Izraēla gatavojas iebrukumam Gazas joslā

Pēc palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamas" negaidītā sestdienas uzbrukuma Izraēlai kopumā bojā gājuši vairāk nekā 1000 cilvēku. Izraēlas armija turpina cīņu ar kaujiniekiem vairākās vietās valsts iekšienē. Joprojām tiek doti triecieni arī Gazai. Tāpat Izraēlas armija Gazas tuvumā pulcē vismaz 110 000 rezervistu vienību, lai, visticamāk, jau drīzumā īstenotu ofensīvu Gazas joslā.

Izraēlas-Palestīnas konflikts
00:00 / 04:13
Lejuplādēt

Asinspirts Izraēlā un Gazas joslā

Izraēliešu aviācija un artilērija naktī uz pirmdienu devusi triecienus 500 mērķiem Gazas joslā, kas saistīti ar palestīniešu islāmistu grupējumiem "Hamas" un "Islāma džihāds". Kopumā Gazas joslai doti jau vairāk nekā 1000 triecienu. Arī uz Izraēlu no Gazas joslas šonakt turpināja lidot raķetes. 

Izraēlas raidītie šāviņi uz Gazu trāpījuši vairākām daudzstāvu ēkām. Par mērķiem tiek izvēlēti ar "Hamas" saistīti objekti, tomēr triecienos cieš arī civiliedzīvotāji, jo Gazas josla, kurā mīt aptuveni 2,3 miljoni cilvēku, ir viena no blīvāk apdzīvotajām teritorijām pasaulē. Saskaņā ar ANO datiem uzlidojumu dēļ pārvietoti 123 000 palestīniešu, un gandrīz 74 000 meklē patvērumu skolās. Uzlidojumos iznīcinātas vismaz 159 ēkas.

Pašreizējo situāciju ieskicējis Izraēlas armijas runasvīrs Daniels Hagari: 

""Hamas" nogalināja simtiem izraēliešu vīriešu, sieviešu un bērnu un saņēma par ķīlniekiem desmitiem cilvēku Gazā. Šis drausmīgais terora akts pieprasa spēcīgu un apņēmīgu atbildi, kas ir tieši tas, ko darām un darīsim. Mūsu gaisa spēki uzbrūk simtiem "Hamas" un "Islāma džihāds" objektiem Gazā. Nākamās dienas būs garas un grūtas. Mēs darīsim jebko, lai aizsargātu savus cilvēkus un atjaunotu drošību Izraēlā. Mēs skatāmies arī uz ziemeļiem ar pilnu gatavību. Vienalga, kurš Tuvajos Austrumos mums uzbruks, saņems pretī apņēmīgu uzbrukumu."

"Hamas" kaujinieku uzbrukumos Izraēlā nogalināto skaits pārsniedz 700. Zināms, ka bojāgājušo, pazudušo un nolaupīto vidū ir arī vairāku ārvalstu pilsoņi, piemēram, Vācijas un ASV pilsoņi.

Upuru vidū absolūti lielākā daļa ir civiliedzīvotāji. No tiem aptuveni 260 cilvēku mirstīgās atliekas tika atrastas netālu no Gazas, kur norisinājās mūzikas festivāls.

Sociālajos tīklos ievietotajos videomateriālos redzams, kā pēc kaujinieku ierašanās simtiem cilvēku atklātā laukā, skanot šāvieniem, metas bēgt.

Izraēla tikmēr vēsta par vairāk nekā 400 kaujinieku likvidēšanu savā teritorijā un vēl vairākiem desmitiem, kas saņemti gūstā.

Palestīnas amatpersonas vēsta, ka Gazā miruši vairāk nekā 500 cilvēku, tostarp daudzi desmiti bērnu, bet vēl teju 3000 ievainoti.

Sīvas kaujas iekšzemē, gatavojas pretuzbrukumam

Izraēlas armija joprojām turpina cīņu ar kaujiniekiem aptuveni septiņās vai astoņās vietās teritorijās pie Gazas robežas. Iemesls tam, kādēļ Izraēlas armijai joprojām nav izdevies sakaut un izspiest kaujiniekus ārpus savas teritorijas, ir tas, ka šīs kaujas notiek apdzīvotās vietās, proti, ciemos vai pilsētās, kur mīt civiliedzīvotāji. Lielākā daļa vietu, kur kaujiniekiem izdevās iekļūt Izraēlā pa sauszemi no Gazas, ir noslēgtas, tomēr armija nevarot apgalvot, ka kaujinieki vairs neiekļūst Izraēlas teritorijā.

Gazas joslas tuvumā notiek Izraēlas armijas vienību pulcēšana, visticamāk, ar mērķi īstenot sauszemes operāciju Gazā. Saskaņā ar Izraēlas armijas pārstāvja teikto, sapulcināti 110 000 rezerves vienību karavīru.

Izraēlas armijas pārstāvis norādījis, ka armijas uzdevums ir nodrošināt, lai šī kara beigās "Hamas" vairs nebūtu nekādu militāru spēju apdraudēt Izraēlas civiliedzīvotājus. Tāpat armijai arī jāpārliecinās, ka "Hamas" nespēs pārvaldīt Gazas joslu.

Armijas operācija nebūtu viegli īstenojama kaut vai tāpēc, ka būtu jācenšas saudzēt arī civiliedzīvotāji. Un tiek ziņots par vairāk nekā 130 nolaupītiem izraēļiem, kas aizvesti uz Gazu. Militārā operācija nozīmētu ievērojamu upuru skaita pieaugumu.

Amerikas Savienotās Valstis lēš, ka iebrukums Gazā varētu sākties mazāk nekā 48 stundu laikā.

Pentagons ir paziņojis, ka ASV piegādās Izraēlai munīciju un aprīkojumu un pastiprinās savu militāro klātbūtni Tuvajos Austrumos.

Paziņojumi no pasaules valstīm saistībā ar Izraēlā notiekošo ir dažādi, sākot no tieša uzbrukuma nosodījuma un stingra Rietumu valstu atbalsta Izraēlai, beidzot ar dažu Tuvo Austrumu valstu atbalsta paušanu "Hamas" grupējumam. Irāna, kas jau gadiem atbalsta "Hamas" un, iespējams, palīdzējusi sarīkot uzbrukumu, paudusi atbalstu grupējumam arī tagad.

Savukārt Ķīna, Krievija, Turcija un citas valstis ir aicinājušas uz pamieru, bet rietumvalstis paudušas atbalstu Izraēlai. Tikmēr ANO Drošības padomes sēdē valstīm neizdevās vienoties par kopīgu paziņojumu.

KONTEKSTS:

Palestīniešu kaujinieki 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas, izšaujot vairākus tūkstošus raķešu un iefiltrējoties vairākās vietās Izraēlā. Līdz šim brīdim kaujinieki izšāvuši jau vairāk nekā 3200 raķešu.  "Hamas" un to sabiedrotie arī  sagrābuši ķīlniekus, kas nogādāti Gazas joslā.

Iebrukums pārsteidza nesagatavotus Izraēlas izlūkdienestus un drošības spēkus. Izraēlā oficiāli ir izsludināts karastāvoklis, un valsts gatavojas militārajai operācijai Gazas joslā, lai atriebtos par sestdien notikušo teroristiskā grupējuma "Hamas" asiņaino ofensīvu Izraēlas teritorijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti