Tokijas spēļu pārcelšana starptautiskajām sporta federācijām rada finanšu apdraudējumu

Starptautiskās sporta veidu federācijas ierasti saņem miljoniem dolāru par dalību olimpiskajās spēlēs, bet Tokijas olimpiādes pārcelšana uz 2021.gadu tām var izraisīt nopietnas finanšu sekas, jo Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) veikto četrgades kompensāciju izmaksa var vienu gadu aizkavēties. 

Vairāki aģentūras AFP aptaujātie starptautisko federāciju pārstāvji atzina, ka situācija ir saspringta un ļoti drūma. SOK maksātā kompensācija par Tokijas spēlēm pienāktos 28 sporta veidu federācijām, bez šāda finansējuma atstājot tikai karatē, sērfingu, skeitbordu, kāpšanas sportu un beisbolu/softbolu, kas būs olimpiskie jaunpienācēji Tokijā. 

Pēc Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm 2016.gadā SOK sporta veidu federācijām izmaksāja 520 miljonus dolāru. SOK maksājumus sadalošās organizācijas - Olimpisko vasaras sporta veidu federāciju savienības (ASIOF) - ģenerāldirektors Endrjū Raiens iesaka federācijām Tokijas spēļu kontekstā nerēķināties ar lielāku kompensāciju par to, kas tika izmaksāta pēc Rio spēlēm.

Starptautiskajām federācijām izmaksājamo summu aprēķina pēc dažādu faktoru kopuma, tostarp auditorijas un organizācijas lieluma. 

Ar lielākajām kompensācijām - apmēram 40 miljoniem dolāru katram - var rēķināties vieglatlētikas, peldēšanas un vingrošanas federācijas. Nākamajā līmenī uz apmēram 25 miljoniem dolāru pretendēs riteņbraukšana, basketbols, volejbols, futbols un teniss. Trešajā līmenī ar 17 miljoniem dolāru katram ietilpst astoņi sporta veidi, tostarp airēšana, džudo, bokss un galda teniss.

Savukārt ceturtajā līmenī ar 12 miljoniem dolāru ir deviņi sporta veidi, kuru vidū iekļautas burāšanas, kanoe un paukošanas federācijas. Sarakstu noslēdz regbijs, golfs un modernā pieccīņa, kam pienāktos apmēram pa septiņiem miljoniem dolāru.

Starptautiskajai futbola federācijai (FIFA) vai Starptautiskajai basketbola federācijai (FIBA) olimpiskās kompensācijas ir proporcionāli mazs ienākumu avots, turpretim citām tas ir kritiski svarīgs. "Dažām [sporta veidu] federācijām varētu pietrūkt naudas plūsmas, lai vienu gadu izdzīvotu," paskaidroja ASIOF ģenerāldirektors.

Daļai federāciju olimpisko spēļu pārcelšanas dēļ jāmaina savu sacensību kalendārs, kas arī negatīvi ietekmēs naudas plūsmu. Kādas starptautiskās sporta federācijas pārstāvis, kas nevēlējās sevi nosaukt, aģentūrai AFP paskaidroja, ka pasaules čempionāts nodrošina 10 miljonu dolāru ienākumu, bet tā pārcelšana par gadu radīs nopietnas problēmas, it īpaši, ja septembrī neienāksies SOK maksājums. 

Savukārt SOK uzskata, ka pašlaik vēl nav iespējams izvērtēt Tokijas spēļu pārcelšanas ietekmi, jo vēl jāanalizē daudzi nezināmie. SOK plāno katra sporta veida situāciju izvērtēt atsevišķi.

Koronavīrusa pandēmijas dēļ 22 starptautiskajām sporta veidu federācijām, kas bāzējas Šveicē, ir iespēja pretendēt arī uz šīs Alpu valsts valsts palīdzības sistēmā atvēlētajām finansēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Sporta politika
Sports
Jaunākie
Interesanti