Rīta Panorāma

Krievijas karaspēks uzspridzinājis Kahovkas HES aizsprostu

Rīta Panorāma

Bulgārijā jauna eiropeiska valdība

Nav skaidras Kahovkas HES spridzināšanas radīto plūdu sekas

Kahovkas HES iznīcināšanas dēļ lauki Ukrainas dienvidos nākamgad varētu kļūt par tuksnesi

Kahovkas HES iznīcināšana novedīs pie tā, ka lauki Ukrainas dienvidos jau nākamgad var pārvērsties par tuksnesi, prognozē Ukrainas Agrārās politikas un pārtikas ministrija.

Ministrija lēš, ka pēc Krievijas veiktās Kahovkas HES aizsprosta saspridzināšanas Hersonas apgabalā applūdīs 10 tūkstoši hektāru lauksaimniecības zemju Ukrainas kontrolētajā Dņepras labajā krastā, kā arī vairākas reizes plašākas teritorijas okupētajā Dņepras kreisajā krastā.

Tehnogēnā katastrofa apturēs ūdens piegādi 31 lauku apūdeņošanas sistēmai Dņipropetrovskas, Hersonas un Zaporižjas apgabalos. 2021. gadā šīs sistēmas nodrošināja apūdeņošanu 584 tūkstošiem hektāru, kur tika novākti graudaugi un eļļas augi aptuveni 1,5 miljardu ASV dolāru vērtībā, bet 2023. gadā Dņepras labajā krastā darbojas tikai 13 apūdeņošanas sistēmas.

Krievijas terorakts Kahovkas HES faktiski atstājis bez ūdens avota 94% apūdeņošanas sistēmu Hersonas apgabalā, 74% Zaporižjas apgabalā un 30% Dņipropetrovskas apgabalā.

Lauki Ukrainas dienvidos jau nākamgad var pārvērsties par tuksnesi.

Bez Kahovkas ūdenskrātuves cietīs ne tikai lauksaimnieki un ūdens lietotāji, bet arī apdzīvoto vietu dzeramā ūdens apgādes avoti, atzīmēja Agrārās politikas un pārtikas ministrija.

Kahovkas HES iznīcināšana radīs negatīvas sekas arī zivsaimniecībai. Nupat ir beidzies nārstošanas periods, un ūdens līmeņa krišanās dēļ seklumā nonākušie ikri izžūs. Ies bojā arī ūdenskrātuves fauna, kuru ūdens straume aiznesusi uz palienēm, kas izveidojušās lejpus saspridzinātā aizsprosta. Plūdu ūdeņiem aizplūstot, šie bioresursi nonāks uz sauszemes, uzsvēra ministrija.

Vēl viena problēma būs saldūdens zivju un citu bioresursu nokļūšana Melnās jūras sāļajā ūdenī un to bojāeja.

Var iet bojā arī Melnās jūras fauna plaša saldūdens pieplūduma dēļ.

Kahovkas HES iznīcināšanas nodarītie zaudējumi zivsaimniecībai tikai pieaugušo īpatņu bojāejas dēļ var sasniegt 95 tūkstošus tonnu jeb aptuveni četrus miljardus grivnu (101,3 miljonus eiro). Zaudējumi visu bioresursu bojāejas dēļ var sasniegt 10,5 miljardus grivnu (266 miljonus eiro).    

Ukrainas varas iestādes informēja, ka no valdības kontrolētās Hersonas apgabala daļas evakuēti vairāk nekā 1300 cilvēku. Plašas teritorijas applūdušas arī Krievijas okupētajās teritorijās, un, piemēram, Nova Kahovkas administrācija ziņoja, ka iedzīvotāji bijuši spiesti pamest vismaz 600 mājas.  Līdzīga situācija ir vairākos ciematos Dņepras lejtecē.

Jau neilgi pēc Krievijas īstenotā terora akta kļuva skaidrs, ka upē nokļuvušas vismaz 150 tonnas mašīneļļas, bet iespējams vēl lielāks šādu ķīmisku vielu piesārņojuma risks. Skaidrs, ka nodarīts neatgriezenisks kaitējums upes un reģiona ekosistēmai, bet tā apmēru varēs precizēt tikai pēc kāda laika.

Kahovkas HES dambja saspridzināšanas dēļ sasaukta Apvienoto Nāciju Organizācijas Drošības padomes ārkārtas sēde.

Ukrainas pārstāvis ANO Sergejs Kisļica sēdē norādīja, ka tas ir terora akts pret kritisko infrastruktūru, kura mērķis ir nodarīt pēc iespējas lielākus postījumus un iznīcināt vairāk civiliedzīvotāju. Jau tagad skaidrs, ka jebkādus mēģinājumus pieņemt saistošus lēmumus nobloķēs Maskavas pārstāvji ar savām veto tiesībām.

Tikmēr daudzu valstu varas iestādes un vienkāršie iedzīvotāji paziņojuši par papildu palīdzību. ASV Nacionālās drošības padomes pārstāvis Džons Kērbijs paziņoja, ka Vašingtona gatavo papildu palīdzības paketi Ukrainai. Papildu atbalstu sola arī Eiropas Savienības dalībvalstis, tajā skaitā Francija.   

Lai gan Krievija apgalvo, ka HES it kā apšaudījusi Ukraina, ir skaidrs, ka tādiem postījumiem nepieciešams liels daudzums sprāgstvielu un tas uzspridzināts no iekšpuses.

"NBC News" ziņo, ka ASV drīzumā publiskos izlūkdatus, kas liecina, ka Krievija ir iznīcinājusi dambi, un Baidena administrācija "strādā, lai deklasificētu daļu izlūkdatu un izplatītu tos".

Spridzinot dambi krievi rīkojušies haotiski un appludinājuši paši savu tehniku. Un Dņepras kreisajā krastā vismaz daļa no iebrucējiem netika brīdināti, jo, iespējams, Krievijas pavēlniecība vēlējusies saglabāt pārsteiguma elementu Ukrainas bruņotajiem spēkiem. Līdz ar to bojā varētu būt gājuši daudzi krievu iebrucēji.

Plūdi un strauji plūstošais ūdens var pārvietot mīnas un sprādzienbīstamu munīciju uz jaunām zonām, kas iepriekš tika novērtētas kā drošas, tādējādi pakļaujot briesmām vairāk cilvēku.

Katastrofas apmērus varētu būt iespējams novērtēt aptuveni pēc nedēļas, kad samazināsies ūdens līmenis.

Dambis nav atjaunojams iepriekšējā veidolā un Ukrainas ekonomikas ministre Jūlija Sviridenko lēš, ka dambja labošanai un katastrofas zaudējumu segšanai būs nepieciešami 1,5 miljardi ASV dolāru.

KONTEKSTS:

Pēc 6. jūnija naktī notikuša spēcīga sprādziena gandrīz pilnībā ir iznīcināta uz Dņepras upes esošā Kahovkas hidroelektrostacija (HES), kas atrodas Hersonas apgabalā Ukrainas dienvidos. Pēc sprādziena no HES rezervuāra izplūda milzīgs daudzums ūdens, kas draud applūdināt desmitiem apdzīvoto vietu.

Ukrainas valdība Kahovkas HES spridzināšanā vaino Krievijas karaspēku, kas kontrolēja stratēģiski svarīgo objektu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti