Ziemeļamerikas kontinentā ir trīs aktuālas trases pasaules kausa sacensībām – ASV sacensības var notikt Pārksitijā (2002. gada olimpisko spēļu trase) un Leikplesidā, savukārt Kanādā posmus uzņem Vistlera (2010. gada olimpisko spēļu trase). Sarežģītākā no šīm ir Leikplesida, kas ir īpaši slavena ar savu bīstamību un sarežģītību, tāpēc tieši tur trenējas Latvijas jaunie bobslejisti. „Kādā brīdī būsim tikuši galā ar Covid-19, un tad Ziemeļamerikas puse atjaunosies. Būs posmi, un man ir aizdomas, ka būs jāatdod „parāds” – tur varētu būt vairāk sacensību. Leikplesidā 2024. gadā būs arī pasaules čempionāts. Tā ir ļoti, ļoti sarežģīta trase. Atcerēsimies, Oskars Ķibermanis tur brauca bez izlūkošanas. Divreiz brauca uz pasaules kausu un divreiz dabūja smadzeņu satricinājumu, tāpēc no šī gribam izvairīties,” stāsta Ekmanis. „Jaunos puišus sūtam apgūt šo sarežģīto trasi, lai nebūtu pārsteigumu un daudz lielāku zaudējumu traumu dēļ.
Puišiem klājās labi, viss ir kārtībā. Katru dienu trenējas, skatos rezultātus, pagaidām bez kritieniem, un apgūst šo trasi.”
Bobslejistus ASV pavada treneri Jānis Skrastiņš, Daumants Dreiškens un Jānis Ozols. „Tur ir labi tas, ka šobrīd notiek treniņi pilnīgiem iesācējiem, kuri brauc no zemākām vietām. To rīko starptautiskā federācija, un tur ir arī papildus treneri klāt, tāpēc cilvēku, kas var iedot padomu, ir gana daudz. Tieši svētdien aprunājos ar Jānis Skrastiņu, un puiši tās atslēgas vietas esot labi uztvēruši un brauc pārliecinoši.”
Braucieni uz Ziemeļameriku bobslejistiem nekad nav bijuši lēti, tāpēc uz ASV nav aizsūtītas savas kamanas, bet tās tiek īrētas no ASV federācijas. Mūsējiem šoreiz treniņi notiek tikai Leikplesidā, savukārt otra ASV trase Pārksitijā nav tik sarežģīta, tāpēc tur var startēt arī bez iepriekš veiktiem braucieniem tieši tur. Ekmanis cer, ka tuvākā vai tālākā nākotnē šādi varēs apgūt arī ļoti ātro Vistleras trasi Kanādā. Pašmāju bobsleja funkcionārs norāda, ka Ziemeļamerikas trašu atgriešanās kalendārā neizbēgami notiks. „Skatīsimies, kas būs rudenī, bet ceru, ka Covid-19 jautājums ir beidzies.
Arī starptautiskā federācija ir pārdomās un pateica, ka nākamās sezonas kalendārs vēl nav zināms, bet tam drīz vajadzētu parādīties.”
Ekmanis gan nav pārliecināts par iespējām nākamajā sezonā aizvadīt pasaules kausa posmu Siguldā, ņemot vērā tieši Ziemeļamerikas plānoto atgriešanos apritē. „Šobrīd nezinām, bet, tā kā ir jāatdod tas Amerikas parāds un ir sarežģīta loģistika, es šajā jautājumā esmu diezgan skeptisks.”
Latvijas bobsleja dzīves vadītājs arī atklāja, ka Pekinas olimpisko spēļu Jaņcjinas trase varētu saglabāties starptautiskajā apritē. Šo trasi daudzi eksperti un arī sportisti atzinuši par izcilu sporta kompleksu, taču grūtības rada dārgais ceļš uz Ķīnu un fakts, ka tuvākajās valstīs nevar sarīkot vēl kādu posmu, kas atsvērtu došanos turp. „Starptautiskā federācija parakstījusi nodomu līgumu, ka trase būs apritē un tur notiks sacensības. Ņemot vērā mūsu negatīvo un ļoti dārgo pieredzi ar Ķīnas loģistiku, mums šis jautājums varbūt pat vispār atkrīt. Ja tur būs kādi posmi, mēs droši vien krietni padomātu, vai tur braukt.”
Jau pagājušajā rudenī mūsējiem bija problēmas ar loģistiku pēc treniņiem Ķīnā, kad ilgstoši atpakaļ Eiropā neatgriezās Latvijas bobslejistu kamanas. Arī pēc Pekinas olimpiskajām spēlēm viss nav gājis gludi un kamanas atkal iesprūdušas kaut kur ceļā. „Mums vēl līdz šim nav kamanas atnākušas no Ķīnas atpakaļ. Tās pašas, kuras izmantojām olimpiskajās spēlēs. Tur arī puišu personiskās mantas ir. Tas saistīts ar to, ka loģistikas kompānija bija norezervējusi krievu reisus, bet pēc notikušā atteicās no tiem. Sola, ka pēc divām nedēļām vajadzētu būt.”
Lielais jautājums bobsleja izlasē ir par galvenā trenera posteni – kopš 2006. gada Turīnas olimpiskajām spēlēm šo amatu ieņēmis Sandis Prūsis, taču pieredzējušais speciālists jau Pekinā itin mīklaini izteicās par savu nākotni.
Arī tagad, gandrīz mēnesi pēc olimpisko spēļu noslēguma, jautājums par galveno treneri paliek atklāts un ir skaidrs brīdis, kad tam jābūt atrisinātam.
„Pagaidām jāzina, kāds būs finansējums. Tad jāuzstāda mērķi un jāskatās, kāds būs sastāvs un treneri, lai to realizētu. Iespējams, būs kādas iekšējas rokādes, arī pats Sandis tā izteicies, ka viņš varētu trenēt jaunos. To visu skatīsimies, kad būs zināma finansiālā situācija, kādus mērķus uzstādīsim, tad arī skatīsimies, ar ko šo mērķus mēģināsim sasniegt. Aprīļa beigas vai maija sākums, varbūt maija vidus. Mums šis periods ir ļoti ražīgs un ar visiem jāveic pārrunas. Izrunājam mērķus, ko katrs vēlas sasniegt,” par svarīgo starpsezonas lēmumu saka Ekmanis, norādot, ka pavasara pusē notiks tradicionālie testi, meklējot jaunos bobsleja talantus.