Ukraina neliegs saviem sportistiem sacensties ar agresorvalstu pārstāvjiem neitrālā statusā

Ukrainā pieņemtie noteikumi liegs valsts sportistiem piedalīties sacensībās, kur Krievijas vai Baltkrievijas pārstāvji startē zem sava karoga, bet ierobežojumi neattieksies uz situācijām, ja agresorvalstu atlēti sacentīsies neitrālu dalībnieku statusā. Tas gan nenozīmē, ka Ukraina būtu piekritusi Krievijas un Baltkrievijas neitrālu sportistu dalībai Parīzes olimpiskajās spēlēs.

(papildināts ar Ukrainas paukotājas diskvalifikāciju pasaules čempionātā)
Vēl nav pieņemts lēmums par Ukrainas dalību Parīzes olimpiskajās spēlēs, ja tajās startēs neitrāli Krievijas un Baltkrievijas sportisti, intervijā aģentūrai "Reuters" teica Ukrainas jaunatnes un sporta ministrs Vadims Gutcaits. Ukraina gan negrasās liegt saviem sportistiem kvalificēties olimpiskajām spēlēm.

Trešdien vakarā tika publicēti Gutcaita parakstīti noteikumi, kas nepārprotami aizliedz Ukrainas sportistiem piedalīties sacensībās, kur Krievijas un Baltkrievijas dalībnieki startē zem savas valsts karoga. Tomēr noteikumos nav minēti kādi ierobežojumi situācijās, ja agresorvalstu atlēti ir neitrālu dalībnieku statusā bez savas valsts karoga, himnas un citiem valstiskuma simboliem. Turklāt noteikumos ir saistoša norāde ukraiņiem atsaukt dalību sacensībās, ja sāncenši pārkāpj neitralitātes nosacījumus.

Gutcaits paskaidroja, ka

Ukrainas sporta sabiedrībā ir rosināta diskusija, vai startēt Parīzes olimpiskajās spēlēs, ja tajās piedalīsies Krievijas un Baltkrievijas sportisti neitrālā statusā. 

"Ja tas [Krievijas un Baltkrievijas neitrālu sportistu dalība] notiks, vai mēs startēsim [Parīzē] vai ne, lēmums vēl nav pieņemts, līdz ar to [nostāja] pašlaik nav mīkstināta. Mēs esam sākuši diskusiju ar sporta federāciju vadītājiem, pašām federācijām, sporta cilvēkiem," teica Gutcaits, kurš tāpat kā Starptautiskās Olimpiskās komitejas [SOK] prezidents Tomass Bahs ir olimpiskais čempions paukošanā. "Mēs nevaram būt viņiem [Krievijas un Baltkrievijas sportistiem] blakus, bet, no otras puses, mēs sodām savus sportistus, ja viņi nevar piedalīties, startēt un uzvarēt, lai uz pjedestāla parādītu mūsu karogu."

Ukrainas parlamentā ievēlētais Tokijas olimpisko spēļu čempions Žans Beļeņuks sacīja, ka

pieņemtās izmaiņas noteikumos paver sportistiem iespēju kvalificēties Parīzes olimpiskajām spēlēm.

"Tas paver iespēju mūsu sportistiem piedalīties starptautiskās sacensībās, izpildīt olimpisko kvalifikāciju un gatavoties Parīzes spēlēm," pavēstīja Beļeņuks.

Startējot kopā ar neitrāla dalībnieka statusu ieguvušiem Krievijas sportistiem, ukraiņiem gan nav garantēts, ka sacensības noritēs gludi. 

Ukrainas paukotāja Olga Harlana ceturtdien pasaules čempionātā Milānā atteicās paspiest Krievijas paukotājas roku pēc mača un saņēma par to diskvalifikāciju. Četrkārtēja pasaules čempione Harlana pārspēja Krievijas paukotāju Annu Smirnovu, kura sacenšas kā neitrālā sportiste. Pēc cīņas ukrainiete atteicās paspiest roku Smirnovai, kura to nosauca par necieņu un atteicās pamest laukumu.

Harlana aģentūrai AFP jau iepriekš norādīja, ka gadījumā, ja cīnīsies ar kādu no Krievijas paukotājiem, viņa nepaspiedīs roku pēc dueļa.

Lielākā daļa Parīzes spēlēs pārstāvēto sporta veidu starptautisko federāciju neiebilst pret Krievijas un Baltkrievijas atlētu dalību neitrālā statusā.

SOK ir aicinājusi starptautiskās sporta federācijas ļaut Krievijas un Baltkrievijas sportistiem starptautiskās sacensībās startēt neitrālā statusā, bet vēl nav paziņojusi, vai tādus pašus nosacījumus attiecinās arī uz 2024. gada Parīzes olimpiskajām spēlēm. Krievija un Baltkrievija kā valstis ielūgumu uz Parīzes spēlēm nesaņēma. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti