Vjetnamā uzņēmējai piespriež nāvessodu par krāpšanu nepieredzētos apmēros

Vjetnamas tiesa nekustamo īpašumu magnātei, uzņēmējai Tronai Mai Lanai ceturtdien piesprieda nāvessodu valsts vēsturē lielākajā finanšu krāpšanas lietā, pavēstījis valsts medijs "Vietnam Net". Tiek lēsts, ka uzņēmēja valstij nodarījusi zaudējumus aptuveni 27 miljardu ASV dolāru (25 miljardu eiro) apmērā.

"Apsūdzētās rīcība ir iedragājusi cilvēku uzticību [Komunistiskās] partijas un valsts vadībai," teikts spriedumā tiesas prāvā Vjetnamas dienvidu biznesa centrā Hošiminā.

Pēc piecas nedēļas ilgās tiesas prāvas kopumā tika notiesāti arī 85 citi cilvēki, kuriem izvirzītas dažādas apsūdzības – sākot ar kukuļošanu un pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu līdz pat apsūdzībām par nelikumīgu mantas piesavināšanos un banku likuma pārkāpumiem. Kopumā četriem apsūdzētajiem piespriests mūža ieslodzījums, bet pārējie saņēma cietumsodus no 20 līdz trim gadiem nosacīti, vēstīja ziņu aģentūra AFP.

67 gadus vecajai sievietei un nekustamo īpašumu uzņēmuma "Van Thinh Phat" priekšsēdētājai

Tronai Mai Lanai tika izvirzītas apsūdzības par krāpšanu 12,5 miljardu ASV dolāru (10,7 miljardu eiro) apmērā jeb summu, kas kopumā veido gandrīz 3% no valsts iekšzemes kopprodukta (IKP) 2022. gadā. 

Laikaposmā no 2012. līdz 2022. gadam Lana nelikumīgi kontrolēja Saigonas akciju komercbanku (SCB) un atļāva izsniegt 2500 aizdevumus, kas bankai radīja zaudējumus 27 miljardu ASV dolāru (25 miljardu eiro) apmērā, ziņoja valsts medijs "VnExpress". Tiesa pieprasīja Lanai kompensēt bankai nodarītos zaudējumus.

Neraugoties uz atbildību mīkstinošiem apstākļiem, proti, šis bija pirmais uzņēmējas pārkāpums un Lana arī ziedojusi dažādām labdarības aktivitātēm, tiesa bargo spriedumu skaidroja ar lietas nopietnību, norādot, ka uzņēmēja nodarbojās ar organizētu un izsmalcināti noziedzīgu uzņēmējdarbību, kas radījis nopietnas sekas bez iespējas atgūt izkrāpto naudu, ziņoja "VnExpress".

"Viņas rīcība ne tikai pārkāpj privātpersonu un organizāciju īpašuma pārvaldības tiesības, bet arī noved SCB īpašas kontroles stāvoklī, graujot cilvēku uzticību partijas un valsts vadībai," spriedumā atzina tiesa.

Viņas māsasmeitai Tronai Hue Vanai, kas ir "Van Thinh Phat" izpilddirektore, piespriests 17 gadu cietumsods par palīdzēšanu savai tantei, savukārt Lanas vīrs sodīts ar deviņiem gadiem cietumā, vēstīja ziņu aģentūra AP.

Savu karjeru Lana sāka, palīdzot savai mātei, ķīniešu uzņēmējai, pārdot kosmētiku Hošiminas tirgū, ziņoja laikraksts "Tien Phong".

1992. gadā uzņēmēja un viņas ģimene nodibināja uzņēmumu "Van Thinh Phat" pēc tam, kad Vjetnama atteicās no valsts vadītās ekonomikas, dodot priekšroku vairāk uz tirgu orientētai un ārvalstniekiem atvērtai pieejai. Laika gaitā Lanas vadītais uzņēmums kļuva par vienu no Vjetnamas bagātākajiem nekustamā īpašuma uzņēmumiem, kuram pieder gan dažādas luksusa dzīvojamās ēkas, biroji, viesnīcas un arī tirdzniecības centri. 

Panākumi nekustamo īpašumu nozarē viņu padarīja par galveno spēlētāju valsts finanšu nozarē. 2011. gadā viņa organizēja grūtībās nonākušās SCB bankas apvienošanu ar diviem citiem aizdevējiem, saskaņojot to ar Vjetnamas centrālo banku.

Tiesa konstatēja, ka viņa izmantoja šo pieeju, lai iegūtu SCB naudu. Saskaņā ar valdības dokumentiem viņai netieši piederēja vairāk nekā 90% bankas akciju un viņa apstiprināja tūkstošiem aizdevumu "fiktīviem uzņēmumiem". Šie aizdevumi pēc tam nonāca atpakaļ pie viņas, ziņo valsts medijs "VnExpress". Uzņēmēja šīs apsūdzības noliedza. Tāpat atklāts, ka uzņēmēja uzpirkusi amatpersonas, lai slēptu pēdas.

Arī bijušajai Vjetnamas centrālās bankas amatpersonai Do Ti Njanai ceturtdien tika piespriests mūža ieslodzījums par kukuļu pieņemšanu kopumā 5,2 miljonu ASV dolāru (4,87 miljonu eiro) vērtībā.

Jau uzreiz pēc Lanas aresta 2022. gada oktobrī simtiem cilvēku sāka rīkot protestus galvaspilsētā Hanojā un Hošiminā, kas ir salīdzinoši reta parādība vienpartijas komunistiskajā valstī.

No Lanas koruptīvajām darbībām cietuši vismaz 42 tūkstoši vjetnamiešu. 

To vidū ir 67 gadus vecā Hanojas iedzīvotāja Nga, kura ceturtdien aģentūrai AFP sacīja, ka viņa cerēja uz mūža ieslodzījumu Lanai, lai viņa varētu dzīvot un līdz galam pieredzēt sāpes, ko viņas rīcība ir radījusi vienkāršiem cilvēkiem.

"Daudzi cilvēki smagi strādāja, lai noguldītu naudu bankā, bet tagad viņa ir saņēmusi nāvessodu, un ar to viņai viss beidzas," sacīja Nga. "Viņa neredz cilvēku ciešanas." 

Nga līdz šim nav varējusi atgūt 120 000 ASV dolāru (112 tūkstošus eiro), ko viņa ieguldīja SCB.

Policija apgalvo, ka krāpšanas upuri ir visi SCB obligāciju turētāji, kuri nevar izņemt savu naudu un kopš Lanas aresta nav saņēmuši ne procentu, ne pamatsummas maksājumus.

Lanas arests 2022. gada oktobrī bija viens no skaļākajiem Vjetnamā notiekošajā pretkorupcijas kampaņā, kas kopš 2022. gada ir kļuvusi intensīvāka. 

Tā dēvētā "liesmojošās krāsns" kampaņa ir skārusi visaugstākos Vjetnamas politikas ešelonus. Bijušais Vjetnamas prezidents Vo Vans Tuongs martā atkāpās no amata pēc tam, kad tika apsūdzēts konkrēti nenosauktos, bet ar koruptīvām darbībām saistītos pārkāpumos.

Taču Lanas tiesas prāva esot tautu šokējusi. Analītiķi norādīja, ka krāpšanas mērogs rada jautājumus par to, vai arī citas bankas vai uzņēmumi nav rīkojušies līdzīgi, tā mazinot Vjetnamas ekonomikas perspektīvas un liekot ārvalstu investoriem satraukties laikā, kad Vjetnama cenšas sevi pozicionēt kā ideālu augsni uzņēmumiem, kas cenšas novirzīt savas piegādes ķēdes no Ķīnas.

Novembrī Vjetnamas Komunistiskās partijas ģenerālsekretārs Ngujens Fu Trongs paziņoja, ka cīņa pret korupciju "turpināsies ilgtermiņā".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti