Ungārija izvirza nosacījumus veto atcelšanai ES palīdzībai Ukrainai

Ungārija varētu atcelt savu veto Eiropas Savienības (ES) palīdzībai Ukrainai. Tiesa, ar nosacījumu, ka par paredzēto četru gadu palīdzības termiņu varēs balsot katru gadu, ziņoja izdevums "Politico", atsaucoties uz vairāku Eiropas Savienības diplomātu sniegto informāciju.

Eiropas Savienības ārkārtas samitā, kas notiks 1. februārī, lems par 50 miljardu eiro palīdzības sniegšanu Ukrainai turpmāko četru gadu laikā. Ungārijas premjerministrs jau iepriekš ziņojis, ka šādu lēmumu bloķēs. 

Tādēļ Budapeštas iespējamo nostāju par veto atcelšanu, ja lēmumu ik gadu varēs pārskatīt, vairāki diplomāti uzskata par panākumu. 

Izdevums "Politico" gan uzsvēra, ka tas dos Ungārijai iespējas ik gadu bloķēt palīdzības sniegšanu Ukrainai, lai gūtu sev labumu no ES budžeta apmaiņā pret veto atcelšanu. 

Ungārija izteica šo priekšlikumu 27 ES budžeta ekspertu sanāksmē 5. janvārī un nosūtīja attiecīgu dokumentu ar šo priekšlikumu Eiropas Savienības Padomei.

Diplomāts, kas ir informēts par sarunu gaitu, taču vēlējās palikt anonīms, norādīja, ka saskaņā ar šo priekšlikumu ES dotāciju un aizdevumu veidā piešķirtu Ukrainai 12,5 miljardus eiro, kas četru gadu laikā sasniegtu Eiropas Komisijas ierosināto 50 miljardu eiro summu.

Tas padarītu ilgtermiņa palīdzību Ukrainai neparedzamu.

Taču izdevums "Financial Times" rakstīja, ka Eiropas Savienībai ir rezerves plāns, kas paredz vismaz 20 miljardu eiro palīdzību Ukrainai, pat ja Ungārija nolems bloķēt sākotnējo plānu.

KONTEKSTS:

Krievijas nepamatotais un neizprovocētais plaša mēroga iebrukums Ukrainā sākās 2022. gada 24. februārī, Kremļa propaganda bravūrīgi solīja ieņemt Kijivu trīs dienās, taču ukraiņu pašaizliedzīga un spēcīga pretestība neļāva Kremlim realizēt savus plānus.

Pēc neveiksmēm Kremlis izveda armiju no Kijivas apgabala, bet turpināja ofensīvu citos reģionos. 2022. gada rudenī ukraiņu armijai izdevās veiksmīgajās operācijās atbrīvot Harkivas apgabalu un daļu Hersonas apgabala, vairojot cerības uz iespēju sakaut pretinieku.

Taču 2023. gada vasarā sāktais Ukrainas pretuzbrukums nebija tik veiksmīgs, ko Ukrainas armija skaidro gan ar nepietiekamu ieroču nodrošinājumu no Rietumu sabiedrotajiem, gan ar Krievijas armijas izveidoto pamatīgo aizsardzības līniju un plašiem mīnu laukiem. Tagad izskan atziņas, ka frontē sācies pozīciju karš ar nogurdinošām kaujām un jāgatavojas ilgstošam atbalstam Ukrainai.

Tikmēr gan ASV, gan Eiropas Savienības palīdzība "karājas gaisā".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti