Dienas ziņas

Baltijas ministri Gruzijas protestos

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Izraēlas armija uzbrūk Gazas joslas ziemeļos

Izraēlas līderiem nesaskaņas par Gazas joslas nākotni

Gazas joslā turpinās Izraēlas armijas un palestīniešu teroristiskā grupējuma "Hamās" cīņas. Sīvas ielu kaujas notiek Gazas joslas ziemeļu pilsētā Džabalijā. Kaujinieki izmanto tuneļu sistēmu un uzbrūk Izraēlas karavīriem no visām pusēm. Cīņas turpinās arī dienvidu pilsētā Rafahā, un Izraēlas spēki ir pārtraukuši virzību uz priekšu.

Izraēlas armijas tanki kājnieku pavadībā arvien dziļāk virzās Džabalijas pilsētas sirdī. Uz viņiem tiek šautas prettanku raķetes, mestas granātas un krīt mīnmetēju lādiņi.

Palestīniešu teroristiskais grupējums "Hamās" izrāda sīvu pretestību un paziņojis, ka cīnīsies līdz pēdējam vīram.

Izraēlas armija šeit cīnās jau no pirmajām iebrukuma dienām, taču virzība ir ļoti lēna.

Viņi to skaidro ar sarežģīto un labi nocietināto "Hamās" tuneļu sistēmu, kas atrodas gan zem dzīvojamajām mājām, gan kanalizācijas sistēmā. Kaujinieki apšauda Izraēlas karavīrus no visām pusēm, un tas reizēm izraisa haotiskas apšaudes.

Tāda notika arī ceturtdien, kad Izraēlas tanka raidīts lādiņš trāpīja savējiem. Bojā gāja pieci Izraēlas karavīri.

Taču saspringums vērojams ne tikai kaujas laukā. Attiecības saspīlējušās arī starp Izraēlas premjerministru Benjaminu Netanjahu un aizsardzības ministru Joavu Galantu.

Aizsardzības ministrs uzstāj uz Izraēlas neiejaukšanos nākotnes Gazas joslas civilajā un militārajā pārvaldē, kamēr Netanjahu no šāda plāna neatsakās.

Izraēlas aizsardzības ministrs Joavs Galants (no labās) apmeklē Gazas joslā izvietotās Izraēlas kara...
Izraēlas aizsardzības ministrs Joavs Galants (no labās) apmeklē Gazas joslā izvietotās Izraēlas karaspēka vienības

"Es nepiekritīšu Izraēlas militārās pārvaldes nodibināšanai Gazā. Izraēla nedrīkst izveidot arī civilo pārvaldi Gazā. Aicinu premjerministru Benjaminu Netanjahu pieņemt lēmumu un paziņot, ka Izraēla nevaldīs pār civilajām lietām Gazā, ka tur nebūs Izraēlas militārā vara un ka nekavējoties tiks virzīta alternatīva "Hamās" pārvaldei Gazas joslā," pavēstīja Galants.

Izraēlas premjers Netanjahu nāca klajā ar atbildes komentāru un salīdzināja teroristisko grupējumu "Hamās" ar politisko partiju "Fatah", kas valda pār palestīniešu Rietumkrasta teritorijām.

"Es neesmu gatavs aizstāt "Hamās" ar "Fatah". Pēc briesmīgā slaktiņa oktobrī es pavēlēju iznīcināt "Hamās". Izraēlas armija un drošības spēki pret viņiem cīnās," norāda Netanjahu.

"Kamēr "Hamās" netiks sakauts, neviena cita puse neiejauksies, lai pārvaldītu Gazas civiliedzīvotājus. Noteikti ne Palestīnas pašpārvalde. Viņi atbalsta, veicina un finansē terorismu. Es neesmu gatavs aizstāt "Hamāsstānu" ar "Fatahstānu"."

Cīņas turpinās arī Gazas joslas dienvidos, it īpaši Rafahas pilsētā. Taču tur, pēc Izraēlas armijas ziņām, nenotiek nekāda armijas virzība uz priekšu. Ielu kaujās cieš arī daudz civiliedzīvotāju. Gan Gazas ziemeļos, gan dienvidos karadarbības zonā ir bēgļu nometnes un cilvēki jau vairākkārt devušies drošāku vietu meklējumos, taču karadarbība viņus katru reizi sasniedz no jauna.

Izraēlas un "Hamās" konflikts tiek apspriests arī Arābu līgas samitā, kas ceturtdien sākās Bahreinas galvaspilsētā Manāmā.

Bahreinas karalis Hamads bin Isa al-Halifa nācis klajā ar aicinājumu rīkot starptautisko miera konferenci šī konflikta atrisināšanai.

Konflikta vidutājas Ēģiptes prezidents Abdelfatahs al Sisi, uzrunājot klātesošo valstu līderus, teicis, ka Izraēla izvairās no centieniem panākt šajā konfliktā pamieru.

"Mēs redzam Izraēlu izvairāmies no tās atbildības un centieniem panākt pamieru. Vēl vairāk, tā turpina savu nosodāmo militāro operāciju Rafahā, kā arī mēģinājumus izmantot Rafahas robežšķērsošanas punktu Gazas joslas blokādes nostiprināšanai.

Es uzsveru, ka Ēģipte nelokāmi noraidīs mēģinājumus likvidēt palestīniešu lietu un palestīniešu piespiedu pārvietošanu vai izraidīšanu," teica Ēģiptes prezidents.

Pieņemtajā deklarācijā arābu valstis aicināja starptautisko sabiedrību izvietot miera uzturētājus palestīniešu teritorijās līdz brīdim, kad tiks panākts risinājums par Izraēlas un Palestīnas valstu līdzāspastāvēšanu.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.

Izraēla atbildēja ar militāro operāciju Gazas joslā, kā arī pastiprināja klātbūtni Jordānas rietumkrastā solot iznīcināt teroristu grupējumu "Hamās.

Līdz šim Gazas joslā bojā gājuši vairāk nekā 35 tūkstoši cilvēku, lielākoties sievietes un bērni, liecina "Hamās" pārvaldītās Veselības ministrijas dati, un ANO brīdinājusi par tur pieaugošajiem bada draudiem.

Starptautiskā sabiedrība, tostarp arī vairāki Izraēlas sabiedrotie, vairākkārt norādījuši uz nesamērīgu Telavivas atbildi teroristu uzbrukumam, taču Benjamina Netanjahu vadītā valdība apņēmusies turpināt cīņu par "Hamās" likvidēšanu Gazas joslā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti