Baltijas valstu ministri: Krievijas un Baltkrievijas sportistiem nav vietas olimpiskajās spēlēs

Krievijas un Baltkrievijas sportistu dalība olimpiskajās spēlēs nav pieļaujama nekādā statusā, kamēr turpinās agresorvalstu izraisītais karš Ukrainā, trešdien kopīgi paziņoja Baltijas valstu ārlietu ministri.

Igaunijas, Latvijas un Lietuvas ārlietu ministri atzinīgi novērtēja Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) apstiprinājumu, ka Krievija un Baltkrievija nesaņems ielūgumus uz 2024. gada Parīzes olimpiskajām spēlēm, kas tiks atklātas tieši pēc gada. Tomēr ministri par neattaisnojamu uzskata SOK ieteikumu dot iespēju abu valstu sportistiem startēt starptautiskās sacensībās neitrālā statusā, kamēr Krievija un tās līdzdalībniece Baltkrievija turpina nežēlīgu karu pret Ukrainu, lai iznīcinātu suverēnu nāciju – olimpiskās kustības dalībnieci.

"Kamēr Krievijas agresija un zvērības, kas vērstas pret Ukrainu un tās tautu, tostarp tās sporta kopienu, ir tikai pasliktinājušās, nav pamatojuma atvieglot nekādus ierobežojumus pret Krieviju un Baltkrieviju, tostarp tos, ko SOK noteica pirms vairāk nekā pusotra gada," norādīja Baltijas valstu ministri. "Mēs nevaram ignorēt to, ka šos sportistus atbalsta viņu valdības, kā arī uzņēmumi, kas atbalsta pašreizējos režīmus Krievijā un Baltkrievijā."

Piedalīšanās aizliegums Krievijas sportistiem, kuri pašlaik pilda militāro dienestu, pienācīgi nerisina situāciju,

jo viņu valsts izmanto arī neitrālu sportistu klātbūtni starptautiskās sacensībās savā propagandā, kas ietver agresora armijas slavināšanu un militārās vervēšanas veicināšanu.

Krievijas agresijas kara dēļ pret Ukrainu dzīvību ir zaudējuši simtiem Ukrainas sportistu, un apzinātos uzbrukumos civilajai infrastruktūrai iznīcinātas vai bojātas Ukrainas sporta būves, vēstīja ministri. Daudziem Ukrainas sportistiem kara dēļ joprojām nav iespējams piedalīties sporta pasākumos.

Ministri arī pauda neapmierinātību ar SOK nesenajiem izteikumiem, kas apsūdzēja Eiropas valstis dubultstandartos, daudzu citu karu un konfliktu vidū īpaši tikai izceļot Krievijas iebrukumu Ukrainā. Ministri uzsvēra, ka  Krievijas karš Ukrainā ir vēl nebijuša vēriena bruņots konflikts kopš Otrā pasaules kara, bet centieni mainīt robežas ar varu un noziegumi pret cilvēci ir rupjš Apvienoto Nāciju Organizācijas statūtu pārkāpums, kas grauj arī olimpiskās kustības pamatprincipus.

Aicinājumā SOK kā vienai no ietekmīgākajām sporta organizācijām pasaulē Baltijas valstu ministri rosināja saglabāt sportā ierobežojošos pasākumus, kamēr Krievija turpinās neizprovocēto, nepamatoto un nelikumīgo agresijas karu.

Tas paredzētu neļaut Krievijas un Baltkrievijas sportistiem atgriezties olimpiskajās spēlēs jebkādā statusā.

"Visas starptautiskās sabiedrības pienākums un atbildība ir nodrošināt, lai olimpiskās spēles paliktu kā sportiskuma, izcilības un cieņas simbols," vēstīja ministri. "Mēs stingri aicinām jūs aizsargāt Olimpiskās hartas principus un sacensību integritāti un pārvērtēt pieeju attiecībā uz Krievijas un Baltkrievijas sportistu dalību gaidāmajās olimpiskajās spēlēs."

KONTEKSTS:

Gadu pirms 2024. gada Parīzes olimpisko spēļu sākuma SOK prezidents Tomass Bahs dalības ielūgumus izsūtīja 203 valstīm, kuru vidū vidū nav Krievijas un Baltkrievijas. Jau iepriekš SOK pauda, ka Krievija un Baltkrievija ielūgumus uz Parīzes spēlēm nesaņems, taču augstākā olimpiskā institūcija arvien iestājas par iespēju abu agresorvalstu sportistiem individuālajos sporta veidos startēt kā neitrāliem atlētiem, ja viņi nav saistīti ar valsts spēka struktūrām un nepauž atbalstu karam.

Sagaidāms, ka lēmumu par iespēju Krievijas un Baltkrievijas sportistiem piedalīties Parīzes spēlēs SOK pieņems ne agrāk kā oktobrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti