Piespēle

Liekam treknu punktu Pasaules kausam basketbolā. Saruna ar treneri Žani Peineru

Piespēle

Kārtslēkšana Latvijā allaž bijusi nelielas entuziastu grupas pārstāvēta

Rallijkross: ciemojamies pie Latvijas labāka rallijkrosa pilota Jāņa Baumaņa

Rallijkrosists Baumanis: Ja Eiropas čempionātā neizmainīs noteikumus, skatīsim citas iespējas

Latvijas rallijkrosa braucējs Jānis Baumanis labprāt turpinātu startēt Eiropas čempionātā arī nākamajā sezonā, tomēr pēc piedzīvotās vilšanās tiesnešu rīcības dēļ pieredzējušais autosportists vēlas vispirms sagaidīt jauno noteikumu redakciju, lai pieņemtu gala lēmumu. 

Pirms Eiropas čempionātā aizvadītās sezonas Baumanis izveidoja savu komandu "RX Team Latvia", ar kuras veikumu viņš kopumā ir apmierināts. Eiropas vicečempiona titulu ieguvušais Baumanis sarunā Latvijas Radio atzina, ka divi posmi ar nelaimīgiem tiesnešu lēmumiem diezgan pamatīgi iespaidoja sezonas kopvērtējumu, bet kopumā viņš ir priecīgs par to, kā "RX Team Latvia" sevi parādīja Eiropas čempionātā. 

Jānis Baumanis par pieredzi rallijkrosā un nākotnes plāniem
00:00 / 25:31
Lejuplādēt

Projektu Baumanis plāno turpināt ne tikai nākamajā sezonā, bet arī pārskatāmā nākotnē ilgākā posmā. Viņš ir apņēmies sekot, kā virzīsies Eiropas čempionāta noteikumu pieņemšana, un ir gatavs arī pats paskubināt Starptautisko Automobiļu federāciju (FIA) rīcībai. Mērķis ir panākt vienādu tiesāšanu un līdzvērtīgus noteikumus visiem braucējiem saistībā ar spēkratu kontaktu trasē. Būtisks aspekts būs arī Eiropas čempionāta kalendārs, kam jākļūst zināmam decembrī.

"Protams, mērķis ir turpināt braukt Eiropas čempionātā rallijkrosā," teica Baumanis.

Ja čempionāta nolikumā gaidīto tiesāšanas izmaiņu nebūs, lielas vēlmes braukt Eiropas čempionātā Baumanim nav. Viņš lēš, ka aizvadītajā sezonā būtu izdevies iekrāt uzvarai kopvērtējumā nepieciešamo punktu skaitu, ja ne piešķirtie sodi.

"Tas grauž vēl joprojām. Teiksim tā, esmu ticis tam pāri, bet čempions ir viens," uzsvēra Baumanis. "Ja viņi [FIA] neizmainīs noteikumus [Eiropas čempionātā], mēs noteikti skatāmies uz citām opcijām."

Kā alternatīvu iespēju Baumanis izskata Ziemeļvalstu čempionātu vai dalību sacīkstēs Francijā,

kur atsevišķos posmos brauc apmēram 40 mašīnu 50–60 tūkstošu skatītāju klātbūtnē. Turklāt Francijā startē daudz titulētu braucēju, tostarp Sebastjans Lēbs, piebilda Baumanis. Tomēr ar lēmumiem viņš nesteigsies, kamēr nebūs zināmi FIA noteikumi.

Aizvadītajā sezonā Baumanis pārliecinājās par savas komandas noderību. Profesionālā līmenī braucot kopš 2014. gada, krājās pieredze un kļuva acīmredzams, ka finanšu izdevumi arvien pieauga. Savu komandu Baumanis uzskata par finansiāli noteikti izdevīgāku risinājumu nekā dalību kādā citā privātā komandā, turklāt nākamos gadus "RX Team Latvia" nebūs nepieciešamas tik lielas investīcijas.

"Sanāk aizbraukt uz sacensībām, mašīna ir, bāze šeit, visas rezerves daļas ir. Saliec mašīnā iekšā, iegādājies lidmašīnas biļetes vai brauc ar busiņu atkarībā, uz kuru pasaules malu, uz kuru Eiropas malu jābrauc," pastāstīja Baumanis. "Tas noteikti ir daudz izdevīgāk, nekā maksāt kādām ārvalstu komandām par to, ka apkalpo tevi un mašīnu."

Raksturojot pasaules čempionātu, Baumanis paskaidroja, ka rūpnīcas šobrīd tajā nav iesaistītas, bet ar privātu Latvijas komandu startēt tik augstā līmenī milzīgo finanšu tēriņu dēļ nav iespējams.

Baumanis gan vēros, kā pasaules čempionāts attīstīsies, lai pie izdevības vērtētu iespējas tikt kādā komandā. Kā pilotam Baumanim interesanti ir elektroauto, jo trasē tie ir vienu līdz pusotru sekundi ātrāki nekā ar benzīna dzinēju aprīkoti spēkrati. Taču svarīgi ir izstrādāt sabalansētus noteikumus, jo pretējā gadījumā vienkārši uzvarēs braucējs, kura komandai būs vislielākais budžets, paskaidroja pilots.  

Pasaules čempionātā Baumanis saskata lejupslīdi, jo rūpnīcas jau 2017. gadā gribēja attīstīt elektroauto, turpretim promotieri un FIA neko īsti nedarīja piecus gadus. Visas rūpnīcas tikmēr rallijkrosu jau pameta, jo ražotājiem nebija intereses attīstīt benzīna dzinējus un tērēt tam naudu.

Pašlaik rallijkross būtu autosportā TOP3 pasaules čempionāts ar daudz rūpnīcām un slaveniem braucējiem atpazīstamās trasēs, ja vien savulaik iespēja netiktu palaista garām,

uzskata Baumanis. Pašlaik viņam nav diez cik pozitīvs skats uz pasaules čempionāta nākotni, un pilots lēš, ka FIA ir jāizdara ļoti daudz mājasdarbu, lai sporta veids atgrieztos pienācīgi augstā līmenī. Toties pozitīvi Baumanis vērtē izaugsmi Latvijas un Lietuvas apvienotajā čempionātā, kur pieredzi guvuši jauni piloti mēģina rast iespējas startēt plašākā pasaulē. Ļoti daudz ko nosaka finanses un atbalstītāji, bet Baumanis nešaubās, ka ļoti lielam talantam viss ir iespējams.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti