Drošinātājs

Dronu epizode | #56 (intervija ukraiņu valodā)

Drošinātājs

Skaistumkopšanas salons Kijivā | #57 (intervija angļu valodā)

Skaistumkopšanas salons Kijivā | #57

Drošības politikas eksperte: Svarīgi, ka karš ierodas arvien dziļāk Krievijas iekšzemē

Pēdējās nedēļās Ukraina veikusi vairākus gan simboliski, gan praktiski svarīgus uzbrukumus. Ir notriektas vairākas Krievijai ļoti vērtīgas lidmašīnas, bet Voroņežā Ukrainas dronu uzbrukumu dēļ pat iestājies ārkārtas stāvoklis. Ir svarīgi radīt sajūtu, ka karš var ierasties arvien dziļāk Krievijas iekšzemē, jo tas Krievijā palielina saspringumu, Latvijas Radio raidierakstā "Drošinātājs" vērtēja Vācijas Māršala fonda Ziemeļu novirziena vadītāja un drošības politikas pētniece Kristīne Bērziņa.

Ekspertes Kristīnes Bērziņas rubrika raidierakstā "Drošinātājs"

Drošības politikas eksperte Kristīne Bērziņa.
Drošības politikas eksperte Kristīne Bērziņa.

Drošības politikas eksperte, Māršala fonda pētniece Vašingtonā Kristīne Bērziņa Latvijas Radio raidierakstā "Drošinātājs" ik nedēļu saistībā ar karu Ukrainā izcels gan svarīgākos nedēļas notikumus pasaules un Latvijas kontekstā, gan to, kas varbūt informācijas gūzmā paslīdējis garām, kā arī sniegs komentāru, kāpēc tie ir svarīgi un kādu ietekmi varētu izraisīt.

Simboliskie un svarīgie uzbrukumi

Ukrainai izdevies notriekt divas no retākajām un vērtīgākajām Krievijas gaisa spēku pavēlniecības lidmašīnām – A50 un IL-22. Tas ir pamatīgs trieciens Krievijai, jo šīs lidmašīnas ir ārkārtīgi dārgas. Bērziņa vērtēja, ka šis notikums ir svarīgs gan simboliski, gan kā reāli karu ietekmējošs solis.

"Ir svarīgi, ka šis ir uzbrukums pret kaut ko dārgu un vērtīgu Krievijas militārajā sistēmā, aparātā. Ir ļoti grūti atkal saražot vai iepirkt [šīs lidmašīnas]. Nav iespējams tik ātri aizvietot šo dārgo, īpašo lidaparātu, kas tagad ir notriekts. Tas, ka ir notriekts kas ļoti vērtīgs, ir gan īpaši sāpīgi Krievijai, gan simboliski svarīgi, jo tas parāda to, ka Ukraina ir spējīga uzbrukt tādām ļoti īpašām lietām," viņa skaidroja.

Drošības politikas eksperte vērsa uzmanību uz to, ka Krievija kara gaitā īpaši aizsargā šīs lidmašīnas – izvēlas pēc iespējas retāk tās sūtīt uz Ukrainu, to vietā izmantojot raķetes.

"Lidmašīnas tiek sargātas un glabātas. No NATO viedokļa tas, protams, nozīmē, ka tādas augstas bīstamības lietas kā lidmašīnas paliek neskartas Ukrainas karā un par tām ir jāuztraucas vēl Latvijā un Berlīnē, un Vašingtonā, bet, ja Ukraina var notriekt lidmašīnas, tas parāda to, ka Ukraina var gādāt arī par tālāko mūsu visu pārējo drošību. Tas tieši attiecas uz Krievijas nākotnes kara spējām," norādīja Bērziņa.

Krievijas policijas auto pie daudzstāvu ēkas Voroņežas pilsētā, kur šonedēļ bojājumus nodarījis Ukra...
Krievijas policijas auto pie daudzstāvu ēkas Voroņežas pilsētā, kur šonedēļ bojājumus nodarījis Ukrainas dronu uzbrukums

Līdz ar to šis veiksmīgais uzbrukums ir īpaši svarīgs, bet tas nav vienīgais notikums, kas pēdējās nedēļās parāda, ka Ukraina apzinās simbolisko uzvaru vērtību. Piemēram, Krievijas pilsētā Voroņežā pavisam nesen ir iestājies ārkārtas stāvoklis Ukrainas dronu uzbrukumu dēļ. 

"Voroņežā ir gaisa bāzes, kuras ir svarīgas Krievijai, lai tā varētu turpināt karu Ukrainā. Ja Ukraina ir spējīga veikt dronu uzbrukumus Voroņežā, un tā nav pierobeža, ir jāsaprot tas, ka šobrīd Krievija vēl vairāk saspringst.

Protams, tas nav redzams lielākajos virsrakstos, un Maskavā par to varbūt nesaspringst tik ļoti, bet ir svarīgi tas, ka pat tālāk nekā tikai Krievijas pierobežā arī var ierasties karš," skaidroja Bērziņa.

Tas ir īpaši svarīgi šogad, kad tik daudz tiek runāts par to, vai Ukrainai pietiks visa nepieciešamā, lai turpinātu karu, vai tas iestrēgs pašreizējās frontes robežās. 

Zelenskis klātienē Šveicē 

Šveicē šonedēļ notiek ikgadējais lielais pasaules ekonomikas forums Davosā, un šoreiz to klātienē apmeklēja gan Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, gan Ķīnas premjers Li Cjans, gan ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens un citas augstas amatpersonas.

"Pirmā vērtīgākā lieta ir tā, ka Zelenskis pats ir ieradies. Pirms gada viņš piedalījās tikai video konferences formātā, bet šogad viņš ir pavisam normāls prezidents no sakarīgas valsts, kurš var ierasties Davosā un uzrunāt lielās biznesa galvas. Davosā ir svarīgi ne tikai tas, ka tur ir valstsvīri, bet arī, ka tur ir lielie biznesa pārstāvji – bankas un uzņēmumi, kas visi savā starpā sarunājas," norādīja Bērziņa.

Tieši tas ir lielākais Davosas pienesums – iespēja aizkulisēs sarunāties un uz priekšu virzīt dažādus lielos jautājumus. Piemēram, ieguldījumus Ukrainā un Ukrainas tālāko ekonomisko izaugsmi.

"Ukrainai, protams, ir nepieciešams militārais atbalsts, par kuru katru nedēļu runājam, bet tikpat nepieciešams Ukrainai ir arī ekonomiskais atbalsts. Zelenskis Davosā tā arī ir aicinājis klātesošos – atbalstīt Ukrainas ekonomiku, lai Ukraina var atbalstīt visu pārējo drošību un aizsardzību," norādīja Bērziņa.

Viena lieta būtu tādu aicinājumu veikt video zvanā no Kijivas, bet tas liecinātu par to, ka, redz, Ukrainā nav pietiekami droši, prezidents pat nevar izbraukt no valsts. Bet tas, ka Zelenskis ir ieradies Davosā un piedalās forumā gluži tāpat kā citu valstu prezidenti, vieš uzticību Ukrainas spējām finanšu sektora lielo spēlētāju acīs.

"Cik saprotu, Zelenski tur ļoti pozitīvi pieņem un uztver, un viņš iedrošina klātesošos par iespēju atjaunot Ukrainu un atgriezt Eiropu normālākās sliedēs," pauda Bērziņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti