Pamiers beidzies – Izraēla atsākusi militārās operācijas Gazas joslā

Izraēla ir paziņojusi, ka atsāk militārās operācijas Gazas joslā, apsūdzot "Hamās" pirms nedēļas noslēgtā pamiera nosacījumu pārkāpšanā. Tas notika pēc tam, kad tika notriekta raķete virs Sderotas pilsētas Izraēlas dienvidos. Izraēlas armija paziņoja, ka raķeti izšāva no Gazas.

Dienas pirmajā pusē Izraēla veica uzlidojumus ne tikai Gazas ziemeļos, kas iepriekš bija karadarbības epicentrs, bet arī dienvidos, kur patvērumu ir guvuši simtiem tūkstošiem civiliedzīvotāju. "Hamās" kontrolētā Gazas Veselības ministrija apgalvo, ka uzbrukumos ir nogalināti vairāk nekā 30 cilvēki, bet šai informācijai nav neatkarīga apstiprinājuma.

Izraēlas Aizsardzības spēki Gazas joslā esot izmetuši skrejlapiņas, brīdinot Gazas dienvidu daļas Hānjūnisas iedzīvotājus, lai tie drošības labad dodas tālāk uz dienvidiem, vēstīja britu raidsabiedrība BBC.

Sociālajos tīklos izplatās fotogrāfijas ar skrejlapiņām, uz kurām rakstīts, ka Hānjūnisa "ir bīstamā kaujas zona" un cilvēkiem, kas dzīvo uz austrumiem no pilsētas, steidzami jāmeklē patvērums netālu esošajā Rafahā pie Ēģiptes robežas.

Līdzīgas brīdinājuma skrejlapas dažos Gazas joslas rajonos izvietotas jau kopš kara sākuma, apgalvoja Izraēlas spēki, lai tā pēc iespējas vairāk izvairītos no civiliedzīvotāju upuriem Gazas joslā.

Tāpat Izraēlas Aizsardzības spēki ir izveidojuši Gazas karti, kas sadalīta simtos zonu un kas, kā apgalvo Izraēlas bruņotie spēki, tiks izmantota, lai palīdzētu Gazas iedzīvotājiem izvairīties no turpmākām kaujām, liecina BBC rīcībā nonākusī informācija.

Karte ar numurētām zonām publicēta internetā, lai civiliedzīvotāji varētu labāk sagatavoties nākamajam kara posmam.

Izraēla arī apgalvo, ka līdz pulksten 7 no "Hamās" nebija saņemts saraksts ar ķīlniekiem, kurus teroristiem vajadzēja atbrīvot piektdien, 1. decembrī.

Iepriekš izdevums "Wall Street Journal", atsaucoties uz Ēģiptes valdības amatpersonām, ziņoja, ka ir panākta vienošanās par pamiera pagarināšanu vēl uz vienu dienu, lai varētu notikt kārtējā ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņa starp Izraēlu un "Hamās".

Ceturtdienas, 30. novembra, vakarā notika jau septītā šāda veida apmaiņa. Tās laikā "Hamās" no gūsta atbrīvoja vēl astoņus Izraēlas pilsoņus. Iepriekš tika ziņots, ka "Hamās" Izraēlai atdos arī trīs mirušu ķīlnieku mirstīgās atliekas, tomēr nav ziņu, ka tas būtu noticis.

Savukārt Izraēla ceturtdien no cietumiem izlaida vēl 30 palestīniešu.

Līdz šim no Gazas dzīvi ir atgriezušies 110 ķīlnieki, kurus "Hamās" teroristi nolaupīja 7. oktobrī iebrukuma laikā Izraēlā. No tiem 83 ir Izraēlas pilsoņi, trīs ir Krievijas un Izraēlas dubultpilsoņi, bet 24 ir Taizemes un Filipīnu pilsoņi.

7. oktobrī iebrucēji nolaupīja 240 cilvēkus, kas nozīmē, ka Gazā varētu atrasties vēl aptuveni 130 ķīlnieki.

Katara ir paziņojusi, ka joprojām turpina diplomātiskos centienus panākt, lai Izraēla un "Hamās" tomēr vienotos par atgriešanos pie uguns pārtraukšanas režīma.

Neraugoties uz to, ka Gazā jau nedēļu bija spēkā trausls pamiers, situācija saglabājas saspīlēta. To apliecināja arī šorīt notikušais raķetes uzbrukums Sderotas pilsētai Izraēlas dienvidos. Izraēlas armija paziņoja, ka pretgaisa aizsardzības sistēma ir notriekusi no Gazas izšauto raķeti.

Savukārt ar "Hamās" saistītā ziņu aģentūra "Šehab" vēstīja par vairākiem sprādzieniem un apšaudēm Gazas ziemeļos. Bet telekanāla "Al Jazeera" korespondents ziņoja, ka šorīt debesīs virs Gazas ir pamanīti Izraēlas droni un iznīcinātāji.

Ceturtdienas vakarā vizīti Izraēlā un Palestīniešu pašpārvaldes pārvaldītajā Rietumkrastā noslēdza ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens. Viņš pavēstīja, ka sarunā ar Izraēlas premjerministru Benjaminu Netanjahu ir saņēmis nepārprotamu vēstījumu, ka Izraēla tuvākajās dienās gatavojas atsākt militārās operācijas Gazā.

Blinkens sacīja, ka viņš ir aicinājis Izraēlu neatkārtot kara pirmo nedēļu kļūdas, kad intensīvajos aviācijas uzlidojumos tika nogalināti tūkstošiem civiliedzīvotāju.

 "Tas nozīmē veikt efektīvākus pasākumus, lai aizsargātu civiliedzīvotāju dzīvību, tostarp skaidri un precīzi nosakot teritorijas un vietas Gazas dienvidu un centrālajā daļā, kur viņi var būt drošībā un ārpus karadarbības zonas. Tas nozīmē izvairīties no turpmākas ievērojamas civiliedzīvotāju pārvietošanas Gazas iekšienē. Tas nozīmē izvairīties no dzīvībai svarīgas infrastruktūras, piemēram, slimnīcu, elektrostaciju un ūdensapgādes iekārtu bojāšanas. Un tas nozīmē, ka civiliedzīvotājiem, kuri ir pārvietoti uz Gazas dienvidiem, ir jādod iespēja atgriezties ziemeļos, tiklīdz apstākļi to atļauj. Nedrīkst notikt ilgstoša iekšējā pārvietošana. To visu var izdarīt tā, lai Izraēla joprojām varētu sasniegt savus mērķus," sacīja Blinkens.

Atsākoties karadarbībai Gazas joslā, Vācijas ārlietu ministre Annalēna Bērboka aicinājusi panākt jaunu vienošanos par pagaidu pamieru starp Izraēlu un teroristisko grupējumu "Hamās", vēstīja sabiedriskās raidorganizācijas ARD ziņu raidījums "Tagesschau".

Vācijas ārlietu ministre norādīja, ka šobrīd ir jādara viss iespējamais, lai nodrošinātu humānās palīdzības pamiera pagarināšanu.

Bērboka atzīmēja, ka pamiera pagarināšana ir nepieciešama visu "Hamās" nolaupīto ķīlnieku atbrīvošanai un "palestīniešu ciešanu atvieglošanai".

"Izraēla nekad nevarēs dzīvot drošībā, ja netiks apkarots terors. Un tai pat laikā Izraēla varēs būt drošībā tikai tad, ja palestīniešiem arī būs nākotnes izredzes," sacīja Bērboka.

Viņa arīdzan uzsvēra, ka labāka nākotne Tuvajos Austrumos ir iespējama tikai tad, ja "Hamās" nebūs izredžu atgūties.

""Hamās" vairs nedrīkst radīt eksistenciālus draudus Izraēlai. "Hamās" ir jānoliek ieroči. Tas ir vienīgais veids, kā panākt, lai divu valstu izveides risinājums parādītos uz politiskā apvāršņa – lai arī cik nereāli tas šodien šķistu," teica Bērboka.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Pagājušajā nedēļā Izraēla un "Hamās" vienojās par uguns pārtraukšanu uz dažām dienām, to laikā veicot ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti