Pasaules panorāma

Iekšpolitiskās kaislības ASV ietekmē Ukrainas atbalstu

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma. Somijas robeža un Krievijas atbalss Ķīnā

Ķīna informatīvajā telpā atbalso Krieviju

ASV brīdina par Krievijas un Ķīnas izplatītās dezinformācijas draudiem

ASV Valsts departamenta pārstāvis Džeimss Rubins intervijā Latvijas Televīzijai brīdina, ka Krievija un Ķīna iegulda lielus resursus dezinformācijas izplatīšanā, tādēļ šo valstu radītie draudi jāuztver nopietni.

Krievija un Ķīna jau ir guvušas zināmus panākumus, izplatot melīgu informāciju par karadarbības cēloņiem Ukrainā. ASV cīņa pret dezinformāciju būs aktuāla arī pašu mājās, jo nākamgad gaidāmas ASV prezidenta vēlēšanas. Paredzams, ka to iznākumu, visticamāk, mēģinās ietekmēt Krievija, kas to darījusi jau iepriekš.

LTV žurnāliste Ina Strazdiņa aicināja uz sarunu Džeimsu Rubinu, lai noskaidrotu, kā ASV gatavojas cīnīties ar šiem draudiem.

Džeimss Rubins: Visus šos gadus mēs esam bijuši nedeklarētā karā ar to, ka Krievija ir uzbrukusi daudzu rietumvalstu informācijas telpai, gan melojot, gan sagrozot faktus, gan viltojot identitātes, lietojot visus modernās komunikācijas līdzekļus, lai pasniegtu Ukrainas situāciju pilnīgi citā gaismā.

Tas, ko es gribu, ir mudināt mūsu draugus un partnerus ņemt šos draudus daudz nopietnāk. Manuprāt, ir tikai taisnīgi atzīt, ka šeit, Baltijā, un jo īpaši Latvijā, ir liela pieredze, strādājot ar Krievijas maldiem, un gādājot, lai cilvēki būtu uzmanīgi un spētu atšķirt viedokli no fakta.

Katrai valstij ir tiesības izteikt savu viedokli, arī Krievijai un Ķīnai, un arī ASV, taču tas, ko nav tiesību darīt, ir – sagrozīt faktus, maldināt un neatzīt, kas atrodas aiz konkrētā ziņu stāsta – slēptā Krievijas vai Ķīnas roka var būt ļoti, ļoti bīstama, kad cilvēki nesaprot, kāda informācija var nākt no šīm valdībām.

Tas ir milzīgs modernās ēras izaicinājums. Informatīvā telpa ir pilna ar visu ko – ar noderīgām un nekur nederīgām lietām, taču diemžēl šī neuzraudzītā, neorganizētā vide kļūst arvien problemātiskāka un Krievija to jau ilgstoši izmanto, un mēs cenšamies mudināt savus draugus un sabiedrotos to ņemt daudz nopietnāk.

Ina Strazdiņa: Jūs jau minējāt, ka mēs šeit, Latvijā, esam daudz ko izdarījuši, lai ar to cīnītos, bet vai ir vēl kādas iespējas, ko jūs ieteiktu?

Mums ASV ir viena brīnišķīga pievienotā vērtība, kas ir izlūkošanas dienesti. Un mēs ar viņiem sadarbojamies ļoti cieši, lai varētu izšķirot informāciju, dalāmies ar to, kad vien varam.

Tas strādāja ļoti labi, īpaši, kad brieda Krievijas iebrukums Ukrainā un kad tā izlikās, ka tas nebūs apdraudējums, taču mēs spējām rūpīgi izvērtēt un izsijāt informāciju tā, ka cilvēki saprata, ka draudi ir nenovēršami.

Diemžēl mums izrādījās taisnība. Krievija meloja līdz pēdējai sekundei par tās nodomiem.

Izlūkdienesti tiešām ir potenciāls instruments, taču tas ir jālieto ļoti uzmanīgi, tomēr – jo vairāk faktu, iespēju, instrumentu mēs varam piedāvāt, jo cilvēki labāk sapratīs Ukrainas realitāti. Un realitāte ir tāda, ka Krievija pārtiku ir pārvērtusi par ieroci, tā kā ieroci izmanto bērnu nolaupīšanu, izmanto visu, ko vien var, lai piespiestu Ukrainu padoties.

Lai gan ir pilnīgi skaidrs, ka tā jau ir zaudējusi, bet arvien turpina pūlēties. Tāpēc mēs gribam, lai mūsu draugi un sabiedrotie izmanto informāciju tik efektīvi, cik vien iespējams.

Nākamais gads būs ļoti svarīgs gan jums – ASV, gan mums, gan Ukrainai, gan visai pasaulei, jo ASV būs prezidenta vēlēšanas. Zinot, ka Krievijai ir iepriekš iejaukusies vēlēšanu procesā, kā jūs tam gatavojaties?

Mēs diemžēl nestrādājam ar ASV informatīvo telpu, bet ar to, kas ir starptautiska. Taču es varu teikt, ka kopš 2016. gada ASV katru nedēļu un mēnesi ir audzējusi savas spējas, lai novērstu citu valstu centienus iejaukties mūsu vēlēšanās, un mēs tajā ziņā esam arvien labāki un labāki. Svarīgi ir palikt modriem. Cilvēki ātri aizmirst, cik postoša var būt šāda iejaukšanās vēlēšanās. Es zinu, ka mūsu pašmāju aģentūras ar to strādā. Un tās būs ļoti modras.

Jūs jau pieminējāt Ķīnu, un saprotu, ka drīzumā jums būs īpašs ziņojums par to. Vai varat atklāt, cik Ķīna ir aktīva dezinformācijas laukā?

Manā ieskatā, ir ļoti nomācoši un kaitinoši, ka Ķīnas diplomāti brauc pa pasauli un cenšas parādīt sevi kā ļoti neitrālu valsti, izliekas, ka grib mieru un atbalsta abas puses, taču patiesībā informācijas telpā – televīzijā, diplomātu sarunās, preses paziņojumos, laikrakstos – viņi pilnībā ir vienojušies ar Krieviju.

Ķīna ir vienīgā valsts pasaulē, kas atbalso un atkārto Krievijas melus par Ukrainu, par Rietumu bioloģiskajiem ieročiem, par to, ka it kā ASV ir gribējušas šo karu.

Ja aplūkojam trīs līdz piecus dīvainus vēstījumus, ko Krievija ir izplatījusi, tad redzams, ka Ķīna ir tos atkārtojusi. Sociālo mediju vidē tā var kļūt par atbalsotāju. Ķīna kaut ko publicē, un Krievija atkārto, un otrādi.

Ķīna tērē miljardiem dolāru, lai dominētu informatīvajā telpā, pērkot medijus, paplašinot tos, kas jau iegūti. Protams, ir arī faktos balstīta informācija, bet, kas attiecas uz Ukrainu, tad tur sadarbība ar Krieviju ir acīmredzama, jo Krievijas melus viņi atkārto katru dienu un visos veidos.

Un tā patiešām ir skumja situācija.

Lielākajā daļā Latīņamerikas, Āfrikas, Āzijas, kur cilvēki patērē Ķīnas medijus, cilvēki nesaprot, ka tā ir Krievijas atbildība par iebrukumu Ukrainā.

Ķīnai par šo melīgo vēstījumu izplatīšanu ir milzīga atbildība. Turklāt tā atbalsta Krieviju gan ekonomiski, gan diplomātiski un informācijas laukā ir pilnīgi vienā saiknē ar Kremli.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti