"Mēs tagad jūtamies daudz pasargātāki, kad šī NATO neredzamā aizsardzība ieskauj mūsu valsti.
Bet tajā pašā laikā mēs esam absolūti gatavi sniegt drošību arī mūsu partneriem NATO aliansē, tajā skaitā arī Latvijai un visam Baltijas reģionam.
Somija ir valsts, kas pilda savas saistības. Šis astoņu mēnešu ratifikācijas process ir bijusi mums nozīmīga mācību stunda, proti, kā rūpēties arī par citu dalībvalstu interesēm un drošības bažām."
Tajā pašā laikā viņš arī paredz, ka Krievija varētu atbildēt ar lielākiem bruņotajiem spēkiem pie Somijas robežas.
"Godīgi sakot, mēs esam pārsteigti, ka no Krievijas nav nekādas reakcijas. Bet es domāju, ka tas arī parāda, ka Krievija labi zina somu dvēseli, proti, ja mēs esam apņēmušies ko darīt, tad darām to līdz galam, un pilnīgi nekas to nemainīs.
Domāju, ka Krievija kaut kādā veidā tomēr atbildēs. Iespējams, tad, kad atkal varēs, viņi izvietos vairāk militāro spēku pie mūsu robežām.
Bet, kā jau sacīju, pagaidām mēs nejūtamies apdraudēti, un Krievijas reakcija līdz šim ir bijusi ļoti ierobežota.
Un, ja mēs esam NATO, tad tās vairs nav tikai Krievijas attiecības ar Somiju, bet gan Krievijas attiecības ar visu NATO."
Vilens norāda, ka Somija jau ir ratificējusi Zviedrijas dalību, kas ir gan simbolisks, gan praktisks solis, parādot solidaritāti ar kaimiņvalsti.
"Esam droši, ka arī Zviedrija pievienosies NATO un jau Viļņas samitā, taču tas būs atkarīgs no Turcijas un Ungārijas iekšpolitiskajiem procesiem."
KONTEKSTS:
Somija un Zviedrija ilgstoši atturējās no iesaistīšanās NATO. Taču Krievijas iebrukums Ukrainā radikāli mainīja drošības situāciju Eiropā, un abās valstīs politiķu un sabiedrības vidū strauji pieauga atbalsts dalībai NATO.
2022. gada 18. maijā gan Somija, gan Zviedrija iesniedza pieteikumus dalībai NATO.
Par gaidāmo alianses paplašināšanos pozitīvi izteicās gan NATO vadība, gan arī daudzas NATO dalībvalstis, taču bažas radīja Turcijas paziņojums, ka tā neatbalsta šo valstu iestāšanos NATO.
29. jūnijā Zviedrija un Somija saņēma NATO uzaicinājumu pievienoties aliansei, bet šis lēmums vēl bija jāratificē visām 30 esošajām NATO dalībvalstīm. Somijas gadījumā to paveikušas visas 30 dalībvalstis, bet Zviedrijas pieteikumu vēl nav apstiprinājušas Turcija un Ungārija.