Izraēlas vēstniece: līdzāspastāvēšana ar palestīniešiem ir iespējama

Izraēlas sabiedrībā joprojām valdot lielam šokam par aizvadītajā nedēļa nogalē notikušo, valsts armija sākusi atbildes prettriecienu palestīniešu islāmistu grupējumam "Hamas". Intervijā ar LTV Izraēlas vēstniece Latvijā Šārona Rapaporta-Palgi skaidroja, kā viņa redz konflikta atrisinājumu un par to, iespējams, pat svarīgāk – kā izraēliešiem un palestīniešiem blakus vienam otram sadzīvot turpmāk.

Izraēlas vēstniece Latvijā Šārona Rapaporta-Palgi stāstīja, ka izraēlieši ir ārkārtīgi dusmīgi, šokēti un skumji. Cilvēki saprot, ka būs laiks sērām un pašpārbaudei, un pagaidām Izraēlas sabiedrība ir ļoti vienota.

"Notiek sarunas arī politiskā līmenī, lai valdībā apvienotu arī opozīcijas partijas. Parasti šādos gadījumos Izraēlā politiskie spēki mēdz apvienoties. Bet tas vēl jāredz. Es domāju, ka visiem ir kopīga sajūta, ka mums ir ļoti, ļoti smagi jāsit pretī, lai nodrošinātu, ka šādi notikumi vairs nekad neatkārtotos," teica vēstniece.

Rapaporta-Palgi arī norādīja, ka nevar dalīties ar militāro taktiku un stratēģijām, taču atklāja, ka liela daļa izraēliešu spēku ir koncentrēti valsts dienvidos:

"Šī situācija attīstās, kamēr mēs runājam, tāpēc man šobrīd ir ļoti grūti runāt par beigu scenāriju. Atliek tikai cerēt, ka tas notiks pēc iespējas ātrāk. Tomēr gatavojamies arī ilgākai kampaņai."

Vienlaikus vēstniece arī uzsvēra, ka līdzāspastāvēšana ar palestīniešiem ir iespējama. Izraēla Gazas joslu pameta 2005. gadā, un vēstniece to vērtēja kā ļoti skaistu vietu, kura varēja attīstīties par ko brīnišķīgu.

"Tā vietā viņi izvēlējās "Hamas" organizāciju, kas savos statūtos skaidri norāda – viņu mērķis ir likvidēt Izraēlu. Mēs piedāvājām Oslo vienošanās. To noraidīja. Mēs esam gatavi panākt mieru, bet mēs neveiksim sarunas ar teroristu organizāciju. Starp citu, daudzās Izraēlas pilsētās, jauktās pilsētās – Haifā, Džafā, Jeruzalemē – notiek līdzāspastāvēšana. Tātad mēs zinām, ka līdzāspastāvēšana ir iespējama. Bet, lai to izdarītu, jums ir jābūt pareizai vadībai. Skolās, izglītojošās grāmatās nevar būt kūdīšanas, kas saka: nogalini ebrejus. Un tad mēģināt panākt mieru. Tas nestrādās," sacīja Rapaporta-Palgi.

Vēstniece arī stāstīja, ka pie Gazas plecu pie pleca dzīvo ebreju un arābu kopienas, kas savstarpēji sadarbojas un palīdz viena otrai.

"Viņi ir savienoti viens ar otru. Es nerunāju par šo brīdi, es runāju vēsturiski, bet ir ļoti interesanti redzēt, kā šīs kopienas, neskatoties uz visādiem incidentiem, saprata, ka abās pusēs ir cilvēki. Izraēla saprot, ka abās pusēs ir cilvēki. Lai gan šobrīd pēc tik šausmīgiem barbariskiem uzbrukumiem mēs sitīsim ļoti smagi. Bet mēs vienmēr esam par mieru."

KONTEKSTS:

Palestīniešu kaujinieki 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas, izšaujot vairākus tūkstošus raķešu un iefiltrējoties vairākās vietās Izraēlā. "Hamas" un to sabiedrotie arī  sagrābuši ķīlniekus, kas nogādāti Gazas joslā.

Iebrukums pārsteidza nesagatavotus Izraēlas izlūkdienestus un drošības spēkus. Izraēlā oficiāli ir izsludināts karastāvoklis, un valsts gatavojas militārajai operācijai Gazas joslā, lai atriebtos par sestdien notikušo teroristiskā grupējuma "Hamas" asiņaino ofensīvu Izraēlas teritorijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti