Policijā ieilgusī ieroču atļauju pārformēšana raisa jautājumus par medību likumību

Beidzies termiņš, līdz kuram ieroču īpašniekiem, tostarp medniekiem, bija jāpārformē ieroču atļauja. Ņemot vērā, ka simtiem ieroču glabātāju Valsts policijā (VP) ar iesniegumu vērsās pēdējā brīdī, izveidojusies pamatīga pieteikumu rinda. Vairāki mednieki izpildījuši likuma prasību, iesniedzot pieteikumu atļaujas nomaiņai, bet medībās doties nedrīkst, līdz policija nebūs izsniegusi jaunu atļauju. 

Lielai daļai šaujamieroču īpašnieku, tajā skaitā arī medniekiem, līdz šā gada 14. septembrim bija jāsaņem jaunas ieroču glabāšanas, nēsāšanas un kolekcijas atļaujas. Lai ieroču īpašnieki nekļūtu par likuma pārkāpējiem, viņiem līdz 14. septembrim bija jāpaspēj VP iesniegt pieteikumu atļaujas pārreģistrācijai.

Latvijā reģistrēti aptuveni 32 000 šaujamieroču īpašnieku.

Līdz 29. septembrim ieroču atļaujas nav samainījuši 1137 ieroču īpašnieki, liecina policijas sniegtā informācija.

Portālam LSM.lv zināmi vairāki mednieki, kuri paspējuši laikus iesniegt pieteikumu ieroču atļaujas pārreģistrācijai, taču policija tos vēl nav izskatījusi. Ilgā pieteikumu vērtēšana medniekus darījusi bažīgus jautājumā – drīkst doties medīt ar līdzšinējo atļauju vai jāsagaida, kad policija izsniegs jaunu?

Par to neizpratni pauda arī Latvijas Mednieku savienībā, kuras valdes priekšsēdētājs Jānis Baumanis uzskata, ka pieteikumu vērtēšanas process VP vēl ir "no akmens laikmeta". Viņš arī uzskata, ka process aizkavējies, jo policija priekšplānā izvirzījusi nepilsoņu un uzturēšanās atļauju saņēmēju ieroču atļauju anulēšanu.

Baumanis sacīja: "Iesniegumu un pieteikumu process Valsts policijā aizvien ir akmens laikmetā. Mednieki ir tādi paši cilvēki kā visi pārējie, un dabīgi, ka liela daļa šo procesu atstāja uz pēdējo brīdi. Bet [atļauju pārreģistrācijas] process ir sarežģīts. Pēdējās nedēļās kādiem 20–30 biedriem sūtīju iesnieguma paraugu. Tu zvani policijai, viņus nevar sazvanīt. Kad beidzot sazvani, viņi skaidro, kas jāraksta iesniegumā."

VP pēc vairākām pretrunīgām atbildēm portālam LSM.lv galu galā paskaidroja – kamēr policija nav izsniegusi jaunu ieroču glabāšanas atļauju, mednieki nedrīkst doties medībās ar līdzšinējo atļauju. 

Rīgas reģiona pārvaldes Kārtības policijas pārvaldes Atļauju sistēmas nodaļas priekšnieks Maksims Mjadeļecs skaidroja, ka, ja VP pieņemts iesniegums līdz 14. septembrim, tad tā ir kā "pretim nākšanas" atļauja ieroci glabāt, līdz tiks izsniegta jauna atļauja. Tomēr medībās doties nedrīkst, jo Ieroču aprites likuma pārejas noteikumos noteikts – ieroča glabāšanas, nēsāšanas un ieroču kolekcijas atļauja, kas līdz 2019. gada 10. aprīlim tika izsniegta uz nenoteiktu laiku, ir derīga līdz 2023. gada 14. septembrim.

Tomēr Mjadeļecs neslēpa, ka policijā izveidojušās pamatīgas iesniegumu izskatīšanas rindas. Piemēram, Rīgas reģiona pārvaldē jāizskata vēl aptuveni 3000 iesniegumu. Policijā norādīja, ka tieši Rīgas reģionā iesniegumu apjoms ir vislielākais.

Rīgas reģiona pārvaldes Kārtības policijas pārvaldes Atļauju sistēmas nodaļā norādīja, ka, neskatoties uz to, ka likumsargi ieroču īpašniekus par atļauju atjaunošanu brīdināja jau no janvāra, lielākā daļa atļauju nomaiņu atstājusi uz pēdējo brīdi. Tas policijas kapacitātes trūkuma dēļ esot par iemeslu ilgajam iesniegumu izskatīšanas periodam. Tāpat katru ieroča īpašnieka lietu izskata individuāli. 

Medniece un žurnāla "Medības" galvenā redaktore Linda Dombrovska uzskata, ka ieroču atļauju nomaiņa vairākiem cilvēkiem aizkavējusies tieši policijas neizdarības dēļ. 

"Policija šā gada janvārī sāka runāt par to, kas ir stipri par vēlu, jo likums stājās spēkā 2019. gadā. Es nezinu, ko un kā policija plānoja darīt, kā grasījās īstenot šo procesu," sacīja Dombrovska. 

Vienlaikus Dombrovska ir skeptiska par to, vai policijas inspektori, kas varētu pārbaudīt ieroča atļaujas medībās, ir instruēti par to, kā rīkoties, ja mednieks medībās devies vēl bez jaunās ieroču atļaujas. 

"Pat ja policija presē sniedz oficiālu apstiprinājumu, ne vienmēr medību inspektors par to zina. Kad mežā notiek policijas pārbaude, tad var gadīties visādi," sacīja Dombrovska. 

Policijas pārstāvis Mjadeļecs norādīja, ka VP turpina darbu pie ieroču atļauju pārreģistrācijas pieteikumu izskatīšanas, taču, kad tieši Rīgas reģiona pārvaldē sakrājušies iesniegumi tiks izskatīti, viņš neprognozēja.  

Jāatgādina, ka pēc 14. septembra policija ne vien iekasē pilnu cenu par atļaujas pārformēšanu, bet vērtē arī saukšanu pie administratīvās atbildības, jo tas nozīmēs, ka ieroča īpašnieks nebūs izpildījis likuma prasības.

KONTEKSTS:

Eiropas Savienības (ES) direktīvas rezultātā mainījusies ieroču klasifikācija, un tā turpmāk būs vienāda visā ES teritorijā. Līdz ar to ir jāmaina ieroču atļaujas, lai tajās norādītu precīzu informāciju. 

Latvijā reģistrēti aptuveni 32 000 šaujamieroču īpašnieku. Prasība lielākoties skar tos ieroču īpašniekus, kuru rīcībā bija beztermiņa atļaujas. Tā skar ne vien medniekus, bet arī sportistus, kolekcionārus un pašaizsardzības ieroču īpašniekus. 

Izmaiņas skar arī gāzes pistoļu īpašniekus, jo visi gāzes ieroči, kas reģistrēti vai iegādāti pie komersanta līdz 2020. gada 17. janvārim, ir atzīti par pārveidojamiem šaušanai ar šaujamieroču munīciju. Līdz ar to tie tiek uzskatīti par B kategorijas šaujamieroci, kura nēsāšanai un glabāšanai ir citas prasības.

Lai ieroču īpašnieki nekļūtu par likuma pārkāpējiem, līdz 14. septembrim Valsts policijā (VP) bija jāiesniedz pieteikums atļaujas pārreģistrācijai. Atļauju var noformēt arī pēc 14. septembra, bet jārēķinās, ka tas būs maksas pakalpojums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti