Podkāsti kā alternatīva sportistu saziņai ar līdzjutējiem 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Profesionālais sports kļuvis par neatņemamu izklaides industrijas sastāvdaļu un laikā, kad liela daļa kultūras pasākumu nenotiek, ir retā šīs industrijas nozare, kas turpina piedāvāt savu produktu. Sporta kategorija podkāstos jeb raidierakstos nav zaudējusi aktualitāti. Ņemot vērā, ka Atlantijas okeāna viņā pusē Latvijas sportistu skaits ir gana liels, arī podkāsti var palīdzēt gūt padziļinātas zināšanas par mūsu sportistu gaitām Ziemeļamerikā. 

Sporta biznesa mašinērija Ziemeļamerikā nav gājusi ar līkumu pēdējo gadu modes kliedzienam – podkāstiem. Tos rada kā žurnālisti, tā entuziasti un pat paši sportisti. Pērnā gada pavasarī kādreizējais ASV sporta mediju giganta ESPN apskatnieks Bils Simonss pārdeva sev piederošo “The Ringer” podkāstu tīklu zviedru straumēšanas lietotnei “Spotify” par summu nepilnu 200 miljonu dolāru apmērā. “The Ringer” piedāvā desmitiem podkāstu, kas veltīti dažādiem popkultūras novirzieniem – sportam, mūzikai, kino. Arī pats Simonss nereti sēžas pie mikrofona, lai kopā ar kolēģiem un sportā, mūzikā vai kino pazīstamām personām runātu par aktuālo savā podkāstā

Simonsa kādreizējā darbavieta ESPN, tāpat kā citi sporta satura ražotāji, podkāstu platformās piedāvā savus ikdienas sarunu šovus podkāstiem pielāgotās versijās, kā arī ražo oriģinālsaturu.

Piemēram, par elitāru basketbola apskatnieku uzskatītā Eidriena Vodžnarovska podkāstā “Woj Pod” dzirdamas sarunas ar Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) treneriem, klubu ģenerālmenedžeriem, citiem žurnālistiem un ekspertiem, kas veido padziļinātu izpratni par to, kā strādā profesionālais basketbols tā visaugstākajā līmenī. Savukārt maksas sporta žurnālistikas medijs “The Athletic” piedāvā saviem klausītājiem podkāstu “No Dunks”, kurā par NBA aktualitātēm ik darba dienu runā četri vīri, kuriem savulaik bija līdzīga satura televīzijas raidījums NBA TV. 

Ja gribam pastiprināti sekot tieši mūsu pārstāvēto sportistu gaitām Ziemeļamerikā, “Locked On Network” piedāvā ikdienas podkāstus pilnīgi katrai NBA, Nacionālās hokeja līgas (NHL), Nacionālās futbola līgas (NFL), beisbola (MLB) un koledžu sporta komandai. Piemēram, ja gribam sekot Kristapa Porziņģa pārstāvētās Dalasas “Mavericks” ikdienas podkāstam, straumēšanas vietnes meklētājā aiz vārdiem “Locked On” jāraksta vārds “Mavericks”. Tieši Porziņģa komandai veltītais podkāsts ir arī starp klausītākajiem sporta kategorijas podkāstiem Latvijā “Spotify” lietotnē. 

Tāpat iespējams sameklēt mūsu hokejistu pārstāvēto NHL komandu podkāstus. Taču, runājot par hokeju, nedrīkst palaist garām podkāstu “Spittin’ Chiclets”.

Tajā divi bijušie hokejisti, kā arī medija “Barstool Sports” žurnālists un podkāsta producents runā ar interesantiem viesiem, kuriem netrūkst interesantu stāstu arī par Kontinentālo hokeja līgu (KHL). Piemēram, vienā no epizodēm kā viesis bija uzaicināts pirms vairākiem gadiem Rīgas “Dinamo” spēlējušais amerikānis Robs Šremps, kurš kopš pavasara pārcēlies uz dzīvi Latvijā un spēlē Latvijas čempionātā. Savukārt citā epizodē viesojas Kolumbusas “Blue Jackets” spēlējošais Latvijas izlases vārtsargs Elvis Merzļikins. 

Lai vienmēr būtu informēts par aktuālo hokejā, vērts klausīties “Hockey Central”, kas četrreiz nedēļā, kā vadītājiem piedaloties arī bijušajiem NHL spēlētājiem, ir labākais resurss jaunumiem hokejā audio formātā. Līdzīgu saturu piedāvā “31 Thoughts: The Podcast”, kam kā bonuss atrodamas arī intervijas ar spēlētājiem vai slaveniem līdzjutējiem.

Pasaules sporta karalis futbols nav starp populārākajiem sporta veidiem podkāstu Mekā Amerikas Savienotajās Valstīs, tāpēc, lai gan satura nav maz, tas nav tik populārs kā citi lielie sporta veidi. Angļu valodā visaptverošs podkāsts par futbolu ir “The Totally Football Show”, kas piedāvā jaunas epizodes trīsreiz nedēļā – vienu par Anglijas Premjerlīgu, otru par Eiropas futbolu kopumā, bet trešo kā ieskatu līdz tam nedēļā notikušajā un nedēļas otrajā pusē gaidāmajās spēlēs. 

Arī paši sportisti nestāv malā un, meklējot klasiskajai žurnālistikai alternatīvus ceļus, lai veidotu sasaisti ar līdzjutējiem, sākuši veidot savus podkāstus.

Ņūorleānas “Pelicans” basketbolists Džei Džei Rediks veido podkāstu “The Old Man and the Three”, NBA čempions un šobrīd Filadelfijas “76ers” spēlētājam Denijam Grīnam ir podkāsts “Inside the Green Room”, bet Bruklinas “Nets” superzvaigznei Kevinam Durentam ir podkāsts “The ETCs with Kevin Durant”. Tie piedāvā skatījumu uz aktualitātēm no sportistu perspektīvas, taču vienlaikus jāpatur prātā, ka šo saturu nav izsijājis žurnālistikas profesionāļu siets, tāpēc tajā var trūkt objektivitātes. Šai ziņā interesantu saturu piedāvā divi bijušie NBA spēlētāji Mets Bārnss un Stīvens Džeksons, kuri par sarežģītiem vai jūtīgiem tematiem var runāt brīvi, jo vairs nav saistīti ne ar vienu organizāciju. Podkāstu sauc “All the Smoke”, tajā atrodamas sarunas ar interesantiem viesiem, piemēram, viena no pēdējām garajām intervijām ar pērn pārargi mirušo superzvaigzni Kobi Braientu, bet no šī gada arī īsākas epizodes ar sarunām par aktualitātēm basketbolā. 

Lai gan Latvijā sporta mediju vēriens nav salīdzināms ar ASV iespēto, arī pie mums ir gan entuziastu, gan profesionāļu veidots saturs par sportu latviešu valodā. Latvijas sporta līdzjutēju vidū NBA sekotāju komūna ir ļoti aktīva, un viens no valsts populārākajiem sporta podkāstiem ir “Sauna”, kas piedāvā sarunas par NBA aktualitātēm un retu reizi arī intervijas ar viesiem. Par hokeja nozīmi Latvijas sporta līdzjutēju sirdīs jautājumu nav, un profesionālu žurnālistu un komentētāju Kaspara Dvinska un Toma Prāmnieka vadītais “FaceOff” podkāsts piedāvā sarunas par Rīgas “Dinamo”, KHL un NHL, kā arī intervijas ar interesantiem viesiem. 

Latvijas Radio piedāvā sportam veltītu saturu podkāstu aplikācijās gan latviešu, gan krievu valodās. Initas Kresas-Katkovskas un Mārtiņa Kļavenieka vadītā “Piespēle” ik svētdienu pusstundas garumā piedāvā intervijas ar sportistiem un treneriem, kā arī stāsta par aizvadītajā nedēļā svarīgāko sportā. Krievu valodā katru trešdienu klausāms Romāna Antonoviča veidotais podkāsts “Спорт сегодня”, kurā tiek aplūkotas aktualitātes, dažādu sporta veidu vēsture un noslēpumi, kā arī intervijas ar sportistiem un treneriem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti