Eiropas Komisija vēršas pret Poliju saistībā ar «Krievijas ietekmes aģentu» likumu

Eiropas Komisija (EK) uzsākusi kārtējo pārkāpuma procedūru pret Poliju. Šoreiz tas noticis saistībā ar Polijas parlamenta apstiprināto likumu, kas paredz izveidot īpašu komisiju, lai izmeklētu Krievijas ietekmi valstī.

Polijas opozīcijas partijas satraucas, ka valdošā partija "Likums un taisnīgums" likumu varētu izmantot, lai vērstos pret politiskajiem pretiniekiem. Likumu ir kritizējusi ne tikai Eiropas Savienība, bet arī Polijas stratēģiskā partnere ASV.

Eiropas Komisija vēršas pret Poliju saistībā ar «Krievijas ietekmes aģentu» likumu
00:00 / 03:01
Lejuplādēt

Aizliegs ieņemt amatus "Krievijas aģentiem"

Eiropas Komisijas viceprezidents Valdis Dombrovskis trešdien paziņoja, ka komisija ceturtdien nosūtīs Varšavai formālu vēstuli, kurā informēs par lēmumu uzsākt pārkāpuma procedūru pret Poliju saistībā ar jaunveidojamo komisiju, kuras mērķis būs izmeklēt iespējamo Krievijas ietekmi valstī laikā no 2007. līdz 2022. gadam.

Šādas komisijas izveidi paredz pagājušajā nedēļā Polijas parlamentā – Seimā – apstiprinātais un Polijas prezidenta Andžeja Dudas parakstītais likums.

Saskaņā ar to personām, kuras atzīs par vainīgām sadarbībā ar Krieviju, draudēs aizliegums desmit gadus ieņemt amatus, kas ir saistīti ar valsts finansēm un klasificētiem dokumentiem.

Likumu ierosināja Polijā valdošā nacionālkonservatīvā partija "Likums un taisnīgums", kas uzstāj, ka šāda izmeklēšanas komisija ir nepieciešama, lai stiprinātu valsts "vienotību un iekšējo drošību" laikā, kad Krievija izvērš pilna apmēra karu Ukrainā.

Prezidents aizstāv likumu

Komisijas izveidi stingri atbalsta arī Polijas prezidents Andžejs Duda, kurš paziņoja, ka šādu likumu vajadzēja pieņemt daudz agrāk.

"Man žēl, ka komisiju izveidos tikai tagad un ka opozīcija var teikt, ka tā tika izveidota priekšvēlēšanu kampaņas vajadzībām. Taču ir labi, ka to izveidos, un tai ir jāsāk darboties pēc iespējas ātrāk, jo tās darbība novērsīs Krievijas ietekmes tālāku izplatīšanos mūsu valstī," sacīja Duda.

Likuma kritiķi uzskata, ka šādas komisijas izveide tikai dažus mēnešus pirms rudenī paredzētajām Seima vēlēšanām ir uzskatāma par valdības mēģinājumu vērsties pret lielāko opozīcijas partiju "Pilsoniskā platforma" un tās līderi – bijušo Polijas premjerministru un Eiropadomes eksprezidentu Donaldu Tusku.

"Pilsoniskās platformas" politiķi šo likumu ir iesaukuši par "Tuska likumu".

Opozīcija aicina aizstāvēt demokrātiju

Aizvadītajā svētdienā "Pilsoniskā platforma" galvaspilsētā Varšavā sarīkoja demonstrāciju, lai protestētu pret jauno likumu. Organizatori apgalvo, ka demonstrācijā piedalījās pusmiljons cilvēku, kurus uzrunāja arī Tusks. Viņš sacīja, ka daudzskaitlīgā demonstrācija apliecina Polijas iedzīvotāju vēlmi pēc demokrātiskas valsts.

"Mēs redzam, ka daudzi no mums, līdzīgi kā pirms trīsdesmit un četrdesmit gadiem, atkal ir gatavi cīnīties par demokrātiju, par brīvu Poliju un par mūsu tiesībām. Neviens nevar mūs apturēt. Milzis ir pamodies," teica Tusks.

Arī Eiropas Savienība un ASV ir nobažījušās, ka jaunais likums var tikt izmantots, lai ierobežotu opozīcijas politiķu dalību vēlēšanās un tādējādi grautu Polijas demokrātiju.

Vairāku Eiropas Parlamenta frakciju līderi šonedēļ vērsās pie Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas ar aicinājumu nodrošināt pilna apmēra novērotāju misiju šī gada Polijas parlamenta vēlēšanās saistībā ar bažām, ka tās varētu nenoritēt atbilstoši augstākajiem demokrātiskajiem standartiem.

KONTEKSTS:

Polijas parlaments apstiprināja likumprojektu, kuru ierosināja nacionālkonservatīvā partija "Likums un taisnīgums" un kas var ietekmēt rudenī gaidāmo parlamenta vēlēšanu iznākumu.

Likumprojekts paredz, ka komisija deviņu cilvēku sastāvā būs tiesīga uz laiku līdz desmit gadiem aizliegt ieņemt ar līdzekļu sadali saistītos amatus valdībā jebkuram politiķim, kuru tā uzskatīs par Krievijas ietekmētu.

Šo likumu asi kritizē Polijas opozīcija, kas raizējas par tā izmantošanu pret valdības kritiķiem. Bažas par likumprojektu izteica arī Eiropas Savienība un ASV.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti