Dienas ziņas

Jauni paplašinātās realitātes objekti Liepājā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

ES sankcijas pret Krieviju – cik daudz, un cik efektīvas?

Eiropas Savienība negrasās apstāties sankciju pastiprināšanā pret Krieviju

Eiropas Savienība (ES) līdz šim noteikusi jau 12 sankciju kārtas pret Krieviju – tajās katru reizi papildināts personu un uzņēmumu saraksts, kuru aktīvi Eiropā iesaldēti un kuriem liegts ieceļot Eiropā. Sankcijām pakļauto vidū ir gan Krievijas diktators Vladimirs Putins, gan parlamenta deputāti, oligarhi, propagandisti, militārpersonas.

No SWIFT sistēmas atslēgtas 10 Krievijas bankas, Eiropas gaisa telpa un ostas ir slēgtas Krievijas lidmašīnām un kuģiem, aizliegts importēt Krievijas gāzi un naftu, lai gan ar dažiem izņēmumiem.

Eiropas Savienība tikko noteikusi sankcijas pret Krievijas valsts dimantu ieguves uzņēmumu "Alrosa". Šis solis papildina decembrī noteikto dimantu eksporta aizliegumu no Krievijas.

"Alrosa" veido 90 procentus no Krievijas dimantu ražošanas apjoma – tie ir apmēram 4 miljardi dolāru gadā. Tagad Eiropas sankcijas ierobežos uzņēmumu un arī tā izpilddirektors Pāvels Mariņičevs nonācis melnajā sarakstā, uz ko attiecas vīzu aizliegums un līdzekļu iesaldēšana.

ES šādi cenšas "atņemt Krievijai svarīgo ienākumu avotu", sociālo mediju platformā "X" pauda ES ārpolitikas vadītājs Žuzeps Borels.

Šis solis ir daļa no G7 aizlieguma Krievijas dimantu importam, kas stājās spēkā 1. janvārī. ASV šādas sankcijas jau ieviesa pirms pusotra gada, bet Eiropa ilgi nevarēja saņemties, baidoties par to, kas notiks ar dimantu biržu un dimantu apstrādi Beļģijas pilsētā Antverpenē.

Bet jau pirms šo sankciju ieviešanas Krievijas dimanti lielākoties ieplūda Ķīnas tirgū, jo lielās Rietumu juvelierizstrādājumu kompānijas boikotēja Krievijas dārgakmeņus vēl pirms sankciju ieviešanas.

Lielākais izaicinājums, ar ko saskaras ES sankciju režīms, ir sankciju apiešana. Tāpēc ES Padome izlēma iekļaut sankciju pārkāpšanu "ES noziegumu" sarakstā, pat vēl vairāk – Padome un Eiropas Parlaments decembrī vienojās par jauniem noteikumiem, lai nodrošinātu, ka sankciju pārkāpšana tiek kriminalizēta.

Vienīgais, ko Eiropas sankcijas nebloķē, ir Krievijas pārtikas un lauksaimniecības produktu eksports uz pasaules tirgiem.

Pretēji daudzu cerībām Krievijas ekonomika šos ierobežojumus ir izturējusi, bet tās ekonomikas izaugsme ir ievērojami samazinājusies, Krievijā trūkst darbaspēka – gan mobilizācijas, gan pastiprinātās emigrācijas dēļ.

Nākamā Eiropas sankciju kārta pret Krieviju, kas būs jau 13. pēc kārtas, varētu būt gaidāma februārī – Krievijas pilna apjoma iebrukuma Ukrainā otrajā gadadienā, lai demonstrētu Eiropas atbalstu Ukrainai.

KONTEKSTS:

Pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma sākšanas Ukrainā pret to ieviesta virkne sankciju. Kamēr sankcijām pakļauto preču eksports uz Krieviju rūk, apjomi strauji auguši uz valstīm, kuras turpina tirdzniecību ar Krieviju. Tas radījis bažas par sankciju apiešanu, ko ierobežot ar jauniem pasākumiem cer Eiropas Komisija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti