Panorāma

Kahovkas dambja pārraušana – vides katastrofa

Panorāma

Panorāma

Rietumi par Ukrainā uzspridzināto aizsprostu: Krievijas rīcība vērtējama kā kara noziegums

Rietumi par Ukrainā uzspridzināto aizsprostu: Krievijas rīcība vērtējama kā kara noziegums

Kahovkas HES aizsprosta uzspridzināšana ir kārtējais Krievijas uzbrukums Ukrainas infrastruktūrai, un tas vērtējams kā kara noziegums, uzskata rietumvalstu un starptautisko organizāciju līderi.

Viņi uzsver, ka jādara viss iespējamais, lai Krievija tiktu saukta pie atbildības par šādiem noziegumiem.

"Kahovkas dambja iznīcināšana šodien pakļauj riskam tūkstošiem civiliedzīvotāju un rada nopietnu kaitējumu videi. Tas ir nežēlīgs akts, kas vēlreiz parāda Krievijas kara nežēlību Ukrainā," secina NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

Ukrainas pilsēta Nova Kahovka applūdusi pēc tam, kad Krievijas spēki uzspridzināja Kahovkas HES aizs...
Ukrainas pilsēta Nova Kahovka applūdusi pēc tam, kad Krievijas spēki uzspridzināja Kahovkas HES aizsprostu

"Pirmkārt, ir svarīgi ieņemt skaidru nostāju šajā jautājumā. Tas pievienojas daudzajiem noziegumiem, ko mēs esam redzējuši Ukrainā un ko pastrādājuši Krievijas karavīri. Tā ir daļa no šīs karadarbības, kas vienmēr ir uzbrukusi civiliem mērķiem, pilsētām, ciemiem, slimnīcām, skolām, infrastruktūrai, kas nav saistīta ar militāro karu. Un tāpēc tam ir jauna dimensija, bet tas atbilst tam, kā Putins vada šo karu," secina Vācijas kanclers Olafs Šolcs.

"Esmu šokēts par bezprecedenta uzbrukumu Nova Kahovkas dambim. Civilās infrastruktūras iznīcināšana nepārprotami ir kvalificējama kā kara noziegums. Mēs sauksim Krieviju un tās pilnvarotās personas pie atbildības," uzsver Eiropadomes prezidents Šarls Mišels.

Viņš solījis šo jautājumu apspriest Eiropadomē jūnija beigās un ierosinās lielāku palīdzību applūdušajām teritorijām.

Krievijas rīcību asi nosodījušas arī Latvijas augstākās amatpersonas.

"Krievijas terorisms ir sasniedzis jaunu mērogu. Aizsprostu uzspridzināšana izraisa masu iznīcību un nāvi. Īpašais tribunāls sauks Krieviju pie atbildības. Ukrainai ir jāuzvar šajā karā, mūsu visu labā!" uzsver Valsts prezidents Egils Levits.

Viņa gaidāmais pēctecis, tagadējais ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs vēsta: "Latvija asi nosoda Krievijas veikto Nova Kahovkas dambja Ukrainā apzināto iznīcināšanu. Tā ir ekoloģiska katastrofa, dzīvības ir apdraudētas.

Krievija ir teroristiska valsts un tā ir jāaptur. Mums ir jāpastiprina atbalsts Ukrainai un kara noziedznieki jāsauc pie atbildības."

Sociālo tīklu vidē izskanējis arī viedoklis, ka Eiropas valstīm jārīkojas apņēmīgāk un jāvēršas pret Krieviju kā pret teroristisku valsti, slēdzot tās vēstniecības un izraidot diplomātus.

"Uzspridzinot Kahovkas aizsprostu, Krievija ir pilnībā pielīdzināma "Al Qaeda". Vai ES un ASV pasludinās Krieviju par teroristu valsti? Vai vismaz Centrāleiropas un Austrumeiropas valstis iesniegs rezolūciju Eiroparlamentā, aicinot spert šādu soli?" vaicā bijušais Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess.

Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs noliedz, ka dambja uzspridzināšanā būtu vainojama Krievija. Viņš izteicies, ka tā esot apzināta sabotāža no Ukrainas puses un viens no tās mērķiem ir atņemt Krimai ūdeni.

Uz notikušo reaģējusi arī Starptautiskā atomenerģijas aģentūra, jo Kahovkas dambja uzspirdzināšana rada bažas par Zaporižjas atomelektrostacijas drošību.

AES dzesēšanai izmantotajā rezervuārā ūdens līmenis pazeminās par 5 cm stundā, atzina Atomenerģijas aģentūras ģenerāldirektors Rafaels Grosi.

"Ūdens rezervuārā šobrīd ir aptuveni 16,5 metri. Šis ir pagājušās nakts mērījums. Ja tas nokrīt zem 2,7 metriem, tad vairs nevar sūknēt."

AES ir vairāki alternatīvi ūdens avoti, un galvenais no tiem ir lielais dzesēšanas dīķis blakus rezervuāram, tāpēc Grosi uzskata, ka "pašreizējais mūsu vērtējums ir tāds, ka nepastāv tiešs risks Zaporižjas AES drošībai".

KONTEKSTS:

Pēc 6. jūnija naktī notikuša spēcīga sprādziena gandrīz pilnībā ir iznīcināta uz Dņepras upes esošā Kahovkas hidroelektrostacija (HES), kas atrodas Hersonas apgabalā Ukrainas dienvidos. Pēc sprādziena no HES rezervuāra izplūda milzīgs daudzums ūdens, kas draud applūdināt desmitiem apdzīvoto vietu.

Ukrainas valdība Kahovkas HES spridzināšanā vaino Krievijas karaspēku, kas kontrolēja stratēģiski svarīgo objektu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti