Ķīnas ārlietu ministra ilgstošā prombūtne devusi pamatu dažādām baumām

Jau gandrīz mēnesi no sabiedrības acīm ir nozudis Ķīnas ārlietu ministrs Cjiņs Gans, kurš ir tuvs prezidenta Sji Dzjiņpina sabiedrotais. Ķīnas valdība nesniedz sīkākus komentārus par ministra prombūtni, tāpēc plašumā vēršas dažādi pieņēmumi par to, kas varētu būt noticis ar ārlietu ministru.

Izskanējusi versija, ka Cjiņs Gans varētu būt nonācis Sji Dzjiņpina nežēlastībā, jo arī iepriekš prezidents ir vērsies pret augsta ranga amatpersonām.

Ķīnas Ārlietu ministrija nekomentē notikušo

57 gadu vecais Cjiņs Gans ārlietu ministra amatā stājās pērn decembrī, un viņš tiek uzskatīts par vienu no tuvākajiem Ķīnas prezidenta Sji Dzjiņpina sabiedrotajiem. Pirms iecelšanas ārlietu ministra amatā viņš bija Ķīnas vēstnieks ASV.

Cjiņa Gana pēdējā publiskā parādīšanās bija 25. jūnijā, bet dažas dienas agrāk viņš Pekinā uzņēma ASV valsts sekretāru Entoniju Blinkenu, lai runātu par abu lielvaru attiecību normalizēšanu.

Ķīnas ārlietu ministrs Cjiņs Gans tiekas ar ASV valsts sekretāru Entoniju Blinkenu, kurš bija ieradi...
Ķīnas ārlietu ministrs Cjiņs Gans tiekas ar ASV valsts sekretāru Entoniju Blinkenu, kurš bija ieradies vizītē Pekinā, 2023. gada 18. jūnijā

Cjiņam Ganam bija paredzēts apmeklēt pagājušajā nedēļā notikušo Dienvidaustrumāzijas valstu ārlietu ministru tikšanos Indonēzijā, taču viņa vietā uz samitu devās Ķīnas augstākais diplomāts Vaņs Ji.

Ķīnas Ārlietu ministrija pirms samita paziņoja, ka Cjiņs Gans to neapmeklēs "veselības apsvērumu dēļ", bet sīkākus komentārus nesniedza. Vēlāk teikuma daļa par ministra veselību tika izņemta no brīfinga atšifrējuma ministrijas oficiālajā mājaslapā.

Ministra prombūtne raisa daudz jautājumu

Pagājušajā nedēļā vajadzēja notikt Eiropas Savienības ārlietu vadītāja Žuzepa Borela vizītei Ķīnā, bet Pekina to atcēla, nesniedzot nekādus sīkākus paskaidrojumus. Visticamāk, tas arī bija saistīts ar Cjiņa Gana prombūtni.

"Ņemot vērā Ķīnas statusu un ietekmi pasaulē, ir ļoti dīvaini, ka tās ārlietu ministrs nav rādījies sabiedrībā jau vairāk nekā 20 dienas," raidsabiedrībai "CNN" atzīst bijušais Ķīnas kompartijas laikraksta redaktors Dens Juveņs, kurš tagad dzīvo ASV.

Šajā pirmdienā notika Ķīnas Ārlietu ministrijas kārtējais preses brīfings, kura laikā kāds ārvalstu žurnālists vaicāja, kur atrodas Cjiņs Gans, uz ko ministrijas pārstāve atbildēja, ka viņa nevar sniegt nekādu informāciju.

Ārlietu ministra prombūtne acīmredzami ir ieilgusi, tāpēc Cjiņa Gana nozušana no sabiedrības acīm ir izraisījusi daudz jautājumu ne tikai Ķīnā strādājošo ārvalstu diplomātu un Ķīnas politikas vērotāju vidū, bet arī Ķīnas sabiedrībā.

Baumas par korupciju un ārlaulības sakariem

Pēdējās nedēļas laikā Ķīnā lielākajā interneta meklētājā "Baidu" ievērojami ir pieauguši ieraksti, kas ir saistīti ar Cjiņu Ganu, un ārlietu ministrs ir apsteidzis daudzas populārākās Ķīnas popkultūras zvaigznes.

Neziņa ir radījusi auglīgu augsni visdažādākajiem pieņēmumiem par to, kas varētu būt noticis ar Cjiņu Ganu.

Populārākā versija ir tāda, ka ārlietu ministram ir bijuši ārlaulības sakari ar kādu populāru Ķīnas televīzijas raidījumu vadītāju, par ko pret viņu varētu būt uzsākta izmeklēšana.

Tāpat netiek izslēgta iespēja, ka Cjiņs Gans ir apsūdzēts korupcijā, kuras apkarošanu par vienu no savām prioritātēm ir pasludinājis Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins.

Telekanāla "CNN" vecākais ārvalstu korespondents Vils Riplijs norāda, ka dažādas baumas par Cjiņa Gana nozušanu ir saprotamas, ņemot vērā, ka Pekina izvairās komentēt viņa ārlietu ministra pazušanu.

"Bet tā notiek, ja ir pateikts vienīgi tas, ka viņam ir kādas veselības problēmas. Tāpēc cilvēki jautā: kādas ir viņa veselības problēmas, vai viņš ir nonācis Sji Dzjiņpina nežēlastībā, un vai tāpēc viņam ir problēmas ar veselību?

Tādējādi tiek doti mājieni par viņa iespējamo atrašanos cietumā vai pat par kaut ko ļaunāku," norāda Riplijs.

"Ir pamatoti jautājumi, vai tas ir saistīts ar plaši pazīstamo Sji Dzjiņpina stingro vēršanos ne tikai pret amatpersonu korupciju, bet arī pret pretējiem viedokļiem. Un cilvēki brīnās, kas varētu būt noticis. Izplatās arī baumas par viņa privāto dzīvi. Bet mēs to nevaram komentēt, jo arī Ķīnā internetā izplatās daudz viltus ziņu," komentēja Riplijs.

Ķīnas politiskā sistēma ir ļoti necaurspīdīga

Ķīnā nav neierasti, ja ietekmīga amatpersona uz ilgāku laiku pazūd bez nekādiem paskaidrojumiem, bet vēlāk jau parādās ziņas par šī cilvēka aizturēšanu, piemēram, saistībā ar apsūdzībām korupcijā.

Ir arī bijuši gadījumi, kad pēc ilgākas prombūtnes amatpersonas atkal atgriežas publiskajā apritē, bet nesniedz nekādu paskaidrojumus, kāpēc bija nozudušas.

Arī Sji Dzjiņpins 2012. gadā neilgi pirms iecelšanas prezidenta amatā aptuveni divas nedēļas nebija manāms sabiedrībā, izraisot baumas par viņa veselības problēmām un iespējamām cīņām par varu Komunistiskajā partijā.

Ķīnas vērotāji norāda, ka valsts otra augstākā diplomāta ilgstošā prombūtne un Pekinas nespēja pateikt, kas ar viņu ir noticis, vēlreiz apliecina, cik ļoti necaurspīdīga ir Ķīnas politiskā sistēma un cik trausla ir lēmumu pieņemšanas sistēma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti