Vēstnieks apstiprināja, ka ir lūgta informācija par apmēram 41 lidmašīnas tehnisko stāvokli, tās atrodas gaisa spēku bāzē uz ziemeļiem no Sidnejas. Ja būtu iespējams iznīcinātājus piegādāt Ukrainai, būtiski tiktu pastiprinātas valsts gaisa spēku spējas.
Ukraina nesen ieguva ilgi gaidīto ASV piekrišanu tam, ka Kijiva var saņemt ASV ražotus ceturtās paaudzes iznīcinātājus, piemēram, F-16. Lai gan tās nav vismodernākās lidmašīnas, tās būtu liels uzlabojums ukraiņu flotei, kurā pārsvarā ir padomju laika iznīcinātāji "MiG" un "Sukhoi".
Vairākas rietumvalstis jau ir paudušas gatavību piegādāt Ukrainai F-16, tomēr šī ir pirmā reize, kad publiski izskan informācija par Ukrainas interesi saņemt F-18 no Austrālijas.
Lai Ukraina patiešām saņemtu F-18 no Austrālijas, Kanberai, Vašingtonai un Kijivai būs jāsadarbojas diplomātiski un loģistikā.
Austrālijas Karaliskie gaisa spēki 2019.–2021. gadā pakāpeniski pārtrauca 71 F-18 ekspluatāciju, flotē iekļaujot modernos F-35.
Daļa F-18 tika pārdoti Kanādai, bet 41 iznīcinātājs tika novietots gaisa spēku bāzē. Lai gan nav zināms, cik no iznīcinātājiem ir izmantojami, avoti lēš, ka runa ir par 12–16 lidmašīnām.
Lai gan Baltais nams un Ukraina atbalsta ieceri, Austrālijas valdība ir piesardzīgāka,
atklājuši anonīmi avoti.
Līdz šim Austrālija sniegusi Ukrainai militāro palīdzību 500 miljonu Austrālijas dolāru apmērā (314 miljoni eiro). Jaunas palīdzības paketes apstiprināšana gaidāma pirms jūlijā Viļņā gaidāmā NATO samita.
Ukrainai pašlaik ir 82 iznīcinātāji un triecienlidmašīnas, liecina Starptautiskā stratēģisko pētījumu institūta ziņojumā par militāro līdzsvaru apkopotā informācija.