Eksperti: No Kahovkas HES iznīcināšanas cietīs paaudzes

Kahovkas dambja iznīcināšana ir ātri progresējoša katastrofa, kas ietekmē dzeramā ūdens un pārtikas resursus, kā arī ekosistēmas, kas stiepjas līdz pat Melnajai jūrai. No šīm vides katastrofas sekām cietīs vairākas paaudzes, brīdina eksperti. 

Visa applūdusī teritorija, ieskaitot dambja rezervuāru, veidoja unikālas ekosistēmas. To atjaunošana prasīs gadus. Bojā gājušas zivis, ūdensputni palikuši bez ligzdām un pārtikas avotiem, lauksaimniecības zemes palikušas bez apūdeņošanas kanāliem, noslīkuši koki un augi. 

Ukrainas Dabas aizsardzības grupas eksperte Katerina Filuta uzsvēra, ka Kahovkas hidroelektrostacijas (HES) sabrukšanas sekas būt jūtamas vēl ilgi. 

"Šīs sekas jutīs mūsu bērni un mazbērni tieši tāpat, kā mēs esam tie, kas jūt Černobiļas katastrofas sekas, nevis mūsu priekšteči. (..) Atsevišķu iznīcināto ekosistēmu atjaunošana prasīs desmitgades," viņa pauda.

Glābšanas darbi plūdu skartajās teritorijās aizvien turpinās. Līdz šim evakuēti 3700 cilvēku un zināms par vismaz 14 upuriem, bet 35 cilvēki pazuduši.

Kahovkas HES iznīcināšanu izmeklē vairāk nekā simt prokuroru un, kā norāda Ukrainas ģenerālprokurors, izmeklēšanā iesaistījusies arī Starptautiskā krimināltiesa.

KONTEKSTS:

6. jūnija naktī Hersonas apgabalā Ukrainas dienvidos sabruka Kahovkas hidroelektrostacijas (HES) aizsprosts uz Dņepras upes. Tā rezultātā no HES ūdenskrātuves izplūda milzīgs daudzums ūdens, kas applūdināja desmitiem apdzīvoto vietu.

Ukrainas valdība vēsta, ka Kahovkas HES aizsprostu uzspridzināja Krievijas karaspēks, kas kontrolēja stratēģiski svarīgo objektu. Ukraina uzsver, ka notikušais vērtējams kā teroristu valsts pastrādāts kara noziegums. Ukrainai piekrīt arī rietumvalstu līderi, savukārt Krievijā valdošais režīms noliedzis jebkādu saistību ar Kahovkas HES iznīcināšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti