«Meduza» vadītājas Timčenko tālrunis izsekots ar «Pegasus» spiegošanas programmu

Latvijā strādājošais Krievijas neatkarīgais medijs "Meduza" vēsta, ka izdevuma dibinātājas un vadītājas Gaļinas Timčenko viedtālrunis šogad izspiegots ar "Pegasus" spiegošanas programmas palīdzību. Latvijas Valsts drošības dienests (VDD) informē, ka tam par šo lietu nekas nav zināms.

Timčenko jau kopš 2014. gada dzīvo un strādā Latvijā, kur darbojas viņas izveidotais medijs "Meduza", kas ir kritiski noskaņots pret Krievijā valdošo Vladimira Putina režīmu.

23. jūnijā medija "Meduza" informācijas tehnoloģiju (IT) daļas vadītājs informējis Timčenko par aizdomīgām darbībām ar viņas "iPhone" viedtālruni. "Meduza" lūdza nevalstisko organizāciju "Access Now" un "Citizen Lab" ekspertu palīdzību.

Eksperti noskaidroja, ka 2023. gada 10. februārī uz Timčenko viedtālruņa slepus uzstādīta Izraēlas uzņēmuma "NSO Group" izstrādātā spiegošanas programma "Pegasus".

Šī programma savulaik izstrādāta cīņai pret terorismu un organizēto noziedzību, taču pēdējo gadu laikā kļuvusi bēdīgi slavena, jo ir aizdomas, ka daudzu valstu valdības to izmanto politisko konkurentu, žurnālistu un cilvēktiesību aizstāvju izspiegošanai.

Ar šīs programmas palīdzību iespējams attālināti piekļūt viedtālruņa kamerai un mikrofonam, kā arī izspiegot dažāda veida saraksti.

Eksperti secināja, ka spiegošanas programma uz Timčenko tālruņa uzstādīta neilgi pirms viņas došanās uz Berlīni, kur Timčenko piedalījās neatkarīgo Krievijas mediju sanāksmē.

"Gaļinas tālruni varēja izmantot kā noklausīšanās ierīci, lai noklausītos, ko plāno Krievijas žurnālisti," spriež "Access Now" eksperta Nataļja Krapiva.

"Es, protams, vispirms iedomājos, ka to darīja Krievijas valsts, specdienesti. Kam gan vēl es būtu interesanta?" uzskata pati Timčenko.

Taču līdz šim nav ziņu, ka Krievijas specdienesti izmantotu "Pegasus" spiegošanas programmu. Iespējams, Maskava baidās, ka Izraēlas uzņēmums varētu piegādāt informāciju Izraēlas, ASV un citu NATO valstu specdienestiem.

"Meduza" aptaujātie eksperti gan norāda, ka "Pegasus" programma ir Kazahstānas un Azerbaidžānas rīcībā, tādēļ pastāv iespēja, ka šo valstu specdienesti varēja palīdzēt Krievijai.

"Meduza" pieļauj iespēju, ka Timčenko viedtālruni izspiegojis kādas Eiropas valsts specdienests. Čehijas prezidents Petrs Pavels šovasar izteicās, ka vajadzētu daudz rūpīgāk uzmanīt Rietumos dzīvojošos agresorvalsts Krievijas pilsoņus. Tāpat tiek piesaukta arī telekanāla "Doždj" padzīšana no Latvijas.

"Meduza" vēsta, ka Timčenko tālrunī bija Latvijas SIM karte.

Latvijas Valsts drošības dienests uz "Meduza" jautājumu atbildējis, ka tā rīcībā nav informācijas par iespējamo uzbrukumu Timčenko viedtālrunim. VDD atteicās atbildēt uz citiem "Meduza" jautājumiem par iespējamo "Pegasus" programmas izmantošanu, jo tā esot slepena informācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti