Digitālās Brokastis

Pauls Timrots un tehnoloģijas uz ceļa, automašīnās un medijos

Digitālās Brokastis

Viedtālruņa "Samsung A55" apskats

Ziņu tops: Mākslīgā intelekta balss, jauni iPads un jaunas skaņu slāpējošas austiņas

Mākslīgā intelekta balss un jauni «Apple» produkti. Tehnoloģiju ziņas

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

1. Latviešu mākslīgais intelekts pārveido dziedātāju balsis

Latvijas audiotehnoloģiju jaunuzņēmums "Sonarworks" ir izstrādājis pasaulē pirmo mākslīgā intelekta tehnoloģijās balstītu vokāla pārveidotāju, ko dziedātāji un citi skaņas profesionāļi var darbināt kā spraudni darbstaciju programmās. "SoundID VoiceAI" sniedz producentiem un māksliniekiem nebijušas iespējas, izmantojot kādu no balss un instrumentu profiliem, izmainīt balss tembru, vēstīja "Labs of Latvia".

"SoundID VoiceAI" izmanto iepriekš iedziedātu vai ierunātu audio celiņu un spēj izmainīt tā toni. Tas ļauj, piemēram, sieviešu vokālu padarīt par vīru baritonu, tajā pašā laikā nezaudējot nianses, kas raksturo ikkatra mākslinieka unikālo sniegumu.

Ikdienas darbā "SoundID VoiceAI" dziedātājiem paver iespējas pārveidot savu balsi ne tikai solo izpildījumam, bet arī veidot duetus un sadziedāšanos pašam ar sevi. Šis risinājums spēcina arī reklāmu un audio grāmatu ierunātājus – tie var izmantot dažādas balsis, lai paši ierunātu dažādus varoņus un sniegtu bagātīgākus iespaidus saviem klausītājiem un klientiem. Papildus balss profiliem "SoundID VoiceAI" piedāvā arī balss ierakstu padarīt par instrumentu skaņām. Skaņu dizaineri var iedungot vajadzīgo meldiņu un jaunā programmatūra to pārveidos par, piemēram, trompetes spēli, saglabājot skaņas augstumus.

2. "Apple" prezentē jaunākos "iPad" planšetdatorus, irbuli un klaviatūru

Tehnoloģiju uzņēmums "Apple" pēc lielākas pauzes prezentējis jaunas "iPad" ierīces – gan jaunus "Air", gan "Pro" modeļus. Pirmo reizi plānais "Air" planšetdators nav mazākais savos izmēros, jo "Pro" jeb dārgā gala planšetes kļuvušas plānākas. Lai gan vizuāli to būs grūti atšķirt, laista klajā jauna viedo irbuļu jeb "Apple Pencil Pro" paaudze, kura atšķirībā no priekštečiem "jūt" cilvēka pirkstu izdarīto spiedienu.

Prezentācijas "vakara nagla" bija "Pro" planšetdatoru versijas, kas pieejamas divos izmēros – 11 un 13 collu lielumā un tās izmanto jaunu divu slāņu OLED ekrānu. Nākamais pārsteigums ir to plānums – attiecīgi 5,3 un 5,1 milimetri, kas padara tās par visu laiku plānākajiem "Apple" produktiem. Lai vēl vairāk iepārdotu jaunos "iPad", tās nāk ar jauno "M4" mikročipu, kurā ir 10 kodolu CPU jeb procesors un 10 kodolu GPU jeb grafiskais procesors. Runājot par "Air" planšetdatoriem, tie pieejami divos izmēros – 11 un 13 collas. Tās nāk ar M2 čipu, kas ir uzlabojums, ja to salīdzina ar 2022. gada priekšteci, kurai bija M1 mikročips.

Ar ko izceļas jaunais irbulis? Tas jūt, kad lietotājs to saspiež, un parāda uz ekrāna izvēlni, lai pamainītu irbuļa iestatījumus. Tas tagad spēj vibrēt, lai jaunos veidos mijiedarbotos ar tā lietotāju. Un, kas nav mazāk svarīgi, to tagad varēs meklēt ar "Find My" lietotni, ja irbulis pazudis. Un, visbeidzot –, atsvaidzināta arī piestiprināmā klaviatūra "Magic Keyboard", kurai ir pievienota funkciju taustiņu rinda un palielināts skārienpaliktnis jeb trackpad.

 

3. Mākslīgā Ukrainas preses pārstāve

Aizvadītajā nedēļā Ukraina atrādīja jaunu mākslīgā intelekta pielietojumu — ar mākslīgo intelektu ģenerētu preses pārstāvi Viktoriju, kura sniegs oficiālus paziņojumus Ukrainas Ārlietu ministrijas vārdā. Ministrija izmantos digitālo preses pārstāvi, lai lasītu tās paziņojumus, kurus joprojām sagatavos cilvēki, vēstīja "Kursors".

Uzģenerētā preses pārstāve, tērpta tumšā uzvalkā, sociālajos medijos publicētajā prezentācijā iepazīstināja sevi kā digitālo personu Viktoriju Ši. Viņa runājot gan kustina galvu, gan žestikulē, kas rada diezgan dzīva cilvēka iespaidu.

Ģenerētās preses pārstāves vārds, izskats un balss nav izvēlēti nejauši. Viņas vārds ir veidots no vārda "victory", kas tulkojumā nozīmē "uzvara", bet uzvārds atvasināts no mākslīgā intelekta termina ukraiņu valodā pirmajiem burtiem: штучний інтелект (ші). Savukārt Viktorijas Ši izskats un balss veidoti pēc reālas ukraiņu personas – dziedātājas un Ukrainas realitātes šova "The Bachelor" versijas bijušās dalībnieces Rozālijas Nombres līdzības.

Viktorija Šī – Ukrainas Ārlietu ministrijas prezentētā digitālā persona.
Viktorija Šī – Ukrainas Ārlietu ministrijas prezentētā digitālā persona.

4. "Huawei" prezentē jaunākos produktus

Tehnoloģiju uzņēmums "Huawei" prezentējis tās jaunākos produktus, no kuriem daļa būs pieejama arī Latvijā. "MatePad 11,5S" ir pirmais planšetdators ar jaunās paaudzes "Huawei PaperMatte" displeju, kas atstaro mazāk gaismas. To var izmantot ar pieliekamu klaviatūru un irbuli. Ierīce izceļas ar 6,2 mm plānumu, krāsainu un augstas atsvaidzes biežuma jeb refresh rate ekrānu.

Jaunais viedpulkstenis "Huawei Watch Fit 3" ieturējis klasisko kvadrātveida dizainu, vizuāli līdzinoties "Apple Watch" viedpulksteņiem. Tas izceļas uz savu priekšteču fona ar plānumu un vieglumu, kā arī krāsainu AMOLED displeju, kuru uz rokas var nēsāt kā ar ādas, tā auduma un silikona siksniņām. Komplektā nāk "Stay Fit" lietotne, kura palīdzēšot kā ar apēstās pārtikas uzskaiti un analizēšot miega kvalitāti, tā mudināšot piekopt aktīvu dzīvesveidu. Prezentēta arī jauna dizaina "Huawei Watch 4 Pro Space Edition" pulksteņa versija.

Un visbeidzot, atrādīta arī jauna versija bezvadu austiņām "FreeBuds 6i", kurām esot uzlabota trokšņu slāpēšana un skaņas kvalitāte. Ja dizaina ziņā tās nav diži mainījušās, tad baterijas kapacitāte esot par 25% lielāka.

5. "Sonos" nāks klajā ar skaņu slāpējošajām austiņām

Tehnoloģiju portāls "The Verge" ziņo par jaunām austiņām no "Sonos", kas vēl nav piedzīvojušas oficiālo debiju. Dārgā gala over-ear jeb ausi ieskaujošās austiņas ar nosaukumu "Ace" funkcionalitātes ziņā varētu konkurēt ar "Sony", "Bose" un "Apple" austiņām, jo piedāvāšot kā labu skaņu, tā skaņas slāpēšanu.

Baterija austiņām solās kalpot 30 stundas līdzīgi kā, piemēram, "Sony 1000XM5". Austiņas spēšot sekot līdzi lietotāja galvas kustībām, lai piedāvātu telpisku skaņas sajūtu atbilstoši izstrādātām dziesmām. Tāpat tās varēšot lietot komplektā ar "Sonos" skaņas joslu, mājās skatoties filmas. Līdzīgi kā konkurentiem, austiņas piefiksēs, vai lietotājam tās ir uz ausīm vai noņemtas. Tām būs viegli noņemami ausu spilventiņi, ja tos vajadzēs nomainīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti