Ukrainas cilvēktiesību organizācijas: Okupanti spīdzina un nogalina Zaporižjas AES darbiniekus

Kopš Krievijas vispārējā iebrukuma Ukrainā desmitiem Zaporižjas atomelektrostacijas (AES) darbinieku piedzīvojuši draudus, nolaupīšanas un spīdzināšanas, tā otrdien Kijivā pauda nevalstisko organizāciju pārstāvji, prasot starptautisko sabiedrību noteikt sankcijas arī pret Krievijas atomenerģijas uzņēmumu "Rosatom".  

Kijivā  otrdien ar jaunāko pētījumu par cilvēktiesību pārkāpumiem Zaporižjas atomelektrostacijas teritorijā klajā nāca nevalstiskās organizācijas "Truth Hounds" un "Pilsoņu brīvība", kas kopā ar citām līdzīgām apvienojušās iniciatīvā "Tribunāls Putinam".

Ar šo ideju Ukrainā visos reģionos strādā dažādas nevalstiskās organizācijas, kas dokumentē cilvēku pieredzēto un apkopo pierādījumus kara noziegumiem un genocīdam, ko Krievija pastrādājusi Ukrainā. Pēdējā pusgada laikā šīs organizācijas pievērsušās Zaporižjas AES notiekošajam. Šo objektu jau kopš pērnā marta okupējusi Krievija, un šobrīd AES darbojas "Rosatom" paspārnē.

Reģistrējot 14 atomelektrostacijas darbinieku liecības, no kuriem viena daļa okupēto teritoriju ir pametuši, bet daļa joprojām tur atrodas, apkopotas liecības par zvērībām, kādas Federālā drošības dienesta darbinieki veikuši pret atomelektrostacijas darbiniekiem, lai piespiestu viņus strādāt krievu kontrolē un lai viņi sadarbotos ar okupantiem.

"AES teritorijā Federālā drošības dienesta darbinieki veica nolaupīšanas, spīdzināšanu, atomelektrostacijas darbinieku pazemošanu, tika draudēts ar seksuālu vardarbību. Cilvēkus, kas strādāja atomelektrostacijā, veda uz mežu un lika pašiem rakt savu kapu.

Draudēja, ka nogalinās un izvaros viņu tuviniekus. Tas viss notika ar "Rosatom" pārstāvju piekrišanu," stāstīja "Truth Hounds" izpilddirektors Romāns Avramenko.

 Viņa stāstīto papildināja Oleksandra Romantsova no organizācijas "Pilsoņu brīvība":

"Tā nav kaut kāda atsevišķa karavīra vai "Rosatom" darbinieka izolēta rīcība – tā ir sistēmiska prakse, kas būtu jānosoda un uz ko būtu jāreaģē dažādiem starptautiskajiem pārstāvjiem, un reakcijai vajadzētu būt arī no uzņēmējiem, kas no "Rosatom" pasūta dažādus pakalpojumus."

Nevalstisko organizāciju pārstāvji norādīja, ka viņiem ir detalizēta informācija par to, kur un kā notikušas spīdzināšanas, ar kādiem tehniskiem līdzekļiem, un kur apglabāti spīdzināšanas nepārdzīvojušie cilvēki.

Viņi apzināja kopumā 30 cietušos, taču Enerhodaras – pilsētas, kurā dzīvo atomelektrostacijas darbību nodrošinājušie cilvēki –, mērs stāstīja par pārkāpumiem pret aptuveni 1000 iedzīvotājiem.

Nevalstiskās organizācijas liecības apkopo lielā iniciatīvā "Tribunāls Putinam", kurā paralēli Ukrainas tiesībsargājošo iestāžu darbam tiek apkopoti pierādījumi par Krievijas pastrādātajiem kara noziegumiem Ukrainā. Kā otrdien norādīja nevalstisko organizāciju pārstāvji, ar šīm liecībām tās vēlas pievērst Eiropas un ASV partneru uzmanību "Rosatom", kas joprojām atrodas vienotā atomelektrostaciju tīklā un kuram būtu jāievēro visi starptautiskie normatīvi, kādos civilizētā pasaulē darbojas atomelektrostacijas.

Nevalstisko organizāciju pārstāvji norādīja, ka atomelektrostacijā notiekošais nav tikai jautājums par cilvēktiesību pārkāpumiem, bet arī par tās drošību.

Piemēram, starp piekautajiem un uz mežu aizvestajiem bijis arī cilvēks, kurš strādā atomelektrostacijas drošības nodaļā. Mežā pēc sava kapa izrakšanas viņam vēl arī uzvilkts galvā maiss ar indīgām vielām. Cilvēktiesību aizstāvji vaicā, cik kvalitatīvu darbu pēc tam var prasīt no šādus notikumus pārdzīvojuša cilvēka.

Tāpat nevalstisko organizāciju pārstāvjiem ir informācija par atkāpēm no drošības protokoliem atomelektrostacijas dzesēšanā, un kopumā var secināt, ka situācija šajā okupantu ieņemtajā atomelektrostacijā, kas ir lielākā Eiropā, joprojām ir ļoti saspringta un sarežģīta.

KONTEKSTS:

2022. gada 4. martā Krievijas karaspēks pēc iebrukuma Ukrainā okupēja Zaporižjas AES, kas ir lielākā atomelektrostacija Eiropā. AES, kas atrodas Ukrainas dienvidaustrumos, joprojām atrodas Krievijas kontrolē.

Zaporižjas AES tikusi vairākkārt apšaudīta un cietusi no elektroapgādes traucējumiem. Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras eksperti šādus incidentus konstatējuši teju ik dienas. Aģentūra iesaistījusies sarunās ar Kijivu un Maskavu par drošības zonas izveidošanu ap Zaporižjas AES, bet nesekmīgi.

Ukrainas izlūkdienests jau iepriekš ziņoja, ka tā rīcībā nonākusi informācija, ka Krievija apsver terorakta scenāriju Zaporižjas AES, paziņoja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis. Ukrainas izlūkdienesta vadītājs Kirilo Budanovs arī apgalvoja, ka Krievijas karaspēks mīnējis Zaporižjas AES, tajā skaitā tās dzesēšanas sistēmu. Ja tā tiktu bojāta sprādzienā, sekas varētu būt katastrofālas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti