Irāna nosoda Lielbritānijas un ASV triecienus Jemenā; Ķīna aicina novērst konflikta paplašināšanos

Kamēr Irāna piektdien notikušos Lielbritānijas un ASV gaisa triecienus Jemenā asi nosodīja, Ķīna aicināja visas puses nepieļaut Jemenas konflikta paplašināšanos. ASV un Lielbritānija uzstāja, ka šāda rīcība bija nepieciešama un samērīga, lai atgrieztu kārtību Sarkanās jūras tirdzniecības ceļā.

ASV prezidents Džo Baidens ir brīdinājis arī par iespējamiem turpmākiem pasākumiem, lai "aizsargātu ASV pilsoņus un starptautiskās tirdzniecības brīvu plūsmu", bet Lielbritānijas premjers Riši Sunaks pavēstīja, ka gaisa triecieni bija "nepieciešami un samērīgi".

Savukārt Francija paziņoja, ka Irānas atbalstītie hutiešu nemiernieki paši esot atbildīgi par notikušo Jemenā, šādu rīcību izprovocējot ar uzbrukumiem kuģiem Sarkanajā jūrā.

"Ar šīm bruņotajām darbībām hutieši uzņemas ārkārtīgi smagu atbildību par reģionālo eskalāciju," norādīja Ārlietu ministrija.

Francija arī mudināja hutiešus "nekavējoties izbeigt" šos uzbrukumus tirdzniecības kuģiem.

"Francija turpinās pildīt savus pienākumus un kopā ar saviem partneriem sekmēt jūras drošību šajā reģionā," tā piebilda.

Francija ir daļa no daudzu valstu koalīcijas, kas pagājušajā mēnesī paziņoja par Sarkanās jūras kuģniecības aizsardzību pret hutiešu uzbrukumiem, kas apdraud tranzīta maršrutu, pa kuru tiek pārvadāti līdz pat 12% visas pasaules tirdzniecības kravu.

Savukārt Ķīnas Ārlietu ministrijas preses pārstāve Mao Ninga norādīja, ka Pekina ir nobažījusies par spriedzes eskalāciju Sarkanajā jūrā.

"Mēs mudinām attiecīgās puses saglabāt mieru un atturību, lai nepieļautu konflikta paplašināšanos," sacīja Ninga.

Kopš kara sākuma Gazā, ko izraisīja "Hamās" teroristu uzbrukums Izraēlas civiliedzīvotājiem pērnā gada oktobrī, hutieši šajā starptautiski svarīgakā tirdzniecības maršrutā arvien biežāk apšaudījuši kuģus, kurus uzskata par saistītiem ar Izraēlu.

Arī Pekina piektdien uzsvēra, ka "Sarkanās jūras reģions ir svarīgs starptautiskas loģistikas un enerģijas tirdzniecības ceļš".

"Mēs ceram, ka visas attiecīgās puses var konstruktīvi un atbildīgi piedalīties Sarkanās jūras reģiona drošības un stabilitātes aizsardzībā  saskaņā ar starptautiskās sabiedrības kopējām interesēm," sacīja Ninga.

Irāna savukārt triecienus asi nosodīja un norādīja, ka tie esot bijuši patvaļīgi un pretrunā ar starptautiskajiem likumiem.

Irānas Ārlietu ministrijas preses pārstāvis Nasers Kanani norādīja, ka Teherāna "stingri nosoda ASV un Apvienotās Karalistes piektdienas rītā veiktos militāros uzbrukumus vairākām Jemenas pilsētām".

Viņš sacīja, ka šī rīcība ir patvaļīga un tas ir acīmredzams Jemenas suverenitātes un teritoriālās integritātes pārkāpums, kā arī starptautisko tiesību aktu un noteikumu pārkāpums.

ASV un to sabiedrotie kopīgā paziņojumā pēc gaisa triecieniem mērķiem, kas saistīti ar hutiešu nemierniekiem, norādīja, ka šie uzbrukumi notikuši, lai deeskalētu spriedzi reģionā un atjaunotu kārtību Sarkanajā jūrā.

Hutiešu uzbrukumi ilglaicīgi traucējuši satiksmi pa svarīgo jūras ceļu, un daži uzņēmumi pat ir pārtraukuši to izmantot.

Kanani brīdināja, ka vienīgais šo uzbrukumu rezultāts ir nedrošības un stabilitātes trūkuma veicināšana reģionā, kā arī iesaistīto pušu centieni novērst pasaules uzmanību no noziegumiem Gazas joslā, kur Izraēla cīnās pret "Hamās" kaujiniekiem, kas šo teritoriju pārvalda.

Tikmēr Irākas premjerministra birojs apgalvoja, ka šādā veidā Rietumi paplašina Izraēlas un Hamas konfliktu reģionā. Saūda Arābijas Ārlietu ministrija ir lūgusi Vašingtonu un tās sabiedrotos izvairīties no tālākas notikumu eskalācijas.

Viedokli paudis arī Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans, pēc kura domām britu un amerikāņu veiktie triecieni nav bijuši samērīgi, kas liekot domāt par šo valstu vēlmi pārvērst Sarkano jūru par asinspirti.

KONTEKSTS:

Hutieši apgalvo, ka, uzbrūkot kuģiem Sarkanajā jūrā, solidarizējas ar palestīniešiem Gazas joslā, kur Izraēla turpina cīņu pret "Hamās" teroristu grupējumu. Vairākas rietumvalstis ASV vadībā izveidojušas koalīciju civilo kuģu aizsardzībai. Tomēr tas nav atturējis kaujiniekus no uzbrukumiem, un par to liecina otrdien notikušais uzbrukums.  

Ņemot vērā Jemenas hutiešu nemiernieku uzbrukumus kuģiem, ierobežota kuģošana Sarkanajā jūrā. 

ANO Drošības padome pieprasījusi nekavējoties izbeigt Jemenas hutiešu kaujinieku uzbrukumus kuģiem Sarkanajā jūrā. Dokumentā, par kuru atturējās balsot Krievija, Ķīna, Alžīrija un Mozambika, pieprasīts, lai hutieši nekavējoties izbeigtu visus šāda veida uzbrukumus, kuri traucē globālo tirdzniecību, kuģošanas tiesības un brīvības, kā arī reģionālo mieru un drošību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti