Francijā sāk aplēst zaudējumus pēc vairāku dienu nekārtībām

Vairākas dienas ilgušie vardarbīgie protesti Francijā šķietami sāk rimties. Nemieru laikā vairākas naktis no vietas viscaur Francijā tika dedzināts un laupīts.Varasiestādes un uzņēmumi sākuši aplēst radītos zaudējumus.

Protesti Francijā sākās otrdienas vakarā, pēc tam kad policija nāvējoši sašāva 17 gadus vecu Ziemeļāfrikas izcelsmes jaunieti, kurš bija atteicies pakļauties ceļu policijas prasībām un apturēt auto. 

Arī naktī uz pirmdienu vairākās Francijas pilsētās notika sadursmes starp pārsvarā gados jaunajiem grautiņu dalībniekiem un policistiem. Sociālajos tīklos ir parādījušies kārtējie video, kuros ir redzams, kā policistus apmētā ar dažādiem priekšmetiem un apšauda ar pirotehniku. Ir notikuši vairāki marodierisma gadījumi, kad nekārtību dalībnieki ielauzās populāru zīmolu veikalos un iznesa no tiem preces.

Taču izskatās, ka nemieri pamazām sāk pierimt, jo aizvadītajā naktī policija ir aizturējusi tikai ap 150 cilvēku, kas ir maz, salīdzinot kaut vai ar nakti uz svētdienu, kad aizturēja 719 nekārtību dalībniekus.

Kopumā kopš grautiņu sākuma ir aizturēti vairāk nekā 3000 cilvēku. Nogalinātā jaunieša tuvinieki svētdien aicināja nekārtības pārtraukt. 

Tikmēr sākta izmeklēšana saistībā ar nekārtību laikā notikušu uzbrukumu Parīzes piepilsētas mēra mājām, tajā ietriecoties ar auto un mēģinot aizdedzināt.

Personisks uzbrukums Parīzes piepilsētas Lailerosas mēra Vensāna Žanbrusa ģimenei šķietami licis Francijai atmosties. Incidents, kurā nemiernieki centās aizdedzināt mēra māju un pēc tam ar petardēm apmētāja bēgošo sievu un mazās meitas, šokēja daudzus un šobrīd tiek izmeklēts kā slepkavības mēģinājums.

"Sievai bija operācija. Viņa uzzināja, ka trīs mēnešus nevarēs staigāt. Bērniem fiziski viss ir kārtībā. Mazākā krītot sasita uzacs kaulu, bet vairāk viņai ir traumtisks šoks pēc notikušā," vēsta Žanbruss.

Tas pārkāpis visas robežas – atzina pilsētas mērs, kurš uzbrukuma brīdī pats mājās nebija. Viņam pievienojušies arī citi nemieru skarto pašvaldību vadītāji, kas aicinājuši sabiedrību iziet ielās, lai protestētu pret vardarbību.

Lai spriestu par drošības situāciju valstī, Francijas prezidentam Emanuelam Makronam pirmdien paredzēta tikšanās ar abu parlamenta palātu spīkeriem. Savukārt otrdien Makrons tikšoties ar nemieru skarto 220 pilsētu un pašvaldību vadītājiem.

Makrons arī vēloties veikt detalizētu izvērtējumu tam, kāpēc sākās šie masveida nemieri, kas esot viens no smagākajiem pārbaudījumiem viņa sešus gadus ilgās prezidentūras laikā.

Demolēšana, dedzināšana, brutāli uzbrukumi, tas viss negodina nogalinātā jaunieša Nahela piemiņu – medijiem paudusi arī viņa ģimene, kas aicinājusi uz mieru. Viņu ieskatā, jāmainās ir likumiem, ar kuriem tiek pieļauta likumsargu lētāla spēka izmantošana, kas noveda pie dēla nāves.

Francijas soda kodeksi tika mainīti 2017. gadā, kad valstī pieaugošās vardarbības dēļ tika paplašinātas policistu pilnvaras ieroču  izmantošanā. Šogad ceļu policijas pārbaudes laikā nošauti trīs cilvēki, pagājušogad – 13, turklāt vairums upuru nav bijuši vietējās izcelsmes.

KONTEKSTS:

Francijas policists 27. jūnijā nogalināja 17 gadu vecu arābu izcelsmes pusaudzi, kurš mēģināja aizbēgt no likumsargiem ar nomas automašīnu. Divi policisti apturēja jaunieti, jo viņš pārkāpa vairākus ceļu satiksmes noteikumus. Pēc tam puisis mēģināja ar automašīnu aizbēgt, un viens no policistiem viņa virzienā raidīja šāvienu. Tā rezultātā pusaudzis zaudēja dzīvību.

Pret policistu, kurš atklāja uguni, sākta izmeklēšana par slepkavību. Francijas prokurori apgalvo, ka šaujamieroča lietošana nebija juridiski pamatota.

Francijas pilsētās pēc šī incidenta sākās plaši nemieri, apsūdzot policiju un Francijas valdību rasismā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti