pārtraukta karadarbība. Tas nozīmētu arī pilnīgu Izraēlas spēku izvešanu no Gazas.

Savukārt Izraēla ir piedāvājusi vienoties par vismaz nedēļu ilgu humanitāro pauzi, kuras laikā notiktu ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņa starp Izraēlu un "Hamās".

Gazā joprojām atrodas 129 izraēlieši, kurus "Hamās" teroristi sagūstīja 7.oktobrī iebrukuma laikā Izraēlā.

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu ceturtdien noraidīja iespēju pilnībā izbeigt karadarbību, jo tas nozīmētu attiekties no viņa valdības nospraustā mērķa – pilnībā iznīcināt "Hamās" un atbrīvot visus ķīlniekus.

Netanjahu piebilda, ka "Hamās" ir dota ļoti vienkārša izvēle – padoties vai mirt, jo citu iespēju viņiem nebūšot.

ANO Drošības padome atceļ balsojumu par rezolūciju uguns pārtraukšanai Gazā

ANO Drošības padome nespēj rast kopsaucēju par veidu, kā apturēt konfliktu un humāno katastrofu, un tuvākajā laikā izredžu uz politisku noregulējumu nav. Piemēram, augsta ranga Izraēlas amatpersonas no jauna paudušas stingrus iebildumus pret to, ka palestīniešu pašpārvalde varētu administrēt Gazas joslu pēc kara pret "Hamās" beigām. 

ANO Drošības padome ceturtdien ceturto dienu pēc kārtas atcēla balsojumu par rezolūciju, kuras mērķis ir panākt uguns pārtraukšanu Gazā, lai tur varētu ievest vairāk humāno palīdzību.

Balsojumus atlika, jo bija bažas par Izraēlas galvenās sabiedrotās ASV iespējamo veto.

Pēc ilgām sarunām par rezolūcijas gala tekstu ir panākta vienošanās, ka tas nevis pieprasīs panākt ilgtspējīgu karadarbības pārtraukšanu, bet aicinās radīt priekšnoteikumus, lai to panāktu.

Šādu teksta variantu atbalstot arī ASV, tāpēc ir sagaidāms, ka ANO Drošības padomes balsojums par to notiks piektdien vēlu vakarā pēc Latvijas laika.

 

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

22. novembrī Izraēla un "Hamās" vienojās par uguns pārtraukšanu uz dažām dienām, to laikā veicot ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņu. Vienošanās ietvaros tika atbrīvotas sievietes, bērni un jaunieši, kā arī gados vecāki cilvēki. "Hamās" atbrīvoja 110 sagūstītos cilvēkus, tostarp 80 izraēliešus, savukārt Izraēla no ieslodzījuma atbrīvoja 240 palestīniešus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti