Noslēgusies Krievijas un Ziemeļkorejas līderu tikšanās Krievijas kosmodromā «Vostočnij»

Krievijā, kosmodromā "Vostočnij" Amūras apgabalā, trešdien pēc divām stundām ilgušām sarunām noslēgusies valsts līdera Vladimira Putina un Ziemeļkorejas vadoņa Kima Čenuna tikšanās. Uz to ieradušās ne tikai vairākas augsta ranga Krievijas un Ziemeļkorejas amatpersonas, bet arī Kima Čenuna ietekmīgā māsa Kima Jočuna. Kremlis trešdienas rītā arī pavēstīja, ka nākamnedēļ Maskavu apmeklēs Ķīnas ārlietu ministrs.

Ziemeļkorejas un Krievijas līderu oficiālā tikšanās ir noslēgusies, vēstīja ārvalstu mediji. Namatēvs Putins, kurš ne reizi vien ir kavējis tikšanās ar ārvalstu vadītājiem, šoreiz tikšanās vietā ieradās laicīgi un pats arī sagaidīja Ziemeļkorejas vadītāju kosmodromā "Vostočnij". Kremļa izplatītā video bija dzirdams, ka abi līderi apmainījās ar laipnībām. Putins sacīja, ka viņš ir ļoti priecīgs redzēt Kimu, savukārt Kims Čenuns pateicās Putinam par ielūgumu apmeklēt Krieviju.

Noslēgusies Krievijas un Ziemeļkorejas līderu tikšanās Krievijas kosmodromā «Vostočnij»
00:00 / 03:02
Lejuplādēt

Pēc tam abi līderi devās apskatīt kosmodromu un šīs ekskursijas laikā Putina tika jautāts, vai Krievija varētu palīdzēt Ziemeļkorejai attīstīt tās satelītus un nesējraķetes.

Putins atbildēja, ka Ziemeļkorejas līderis "izrādot lielu interesi par raķešu tehnoloģijām". Jāpiebilst, ka Ziemeļkoreja šogad divas reizes mēģināja palaist izplatījumā izlūkošanas satelītus, bet abi mēģinājumi bija neveiksmīgi nesējraķešu defektu dēļ. 

Ziemeļkorejas diktators parakstījies arī centra apmeklētāju grāmatā, vēstīja raidsabiedrība BBC. Zināms, ka viņš tajā ierakstīja: "Krievijai, kas radīja pirmos kosmosa iekarotājus, būs nemirstīga slava."

Pēc kosmodroma apskates Putins un Kims sēdās pie sarunu galda. Tikšanās norisinājās aiz slēgtām durvīm, bet pirms tās Putins mediju klātbūtnē sacīja, ka viņš ar Kimu apspriedīs "visa veida jautājumus". Savukārt Kims Čenuns paziņoja, ka viņš atbalsta Putina lēmumu iebrukt Ukrainā, jo tā esot Krievijas "svētā cīņa", lai aizsargātu savu suverenitāti un drošību.

Čenuns arī piebilda, ka Ziemeļkoreja un Krievija "kopā cīnīsies pret imperiālismu", ar ko, visticamāk, bija domāta pretstāve ASV. 

Kopumā tikšanās aizritēja draudzīgā gaisotnē, jo tā bija iespēja gan Putinam, gan Kimam parādīt savas valsts iedzīvotājiem un arī plašākai pasaulei, ka Krievija un Ziemeļkoreja, par spīti sankcijām un centieniem šīs valstis starptautiski izolēt, joprojām ir draugi un sabiedrotie.

Kā ziņo Krievijas valsts ziņu aģentūra TASS, Kremļa preses pārstāvis Dmitrijs Peskovs, atbildot uz jautājumu par ilgstošajām sankcijām pret Ziemeļkoreju, sacīja: "Krievija saglabā savu nostāju ANO Drošības padomē, taču tas nevar un netraucēs Krievijas un Ziemeļkorejas attiecību turpmākai attīstībai."

Abu valstu ciešo saikni trešdien, vēl pirms sarunu noslēguma žurnālistiem apliecināja arī Ziemeļkorejas diktators Kims Čenuns. Viņš sacīja, ka Ziemeļkoreja divpusējās attiecības ar Krieviju padarīs par savu galveno prioritāti:

"Mēs piešķirsim prioritāti Ziemeļkorejas un Krievijas attiecībām un no šī brīža izvirzīsim tās par mūsu ārpolitikas prioritāti numur viens," teica Čenuns.

Jau iepriekš tika ziņots, ka gan Ziemeļkorejas, gan arī Krievijas delegāciju sastāvā ir augsta ranga diplomāti un militārie komandieri. Krievijā kopā ar Čenunu ieradies Ri Pjons Čojs un Ziemeļkorejas Kosmosa zinātnes un tehnoloģiju komitejas priekšsēdētājs Peka Te Sons, kā arī Ziemeļkorejas Munīcijas rūpniecības departamenta direktors un valsts valdošās partijas pārstāvis Tčo Ču Rjans.

Uz Krieviju devās arī Kima Čenuna māsa Kima Jočuna, kurai ir liela ietekme Ziemeļkorejas varas hierarhijā.

Ziemeļkorejas vadoņa Kima Čenuna māsa Kima Jočuna
Ziemeļkorejas vadoņa Kima Čenuna māsa Kima Jočuna

Tikmēr kopā ar Putinu no Maskavas ieradušies Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu un ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs.

Dalībnieku sastāvs varētu liecināt par to, ka sarunās viens no centrālajiem jautājumiem bija iespējamā Ziemeļkorejas ieroču un munīcijas piegāde Krievijai. Abu valstu pārstāvji gan līdz šim nav atklājuši, kādi jautājumi šīs tikšanās laikā tika apspriesti.

Čenuns nav vienīgais, kas šajās dienās apmeklē Krieviju – Maskava trešdienas rītā paziņoja, ka pirmdien Krievijas galvaspilsētu apmeklēs Ķīnas ārlietu ministrs Vans Ji, kurš Maskavā tiksies ar savu kolēģi Sergeju Lavrovu.

Krievijas ārpolitikas pētniece un domnīcas "RUSI" asociētā līdzstrādniece Natija Seskurija uzskata, ka Krievijas un Ziemeļkorejas tuvināšanos sekmē savtīgas intereses.

"Krievija vēlas iegūt konvencionālos ieročus, kas ir Ziemeļkorejas rīcībā, tostarp, artilērijas lādiņus un raķetes. Savukārt Kims Čenuns varētu lūgt praktisku humāno palīdzību, piemēram, pārtiku vai dažādas izejvielas, kā arī Kremļa politisko atbalstu, piemēram, Apvienotajās Nācijās. Phenjana arī cer, ka Krievija varētu palīdzēt attīstīt tās kodolaresenālu," Seskurija sacīja intervijā telekanālam "i24NEWS". 

Kims Čenuns pēc tikšanās uzreiz nedevās atpakaļ uz Ziemeļkoreju. Viņam ir paredzēts doties uz Krievijas Tālo Austrumu pilsētu Komsomoļsku pie Amūras, kur viņš apmeklēs vietējo aviācijas rūpnīcu, kur ražo gan militāros, gan civilos lidaparātus.

KONTEKSTS:

ASV janvārī paziņoja, ka Ziemeļkoreja piegādājusi raķetes Krievijas algotņu grupējumam "Vagner". Phenjana šo informāciju noliedza.

Vašingtona martā sacīja, ka gūti pierādījumi, ka Maskava vēlējās apmaiņa pret pārtiku iegūt ieročus no Ziemeļkorejas, lai izmantotu tos Ukrainā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti