Ukrainas budžetā nākamgad galvenā prioritāte būs bruņoto spēku stiprināšana

Jau vairāk nekā pusotru gadu cīnoties pret vispārējo Krievijas karaspēka iebrukumu, Ukrainas galvenā prioritāte paliek nemainīga – uzvara cīņā pret iebrucējiem. Tādēļ nākamā gada budžetā plānots stiprināt armiju un arī attīstīt bruņojuma ražošanu uz vietas Ukrainā.

Ukrainas premjers Deniss Šmihaļs piektdien Kijivā rīkoja preses konferenci par nākamā gada budžeta jautājumiem un citām būtiskām prioritātēm.

Kā norādīja Šmihaļs, pirmā un galvenā prioritāte šo 19 mēnešu laikā kopš vispārējā Krievijas iebrukuma sākuma nav mainījusies – tas ir viss iespējamais atbalsts armijai un aizsardzības nozarei, lai Ukraina varētu cīnīties pret iebrucēja karaspēku.

Starptautiskais atbalsts palīdz segt pamatvajadzības

Kā stāstīja Šmihaļs, šobrīd milzīga daļa no Ukrainas budžeta līdzekļiem aiziet armijai, bet, pateicoties starptautiskajam atbalstam, kas ir ļoti ievērojams, Ukrainai izdodas nofinansēt savas pamatvajadzības.

Kopumā 19 mēnešu laikā Ukraina no starptautiskajiem partneriem saņēmusi vairāk nekā 62 miljardus dolāru, un šis atbalsts ir palīdzējis izdzīvot – finansēt tādas vajadzības kā algas mediķiem, skolotājiem un citiem, kā arī samaksāt pensijas.

Savukārt pašu līdzekļus milzīgos apmēros Ukraina šobrīd izmanto, lai uzturētu un finansētu armiju, kā arī iegādātos visu nepieciešamo tās vajadzībām – šim mērķim tiek tērēti simtiem miljardu hrivnu, un, tā kā karš joprojām turpinās, tiek plānots, ka līdzīgs Ukrainai varētu būt arī 2024. gads.

Finansiāli tas varētu būt tikpat sarežģīts kā šis gads, bet labā ziņa – Ukrainai, salīdzinot ar pērno gadu, ir izdevies stabilizēt makroekonomisko situāciju, arī inflāciju ir izdevies samazināt līdz 8,6% procentiem.

Tādēļ var teikt, ka kopumā situācija uzlabojas, bet starptautiskais atbalsts joprojām būs nepieciešams, jo Ukrainas izdevumi armijas uzturēšanai ir un būs milzīgi.

Šobrīd Ukraina dara visu iespējamo, lai stiprinātu savu armiju, un viens no galvenajiem akcentiem kaujas spēju uzlabošanā ir droni, sacīja premjers Šmihaļs.

Jārūpējas par enerģētisko drošību

"Ukrainas dronu armija ir pilnībā palaista, strādā. 40 miljardi hrivnu (aptuveni miljards eiro) šogad tika piešķirti dronu armijai, un mēs turpināsim šo finansējumu," informē Šmihaļs.

"Mēs faktiski atjaunojam Ukrainas bruņojuma produkciju, ukraiņu tehniku, bruņumašīnas, bruņutehniku. Mums ir Ukrainas raķešu programma, un tās rezultātus mēs redzam videoierakstos.

Sīkāk es nevaru publiski atklāt, bet ticiet man, ka mūsu spējas ir simtiem reižu lielākas, nekā tas bija līdz vispārējam iebrukumam."

Ukrainai joprojām ir daudz arī citu vajadzību. Premjers nosauca vēl septiņus jautājumus, kas šobrīd ir viņa valdības darba kārtībā kā prioritātes.

Viens no tiem ir makroekonomiskās stabilitātes turpmāka nodrošināna, kas šobrīd ir ļoti liels izaicinājums, bet sadarbībā ar Nacionālo banku un ārvalstu partneriem to ir izdevies paveikt.

Kā prioritāte valdībai noteikta arī enerģētiskās drošības stiprināšana. Kā stāstīja Šmihaļs, ir izstrādāti visdažādākie notikumu attīstības scenāriji, lai nodrošinātu to, ka ukraiņi šoziem nepaliek bez elektrības, ūdens un siltuma. Šobrīd ir izdarīts ļoti daudz, lai sagatavotos ziemai, arī gāze ir iepirkta pietiekošā apjomā.

Ukraina strādā pie infrastruktūras atjaunošanas

Neskatoties uz nepārtraukto karu, kas turpinās jau 19 mēnešus, liela uzmanība tiks veltīta Ukrainas atjaunošanai – infrastruktūras savešanai kārtībā, dzīvojamo ēku atjaunošanai, arī atmīnēšanai.

Ukrainā pamazām apgriezienus uzņem arī programma, kas paredz valsts atbalstu iedzīvotājiem, kuru mājas ir pilnībā vai daļēji iznīcinātas. Šobrīd ap 12 000 cilvēku jau saņēmuši pirmos maksājumus remontiem, bet tā, protams, ir niecīga daļa no visiem, kam tas būs vajadzīgs,

Vēl viena būtiska prioritāte valdībai būs institucionālās un antikorupcijas reformas. Šmihaļs uzskata, ka korupcijas apkarotāji pašlaik strādā ļoti labi – viņiem ir gan sabiedrības, gan valdības atbalsts, taču korupcijas mazināšanai būtu jārisina sistēmiska rakstura jautājumi, lai korupcija nebūtu iespējama.

Šmihaļs atsaucās uz prezidentu Zelenski, kurš teicis, ka dators kukuļus neprasa. Līdz ar to noprotams, ka Ukrainas valdība plāno turpināt attīstīt dažādus digitālos pakalpojumus, lai mazinātu korupcijas iespējas.

Privatizācija un atbalsts uzņēmējiem

Šmihaļs arīdzan paziņoja, ka Ukrainā šobrīd tiks īstenota "maksimāla privatizācija". Privatizācijai varētu tikt nodots viss, ko valsts neplāno paturēt savās rokās. Valsts īpašumā varētu palikt tikai aptuveni 200 lielās neprivatizējamās kompānijas.

Pie prioritātēm Šmihaļs nosauca arī loģistikas un ekonomikas attīstību. Ukraina plāno investēt ievērojamus līdzekļus, lai mēģinātu atdzīvināt ekonomiku – gan mazos un vidējos uzņēmumus, gan atbalstītu jaunuzņēmunus.

Piemēram, 1,5 miljardus hrivnu (38 miljoni eiro) plānots atvēlēt jaunuzņēmumiem, kas gatavojas veidot jaunas darbavietas un nāk ar labām idejām.

Paralēli reformas skars arī veselības aprūpes un sociālo jomu. Šmihaļs teica, ka arī šajā jomā ir virkne iniciatīvu, piemēram, stomatoloģijas pakalpojumi kara veterāniem, kas tiks nodrošināti, lai "saglabātu cilvēcību".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti