Zelenskis Lieldienās novēl ieraudzīt uzvaras gaismu

Svētdien, 16.aprīlī, pareizticīgo pasaulē svin Lieldienas. Un tās atzīmē arī Ukrainā, laikā, kad Krievija turpina izvērst savu asiņaino karu. Tūkstošiem cilvēku devušies uz dievnamiem, lai saņemtu svētību tradicionālajām Lieldienu kūkām un olām. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, uzrunājot savus tautiešus Lieldienās, vēlēja visiem ieraudzīt uzvaras gaismu, kas arī ir šo Lieldienu galvenais simbols.

Pareizticīgo baznīcu attiecības Ukrainā ir saspīlētas, jo daļa no tām ir pilnībā atšķēlušās un neatkarīgas, bet daļa vismaz formāli turpina būt Maskavas patriarhāta pakļautībā. Un daudzi Ukrainā tās uzskata par nepatriotiskām.

Krievija kara laikā ir iznīcinājusi ap 500 Ukrainas dievnamu, tādēļ daudzviet valstī Lieldienu svinības ierastajā veidā nav iespējamas.

Zelenskis uzrunā tautiešiem uzsvēra: "Mēs esam paturējuši gaismu sevī. Mēs esam uzvarējuši paniku, bailes, nesaskaņas un strīdus. Mēs esam apvienojušies."

"Miljoniem dzirksteles miljonos ukraiņu siržu kļuva par vienu lielu ugunskuru. Mūsu spēks un neuzvaramība ir norūdīta šajā ugunī, šī uguns neļāva izdzist mūsu cerībai un ticībai, visa pasaule redzēja šo uguni. Tā ir ieskāvusi pasauli un stāvējusi mums blakus. Un tā mēs uzvarējām izmisumu, bezcerību, nogurumu, sāpes," sacīja prezidents.

"Miljoniem gaismu miljoniem ukraiņu acīs saplūda vienā spēcīgā gaismas starā. Tas mums palīdzēja nepazust tumsā, izgaismoja ceļu uz pareizo mērķi. Par to ir cīnījušās dažādas paaudzes dažādos gadsimtos.

Un par to savu dzīvību ir atdevuši mūsu gaismas karotāji – Ukrainas aizstāvji," uzsvēra Zelenskis.

"Par to mēs šodien cīnāmies pret tumšajiem spēkiem. Šī ir mūsu rītausma. Mūsu atmoda. Šī ir neatkarīgās Ukrainas rītausma. Šodien mēs svinam Tā Kunga augšāmcelšanās svētkus. To galvenais simbols ir uzvara: labā uzvara, patiesības uzvara, dzīvības uzvara. Lieldienas svinam ar nesatricināmu ticību šīs uzvaras neatgriezeniskumam," sacīja prezidents.

Un īpašs brīdis piedzīvots arī vēsturiskajā Kijivas Pečeru klosterī, kas ir viena no nozīmīgākajām pareizticīgo svētnīcām Austrumeiropā. Šajās Lieldienās pirmo reizi 300 gadu vēsturē tur notika dievkalpojums Ukraiņu valodā. 

Klosteris tradicionāli bija saistīts ar Maskavas patriarhātu, bet Ukrainas varasiestādes ir uzteikušas nomas līgumu un likušas pamest telpas tā līdzšinējam sastāvam.

KONTEKSTS: 

Krievija karu pret Ukrainu sāka 2022. gada 24. februārī pēc Krievijas prezidenta Vladimira Putina pavēles. Plaša ofensīva izgāzās, Ukraina nepadevās un, saņemot ārvalstu militāro palīdzību, ukraiņu armijai izdevās apturēt iebrucējus un rudenī arī atbrīvot Harkivas apgabalu, atgūt Hersonu.

Vairāki analītiķi aizvien biežāk runā par gaidāmo Ukrainas pretuzbrukumu,  tikmēr Krievija pēc tam, kad tai neizdevās ar masveida raķešu triecieniem sagraut Ukrainas enerģētikas infrastruktūru, turpina raķešu teroru, apšaudot civilos mērķus dažādās pilsētās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti