Ukrainā bažas par mīnu ieplūšanu Hersonā līdz ar plūdu ūdeni

Ukrainā pēc Kahovkas hidroelektrostacijas (HES) dambja iznīcināšanas Hersonā ir bažas par to, ka plūdu ūdens var ienest pilsētā arī mīnas, jo apgabals pusgada okupācijas laikā ticis aktīvi mīnēts. Hersonas apgabalā izveidojusies ļoti smaga situācija – jau sesto dienu applūdusi daļa pilsētas un vairāki desmiti apdzīvoto vietu. Neskatoties uz Krievijas armijas veiktajām apšaudēm, turpinās applūdušo teritoriju iedzīvotāju evakuācija.

ĪSUMĀ:

  • Hersonas apgabalā visus spēkus velta palīdzībai plūdos cietušajiem. 
  • Pilsētu apsargā militāristi, jo ir bažas par mīnu ieplūšanu pilsētā līdz ar plūdu ūdeni.
  • Kahovkas aizsprosta reģionā gājuši bojā vismaz 5, bet pazuduši – 35 cilvēki.
  • Oficiāli evakuēti vairāk nekā 2000 cilvēku.
  • Krievija cilvēku evakuācijas laikā īsteno apšaudes; tas gan glābējus neattur palīdzēt.
  • Apšaudēs nogalināti civiliedzīvotāji.
  • Situācija ar ūdeni un elektrību Hersonas teritorijās ir dažāda. 

Visus spēkus velta palīdzībai plūdos cietušajiem 

Kahovkas dambja iznīcināšana sagriezusi kājām gaisā hersoniešu dzīvi. Pēdējās dienās ūdens līmenis Hersonā gan krītas un uz vietas pilsētā redzams, ka ūdens līmenis krities pat vairāk nekā par pusotru metru. Uz māju sienām joprojām ir redzamas vietas, kur ēkas stāvējušas ūdenī, un tagad tas ir atkāpies. Joprojām atsevišķas ielas, kas atrodas vistuvāk Dņepras krastam, ir pilnībā applūdušas. Iedzīvotāji tur pārvietojas vai nu ar laivām, vai pašrocīgi darinātiem peldlīdzekļiem.

Visu teritoriju apsargā militāristi, jo ir bažas par to, ka ūdens var ienest pilsētā arī mīnas. Fronte ir pavisam tuvu – upes otrā krastā.

Taču pirms tam pusgada okupācijas laikā Hersonas apgabals ticis ļoti bagātīgi mīnēts, tādēļ ir bažas, ka ūdens šos sprādzienbīstamos priekšmetus varētu būt izkustinājis no vecajām vietām. Līdz ar to situācija pilsētā patiešām ir smaga.

Latvijas Radio svētdien arī apmeklēja vairākus palīdzības sniegšanas punktus. Tur strādājošie darbinieki stāstīja, ka šobrīd ir pilnībā pārtraukta palīdzības sniegšana iedzīvotājiem, kas nav cietuši plūdos, un visi spēki veltīti cilvēkiem, kas nāk no applūdušajām teritorijām. Ļoti daudz cilvēku dodas paēst, nāk pēc drēbēm, pirmās nepieciešamības precēm. 

Oficiāli evakuēto cilvēku skaits nav liels – virs 2000. Tāpat oficiāli apstiprināts, ka Kahovkas aizsprosta appludinātajā teritorija gājuši bojā vismaz 5, bet pazuduši 35 cilvēki. 

Daudzi glābušies pašu spēkiem, mitinās Hersonā pie draugiem, radiem, paziņām un gaida to brīdi, kad ūdens līmenis kritīsies pamatīgāk un varēs atgriezties mājās. 

Krievijas uzbrukumi iedzīvotāju evakuācijas laikā glābējus neattur

Vienlaikus turpinās arī iedzīvotāju evakuācija. Daudzi, kas cerēja, ka ūdens ātri atkāpsies, nu ir noguruši, izsalkuši, nosaluši. Gaisa temperatūra šajās dienās ir līdz 20 grādiem, hersonieši vairs nevar izturēt un piekrīt evakuācijai. Pēc viņiem glābēji dodas ar laivām, bet atsevišķās Hersonas daļās evakuācija notiek ļoti sarežģītos apstākļos, jo Krievija turpina uzbrukt arī humānās palīdzības piegādātājiem un cilvēkiem, kas dodas evakuēt citus.

Piemēram, Karens, kurš Hersonā nodarbojas ar iedzīvotāju evakuāciju, sešu dienu laikā izvedis vairāk nekā 60 cilvēkus. Cilvēkus viņš evakuēja arī svētdien, izvedot sievieti ratiņkrēslā un viņas meitu.

Karens stāstīja: "Šos cilvēkus es izvedu no applūdušās salas un applūdušās Fedorovkas. Katru dienu man strādā piecu, sešu, septiņu laivu komandas. Mums labi cilvēki iedeva laivas un motorus, dažas laivas, protams, nozaga... Mēs ar laivām dodamies uz salu. Vedam ūdeni, maizi, konservus, ģeneratorus, enerģijas bankas, visu, kas cilvēkiem ir vajadzīgs, un cilvēkiem, kas tur šobrīd atrodas, viņiem viss ir. (..) Visas tās vietas, kur mēs nolaidāmies ūdenī, tika apšaudītas. Mēs četrreiz esam trāpījušies zem nopietnas apšaudes, kur tēmēja ar mīnmetēju. Tika ievainoti mani draugi, tika ievainoti karavīri, kas mūs apsargāja. (..) Ziniet, kur ir mūsu superspējas? Mēs esam no Ukrainas!" 

Taču glābējus uzbrukumi neattur. Viņi joprojām turpina doties palīgā. 

Krievijai apšaudot evakuācijas laivas, nogalināti civiliedzīvotāji

Cilvēku evakuācija turpinās, arī neskatoties uz regulārajām apšaudēm. 

Svētdien evakuācijas braucienā uz kreiso krastu arī tika nogalināti trīs civiliedzīvotāji, bet 10 cilvēki, kas tika glābti, guvuši dažādus ievainojumus un šobrīd atrodas Hersonas slimnīcā. 

Iedzīvotāju glābšanas operācijas ir bīstamas, jo visu laiku turpinās Krievijas uzbrukumi. Lai gan plūdi smagi skāruši kreiso krastu, kur atradās Krievijas armija un tai nācies pārvietoties tālāk, tagad, kā stāstīja vietējie, mazāk dzirdami tuvās darbības ieroči, bet tāpat notiek nemitīgas apšaudes. Pēdējās dienās ļoti plaši notiekot dronu uzbrukumi, no droniem tiek mestas lejā sprāgstvielas. 

Hersonā uz vietas strādā arī ļoti daudz brīvprātīgo, kas nodarbojas ar dzīvnieku evakuāciju. Viņi ar laivām dodas pēc dzīvniekiem. Desmitiem suņu un kaķu jau ir izglābti, bet darbs turpinās.

Situācija ar ūdeni un elektrību – mainīga

Situācija ar ūdeni un elektrību Hersonas teritorijās ir ļoti dažāda. 

Teritorijās, kas nav applūdušas, ir gan ūdens, gan elektrība, bet krāna ūdeni gan vismaz vietējie iedzīvotāji šobrīd piesargājas lietot uzturā, jo plašas teritorijas ir applūdušas un nav skaidrs, kādā stāvoklī ir ūdens attīrīšanas ierīces. 

Visi ūdens savākšanas kolektori ir pārplūduši, un svētdien te bija redzams, ka ielas pludoja arī vienkārši lietus laikā. Teritorijas, kas šobrīd atrodas ūdens skartajās vietās, ir atslēgtas no elektrības, jo arī kabeļi atrodas zem ūdens. Kad ūdens līmenis kritīsies, tad tiks apzināti postījumu apmēri un strādāts pie to novēršanas.

KONTEKSTS:

6. jūnija naktī Hersonas apgabalā Ukrainas dienvidos sabruka Kahovkas hidroelektrostacijas (HES) aizsprosts uz Dņepras upes. Tā rezultātā no HES ūdenskrātuves izplūda milzīgs daudzums ūdens, kas applūdināja desmitiem apdzīvoto vietu.

Ukrainas valdība vēsta, ka Kahovkas HES aizsprostu uzspridzināja Krievijas karaspēks, kas kontrolēja stratēģiski svarīgo objektu. Ukraina uzsver, ka notikušais vērtējams kā teroristu valsts pastrādāts kara noziegums. Ukrainai piekrīt arī rietumvalstu līderi, savukārt Krievijā valdošais režīms noliedzis jebkādu saistību ar Kahovkas HES iznīcināšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti