Sadaļas Sadaļas

Basketbola savienības prezidents Vējonis: Arī sportā reformai ir nepieciešams mērķis

Reformējot sporta sistēmu un ieviešot prioritāros sporta veidus pirmkārt ir nepieciešams zināt gaidāmos ieguvumus un vēlamo mērķi, intervijā Latvijas Televīzijas "Sporta studijai" teica Latvijas Basketbola savienības (LBS) prezidents Raimonds Vējonis. Viņš atzina, ka sporta politikas veidošana ir sarežģīts process, bet pagaidām Vējonim nav īsti skaidrs, kādu risinājumu reforma piedāvās, lai panāktu efektīvu iznākumu.

ĪSUMĀ:

  • Sporta sistēmas reformas mērķis noteiks prioritāro sporta veidu ieviešanas lietderību
  • Prioritārajiem sporta veidiem Vējonis vēlas ieguldījumus arī infrastruktūrā un treneros
  • Basketbolam Vējonis grib panākt sabiedrības apziņā galvenā sporta veida lomu
  • Igaunijā uzņēmēji aktīvi atbalsta basketbola klubus arī bez nodokļu atlaidēm, Latvijā galvenais balsts - pašvaldības
  • Basketbola savienība kā svarīgu projektu virza Basketbola mājas tapšanu Rīgā
  • Trīs turnīru sistēmu Latvijā Vējonis uzskata par pietiekami veiksmīgu
  • Politiskā pieredze Vējonim darbā basketbolā palīdz, bet tai neesot bijusi izšķiroša loma ievēlēšanā amatā

Par svarīgāko Vējonis uzskata, lai sabiedrība ir aktīva un veselīga, taču kopskatā vēl jāiekļauj arī augstu sasniegumu sports. LBS prezidents bažījas, ka prioritāro sporta veidu noteikšana nepalīdzēs atrisināt vienādojumu, ja netiks noteikti skaidri kritēriji. 

Ja mērķis prioritāro sporta veidu noteikšanai ir samazināt finansējumu sportam, lai naudu piešķirtu tikai atsevišķiem sporta veidiem, tad Vējonim rodas jautājums, ko šāda reforma varētu dot. "Tādu reformu manuprāt nevajag," teica LBS prezidents. "Ir jāsaprot, ko reforma var dot sportam, tajā skaitā basketbolam." 

Par nevēlamu Vējonis uzskata scenāriju, ka kādas sporta jomas, sajutušās prioritāras, dzīvos kā nieres taukos un palaidīsies slinkumā, bet citos sporta veidos atliks censties pierādīt, ka viņu sportistu gūtie sasniegumi nebūt nav zemāki. 

Pašlaik sporta nozarei atvēlētā nauda tiek sadalīta daudzām sporta veidu federācijām, kam ne visām ir augsti sasniegumi, uzskata Vējonis. Viņš rosina valstī izlemt, vai koncentrēties masveidībai, vai ieguldīt sporta veidos, kas var nodrošināt augstu atdevi rezultātos. Prioritārajiem sporta veidiem tad būtu nepieciešams arī ieguldīt infrastruktūrā un treneros. Vējonis sagaida, ka valsts, piemēram, basketbolam dotu naudu arī spēlētāju apdrošināšanai, lai viņi varētu iekļauties valstsvienībā un palīdzētu komandai sasniegt augstākos rezultātus. 

Sistēmas pamatu Vējonis saskata sporta skolās, kas nozarē patērē lielākos finanšu resursus.

Vējonis pieļauj iespēju, ka prioritārie sporta veidi būtu jāsasaista ar sporta skolām, kam ierobežotu iespējas brīvi pēc savas izvēles noteikt treniņu grupas ar valsts finansējumu. Tajā pašā laikā ņemot vērā arī vēsturiskas lokālās tradīcijas, piemēram, kamaniņu un bobsleja trases Siguldā dēļ. Taču sistēma nevarot strādāt tikai sporta veidos atsevišķiem cilvēkiem. 

LBS prezidenta amatā Vējonis darbojas sabiedriskā kārtā un viņš vēlas panākt, lai basketbols būtu valstī sporta veids numur viens pēc popularitātes sabiedrībā, panākumiem un dalībnieku iesaistes. Basketbolā ir vajadzīga ne tikai plaša iesaiste, bet arī nozīmīgi sasniegumi, uzsvēra Vējonis. Viņš vēlas panākt arī politiskās sabiedrības uzskatu maiņu, lai basketbolu Latvijā uzskatītu par nacionālo sporta veidu un tiktu izdarīts viss nepieciešamais panākumu gūšanai.

Finanšu ministrijā sporta nozares pārstāvji ir runājuši par ziedojumu politiku valsts jaunajā nodokļu paketē, tiesa, Vējonis atzina, ka vēl jāskatās, kas būs izdevies. Tā ir valsts izšķiršanās, cik lielā mērā ar nodokļu atlaidēm atbalstīt sportu, kultūru vai izglītību. Vējonis gan piebilda, ka, piemēram,

Igaunijā nodokļu atlaižu nav bijis, bet kaimiņvalsts uzņēmēji basketbola klubiem vienalga ziedo.

Ja Latvija deleģējusi sešus klubus abu valstu apvienotajā līgā, tad Igaunijai ir septiņi klubi un vēl vairākiem zem svītras palikušajiem budžets būtu pietiekams dalībai, atzina Vējonis.

LBS prezidents paskaidroja, ka Latvijā basketbola klubi bez pašvaldību un to uzņēmumu aktīvas iesaistes lielākoties funkcionēt nespēj. Turklāt pandēmijas apstākļos lielākie zaudētāji bija sporta klubi, kam nepienācās valsts atbalsts. Igaunijā turpretim klubi valsts naudu varēja saņemt, tādēļ Vējonis vēlas mainīt politiķu attieksmi. 

Par svarīgu jautājumu Vējonis uzskata Rīgā nepieciešamo jauno basketbola halli, ko LBS cenšas virzīt kā prioritāru gan pašvaldībā, gan valsts līmenī. 

Bijušais Basketbola savienības ģenerālsekretārs Edgars Šneps ir ievēlēts LBS valdē un turpina sabiedriskā kārtā pārzināt Basketbola mājas būvniecības projektu. 

Vējonis atzina, ka Latvijas basketbolā ir komandas ar lielāku skatītāju skaitu, un ir arī klubi, kuru spēles nav ne tik kupli apmeklētas. Vējonim tuvajā Ogrē līdzjutēju savai komandai gan netrūkstot. 

Pašreizējo trīs vietējo turnīru sistēmu Vējonis uzskata par pietiekami veiksmīgu, lai gan Latvijas basketbola līga (LBL) sākas ar izslēgšanas turnīru pēc Latvijas-Igaunijas līgas sezonas rezultātiem. Savukārt atjaunotā Latvijas kausa izcīņa sniedz komandām iespēju īsākā formātā noteikt uzvarētāju turnīrā, kur var iesaistīties arī zemāku līgu klubi, paskaidroja LBS prezidents. Tādējādi tiekot nodrošināta iespēja samērot spēkus dažādu līgu komandām. Savukārt iespēju "VEF Rīgai" sākt kausa izcīņu uzreiz pusfinālā nosaka komandas dalība Eiropas turnīrā un nepieciešamība līdzsvarot tai spēļu skaitu. 

LBS darbojas lielākai bērnu iesaistīšanai basketbolā gan pašvaldību, gan sporta skolu līmenī.

Basketbola savienība vēlas panākt jaunu grupu veidošanu sporta skolās un sporta veida plašāku izplatību. Ne visās pašvaldībās gan ir pietiekams skaits treneru, ko LBS kopā ar Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmiju (LSPA) vēlas risināt, piebilda Vējonis.

Politiskā pieredze Vējonim noder arī LBS prezidenta amatā, palīdzot komunikācijā, bet viņš neuzskata, ka tas veicināja ievēlēšanu. Arī Kaspara Ciprusa piesaistīšana LBS ģenerālsekretāra amatā nav bijusi saistīta ar viņa atteikšanos kandidēt prezidenta vēlēšanās. Ciprusam par labu bija pieredze par sporta nozari atbildīgajā Izglītības un zinātnes ministrijā, paskaidroja LBS prezidents.

Pandēmijas laikā LBS netrūka operatīvi risināmu jautājumu, tādēļ daudz kas no savienības attīstības programmā minētā vēl esot attīstībā. Ar basketbolu Vējonis allaž ir juties saistīts, bet, vai nākamajās vēlēšanās viņu varētu ievēlēt atkal, būšot atkarīgs no LBS biedriem un paša paveiktajiem darbiem. Pašlaik Vējonim nav plānu atgriezties politikā un viņš koncentrējas darbam LBS. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt